Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kto nie chce pchlego targu na Zatorzu?

  • 12/12/2013 09:45
  • 10

Jerzy Bis, organizator pchlego targu na Zatorzu pisze do prezydenta petycję. Skarży się w nim m.in. że Piotr Grzymowicz interweniuje u właściela stadionu Warmii. Komu zależy, żeby flomark, tak chętnie odwiedzany przez mieszkańców, został zlikwidowany?

-  Prezydent Olsztyna interweniował u właściciela terenu stadionu Warmii czyli PKP Gdańsk, żądając wyjaśnień, nie znam szczegółów pisma, ale już sama interwencja wskazuje na to, że jest niezadowolony z sytuacji na stadionie. Przecież to klub sportowy Warmia jest zarządcą terenu i klub za ten teren jest odpowiedzialny. Prezes klubu z tego powodu czuje się zdezorientowany i nie wiadomo czy PKP nie zabroni dalszej działalności flumarku – wyjaśnia Jerzy Bis.

Pomysłodawca wystosował w tej sprawie petycję z prośbą o wyjaśnienie, co się dzieje i dlaczego jest przeciwny temu, żeby pchli targ działał.

(…) Proszę wyjaśnić dlaczego Pan osobiście tak intensywnie sie angażuje w sprawę pchlego targu na Zatorzu, że interweniował Pan u właściciela terenu stadionu Warmii w Gdańsku z żądaniem wyjaśnień? Analizując całą sytuację można domniemywać, że jest Pan przeciwny istnienia pchlego targu w Olsztynie, a zwłaszcza na stadionie Warmii. W związku z czym proszę o wyjaśnienia, oczekują tego tysiące mieszkańców Olsztyna uczestnicy i zwolennicy pchlego targu. Wspomne, że sam zorganizowalem pchli targ, sam ponosiłem koszty utrzymania imprezy przez dwa miesiące (wpływy z opłat nie pokrywały kosztów dzierżawy terenu). A jak pchli targ rozkręcił się i nabrał popularności, to urzędnicy nagle przypomnieli sobie, ze można pobierać od uczestników opłaty miejskie, wykorzystując do tego ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Jest to conajmniej nieetyczne, szukać pieniędzy (parę zł!!!!) wśród najbiedniejszej warstwy mieszkanców miasta, zwłaszcza że miasto w żaden sposób nie ponosi kosztów utrzymania pchlego targu. - czytamy w piśmie do prezydenta.

Jerzy Bis podaje przyklady jak funkcjonuja pchle targi w innych miastach:
- Krosno 1 zł
- Częstochowa 1 zł
- Wałbrzych - giełda staroci bez opłat targowych
-Chojnice - targowiska miejskie co niedziela - bez opłat
- Łódź - targowiska miejskie co niedziela 0,2 zł/m2
- Piła - co niedziela, targowisko miejskie zadaszone wyremontowane – 4 zł.

- Jak widać, w niektórych miastach pobierane są małe opłaty targowe, ale tam miasta są organizatorem i miasta ponoszą koszty imprezy – dodaje Jerzy Bis.

Oceń
Autor: kng

KOMENTARZE

Kargul 12/12/2013 10:02
Panie Bis - sam zwrócił się pan z prośbą do ZTM o zalegalizowanie targowiska. Proszę więc nie wprowadzać ludzi w błąd. Żaden urzędnik nic nie wyczuł. Jedyną możliwością na tamten czas - kiedy Pan pisemnie zawnioskował - było działanie zgodne z prawem. Czyli pobranie 29 złotych od każdego handlującego. Zaczął Pan głośno krzyczeć. ZTM nie pobrał opłat. Przy pierwszej lepszej kontroli ktoś tam zostanie za to ukarany, a Ekspress będzie się podniecał tym, że urzędnicy nie przestrzegają prawa. Żyjemy w kraju z jakimś porządkiem prawnym. Jeżeli się Panu ten porządek nie podoba to proszę go zmienić, a nie krzyczeć że Panu się coś należy. Proszę również nie opowiadać bzdetów o najbiedniejszej warstwie, bo część z handlujących w sobotę w Dobrym Mieście, a w niedzielę w Olsztynie to zawodowi handlarze. Nie płacący żadnych podatków. Nikomu. Tylko Panu. Jestem za tym, żeby handlujący okazyjnie byli zwolnieni z opłat przez miasto. Ale uważam że Panu również nie powinni płacić za możliwość handlowania. Natomiast zawodowi handlarze powinni płacić słono. Dziękuję za uwagę.
Imię 12/12/2013 12:20
Dokładnie tak! Jak pisałem o tym parę miesięcy temu to mnie zakrzyczeli. A prawda jest taka, że tylko połowa to są osoby, które chcą się pozbyć niepotrzebnych rzeczy, reszta chce zarabiać. I są to permanentni HANDLARZE! Jeszcze pod koniec września żona chciała "przewietrzyć" szafę i pozbyć się nie noszonych ciuchów. I co?! I nie było gdzie przycupnąć, wystarczył by metr kwadratowy. Ale nie, bo ci od pseudo antyków i mebli zajęli większość powierzchni. Panie ze sklepów z używaną odzieżą także rozłożyły się na wielkich powierzchniach. Zrobić ograniczenie maksymalnie 3 metry kwadratowe na osobę i będzie prawdziwy pchli targ, a tak to jest zwykłe targowisko! A takiego mi nie szkoda.
Jerzy Bis 13/12/2013 07:43
Pnie Kargul obszernie odpowiedzialem na Panski taki sam post pod artykulem na Olsztyn.com.pl a swoja droga to ma Pan czas w pracy na czytanie prasy i pisanie <wybielajacych< postow? czy na tym panska praca polega?
Kargul 13/12/2013 08:48
Proszę się nie martwić o moją pracę. Potrafię dobrze zarządzać swoim czasem i znajduję go na czytanie, komentowanie i wiele innych rzeczy. Wbrew temu co się Panu wydaje, nie jest urzędnikiem. Po prostu mam alergię na krzykaczy i tych "którym się należy". Interesuję się tą sprawą od samego początku. O ile samą inicjatywę uważam za fajną i wartą propagowania, to eskalacja Pańskich żądań zadziwia i irytuje mnie coraz bardziej. Jeśli ma Pan ochotę na osobiste wycieczki, to proszę bardzo. Ja pracuję i płacę podatki. A Pan? Czy wystawia Pan paragony "najbiedniejszej warstwie społecznej" od której ściąga Pan po 4 złote na targowisku? PS. Również odpowiedziałem na olsztyn.com.pl
Jerzy Bis 13/12/2013 10:45
nie rozumie pan istoty sprawy nie jestem <tym ktoremu sie nalezy< staram sie interweniowac w imieniu uczestnikow pchlego targu bo dodatkowa oplata moze w znacznym stopniu utrodnic jego funkcjonowanie , a pan chyba nie byl na pchlim targu bo wtedy widzialby pan, ze wystawiam paragony, a oplaty ktore pobieram bede dalej pobieral bo nikt za mnie nie pokryje kosztow dzierzawy terenu , czyli tak jak wspomnialem dodatkowa oplata miejska dla wielu moze stac sie zaporowa i moga pojawic sie problemy z frekfencja , w tej chwili koszty utrzymania flumarku wachaja sie 60-70% calego stadionu a spadek frekfencji z powodu wyzszych oplat moze spowodowac mniejsze wplywy z oplat i w konsekwencji nie pokryc nawet kosztow tak samo jak pan i wszyscy nie mam ochoty pracowac za darmo zwlaszcza w niedziele. pozdrawiam
Pytajnik 13/12/2013 12:32
Ten wypisywany ręcznie świstek chce Pan nazwać paragonem? Co Pan zamierza zrobić z handlarzami, którzy przekształcają pchli targ w tanie (dla nich) targowisko? Proszę mi powiedzieć jak zaistniała sytuacja ma się do pierwotnej idei i co zamierza z tym zrobić? Chciałbym zaznaczyć, bardzo podoba mi się Pana pomysł (pchli targ) ale nie w takiej formie!
Jerzy Bis 14/12/2013 07:05
Do Pana Kargula , osoby pfff pytajnika zapraszam do dyskusji w niedziele na flumarku ja tam bede a wy? czy bedziecie mieli odwage porozmawiac twarza w twarz?
Kargul 14/12/2013 18:15
Panie Bis, po pierwsze to jest pana biznes i ma pan z tego kasę. Ja natomiast niedzielę poświęcam rodzinie. Po drugie - skoro swoje żądania zaczął Pan artykułować publicznie, proszę też publicznie dyskutować. Tylko o czym?
Obserwator 12/12/2013 11:24
W innych miastach można, a nasze PASIBRZUCHY WĘSZĄ INTERES! Kargul, człowiek władzy, brzydzi się biedotą.
CezaryA 12/12/2013 12:16
Kargul czyli Piotruś pan G., nie tylko brzydzi się biedota to jeszcze będzie czynił wszystko by tą biedotę z regionu wytępić jednak jeszcze nie wie jak. Po pierwsze stalinizmu ponoć nie ma i jest karany jak i faszyzm zatem po co biedocie flumark skoro do kiesy betoniarza chama i kolesia nic nie wpada. Chama? Bowiem wszystko co robi jest chamskie wobec nas mieszkańców Olsztyna