Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Beata Bublewicz przekonała się, że pracownika nie można traktować jak niepotrzebnego mebla. Przypominamy kulisy sprawy

 • 28/09/2013 19:28
 • 9

Na początku czerwca zadaliśmy na naszych łamach retoryczne pytanie: czy można pozbyć się pracownika, jak – nie przymierzając – starego mebla, wbrew obowiązującemu kodeksowi pracy? Zapytaliśmy o to w kontekście tego, w jaki posłanka PO, Beata Bublewicz, zwolniła swoją asystentkę, Magdę O. Spór sądowy trwał od grudnia ubiegłego roku, i – o czym poinformowaliśmy – w minionym tygodniu zakończył się pomyślnie dla zwolnionej pracownicy, a tym samym posłance nie udało się usankcjonować faktu, iż stoi ponad obowiązującym prawem.

- Olsztyński Sąd Pracy utrzymał w mocy wyrok z maja i orzekł, że pozwana Beata Bublewicz ma zapłacić swej byłej asystentce Magdzie O. 5,4 tys. zł odszkodowania (plus odsetki liczone od grudnia zeszłego roku) "w związku z rozwiązaniem z powódką umowy o pracę bez wypowiedzenia". Sąd nakazał też wypłacić asystentce 1,8 tys. zł i obciążył posłankę kosztami procesu – powiedział Paweł Bujko w rozmowie z nami.

Sposób i forma zwolnienia  Magdy O. to nie tylko przykład nieeleganckiego potraktowania swej pracownicy, która wcześniej była wysoko oceniana za swoje kwalifikacje – to także brak znajomości kodeksu pracy, o czym skutecznie przekonał sąd prawnik, Paweł Bujko, reprezentujący panią Magdę w sądzie.  Paweł Bujko udowodnił,  że pracownica ma prawo chorować. Uprzedziła przecież, że będzie miała zwolnienie lekarskie i nieprawdą okazało się, że nie poinformowała posłanki o swojej chorobie – długotrwałym przeziębieniu. Magda O. zarzucała też posłance, że wykorzystywała ją w pracy poprzez to, że m.in. kazała robić zakupy do biura za prywatne pieniądze i przychodzić do pracy mimo choroby. Kiedy ta się zbuntowała, Bublewicz zwolniła ją.

Osobną kwestią jest forma wypowiedzenia. W odczuciu sądu  nie było to wypowiedzenie, ale zwolnienie dyscyplinarne. Pracodawca, czyli posłanka Bublewicz,  nie podał w swym piśmie żadnych argumentów motywujących zwolnienie, ani nie zaznaczył okresu wypowiedzenia. Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym jest stosowane tylko przy zwolnieniu dyscyplinarnym. Ale również przy dyscyplinarce pracownik ma prawo znać powody zwolnienia.

Należy także przypomnieć, że posłanka Beata Bublewicz oświadczenie woli cofające wymówienie dostarczyła 10 dni po otrzymaniu pozwu sądowego. Wtedy już jednak było za późno na skruchę i zmianę decyzji, bo machina sądowa ruszyła i rozpędziła się na dobre.

- Nie miałam wyjścia wobec sytuacji, jaka zaistniała. Nie chciałam walczyć z panią poseł, ale zostałam do tego zmuszona jej postawą. Prawo dopuszcza, by w przypadku utraty zaufania do pracownika można rozwiązać umowę. Tylko uważam, że powinno się to odbywać zgodnie z prawem, a w moim przypadku prawo zostało naruszone – powiedziała  Magda O. w rozmowie z Expressem Olsztyn po pierwszej, wygranej sprawie.

Kontrowersje wzbudzał też fakt niewystawienia Magdzie O. świadectwa pracy przez bardzo długi czas, przez co kobieta nie tylko nie mogła podjąć nowego zatrudnienia, ale nawet ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

mamia 28/09/2013 23:50
szkoda że pracodawcy nie mają takich praw co pracownicy !! pracownik po prostu nie przychodzi do pracy jak nie chce pracować i co mu zrobić?
OBSERWATOR. 29/09/2013 08:37
I co mu zrobić? Ano zrobić wszystko aby wykonywaną pracą był zainteresowany a nie zestresowany. Takie to proste...
mina 28/09/2013 23:51
szkoda że pracodawcy nie mają takich praw co pracownicy !! pracownik po prostu nie przychodzi do pracy jak nie chce pracować i co mu zrobić?
aaaaa 29/09/2013 00:19
to daj swoim pracownikom godne wynagrodzenie a nie ochłap zwany przez siebie pensja to na pewno wszyscy pracownicy będą się stawiac w pracy
kierowca 29/09/2013 09:18
Beatka vel blondynka dostała nauczkę w majestacie prawa.Mam nadzieję że to jej ostatnie podrygi w sejmie. Mieszkańcy widzą jak reprezentuje i lobbuje Olsztyn.
olsztynianin 29/09/2013 10:49
Zdarzyło mi się zanosić pisma do biura poselskiego. Pani asystentka nie sprawiała wrażenia osoby zainteresowanej wykonywaną pracą.
del 29/09/2013 10:54
Ot i standardy parlamentarne. Czego się spodziewać?
Wyborca 30/09/2013 21:38
A kto każe być posłem?
hello 30/09/2013 23:36
POlityczne towarzycho w całej okazałości. Arogancja buta wprost proporcjonalna o bezgranicznej niekompetencji. Żeby POseł partii rządzącej nie był w stanie zasięgnąć porady jak zgodnie z prawem rozstać się z pracownikiem. Kompromitacja nic więcej. I dobrze że sąd pokazał to w całej okazałości. Pomijając już zupełnie czynnik ludzki i sposób w jaki się to odbyło.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znamy nazwisko nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  Joanna Kazanowska - doktor inżynier nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska (od 2003 r.). W 2013 roku ukończyła studia... Zobacz więcej »
  • 28/10/2016 13:12
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nowe władze SDP w Olsztynie

   Prezesem Oddziału na nową kadencję został wybrany Ireneusz St. Bruski. W skład Zarządu weszli Zbigniew Piszczako, Grzegorz Radzicki... Zobacz więcej »
   • 28/10/2016 12:22
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Tragedia w Ostródzie. Zabił młodą kobietę, a potem popełnił samobójstwo

   O awanturze w jednym z mieszkań ostródzcy policjanci dowiedzieli się w czwartek rano od zaniepokojonych sąsiadów. Wcześniej... Zobacz więcej »
   • 28/10/2016 12:09
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Drogowcy przygotowani do zimy

   Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej... Zobacz więcej »
   • 28/10/2016 11:37
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Śmiertelny wypadek na obwodnicy Olecka

    W środę około godz. 11:50 oficer dyżurny oleckiej policji został powiadomiony o wypadku na skrzyżowaniu drogi krajowej K65 z drogą... Zobacz więcej »
    • 28/10/2016 11:07
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego