Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

100 minut prawdy na 500-lecie zakłamania, czyli jak wielką katastrofę może spowodować jeden człowiek

 • 18/11/2017 10:51

Ponad 400 osób - w tym wielu księży - obejrzało wczoraj film Grzegorza Brauna "Luter i rewolucja protestancka". Podtytuł filmu brzmi intrygująco - "Protestantyzm jako droga do antychrześcijańskiej i islamskiej Europy" (!) Frekwencja - jak na warunki olsztyńskie - zaskakująca. Nic jednak dziwnego, bo film jest - nie bójmy się tego słowa - szokujący i powodujący przewartościowanie i usystematyzowanie wielu rzeczy, o których uczyliśmy się w szkołach różnego szczebla.

Co ważne i interesujące - muzykę do filmu skomponował bardzo młody, ale za to wybitnie utalentowany mieszkaniec naszego regoniu - Szymon Kusior pochodzący z Lipowej Góry Wschodniej koło Szczytna.

- Film jest wydarzeniem na miarę światową, gdyż wbrew powszechnemu zakłamaniu i tchórzostwie poprawności politycznej, pokazuje prawdziwe oblicze Lutra i reformacji - zachęcał przed projekcją Bogusław Owoc.

Po projekcji była okazja do spotkania z twórcami filmu. Nam także udało się porozmawiać z reżyserem, który był wręcz oblegany przez widzów, chcących podzielić się z nim swoją refleksją na temat obejrzanego filmu.

- W roku pięćsetlecia wystąpienia Marcina Lutra trwa festiwal ekumenicznego dialogu i pojednania. Zanim się na całego zaangażujemy w dialog ekumeniczny i rzucimy się sobie nawzajem w ramiona, dobrze jest się wcześniej poznać. Dobrze wiedzieć, z kim dialogujemy. Z Lutrem i rewolucją protestancką rzeczy mają się tak, że nie tylko katolicy, ale także sami protestanci pozostają w znacznym stopniu nieświadomi faktów z przeszłości - mówił Grzegorz Braun.

Dodajmy, że w dokumencie poświęconym działalności Marcina Lutra, wzięło udział 30 rozmówców - historyków, filozofów i teologów z różnych krajów Europy - z Austrii, Czech, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch, w tym m.in. były prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

Kluczowy dla zrozumienia intencji Lutra jest przywołany w filmie przez prof. Almę von Stockhausen, autorkę biografii "ojca reformacji", cytat z jego listu do Erazma z Rotterdamu: "Tylko ty, Erazmie, zrozumiałeś mnie prawidłowo. Nie chodzi mi o handel odpustami, ani o czyściec, ani o papiestwo, ale wyłącznie o zniewoloną wolę, która jest moim zasadniczym tematem. To nie biedny człowiek jest winny, lecz niesprawiedliwy Bóg. To Bóg spowodował, że Adam upadł. To Bóg sprawił, że Judasz stał się zdrajcą. Bóg jako stwórca dobra i zła".

Braun w swoim filmie stara się uświadomić widzom, że rewolucja protestancka odbiła się negatywnie nie tylko na sytuacji Kościoła, ale doprowadziła także do kolejnych wstrząsów w Europie - w tym do dominacji faszyzmu i komunizmu w ubiegłym wieku.

- Luter nie jest reformatorem. Luter jest pierwszym, najważniejszym rewolucjonistą drugiego tysiąclecia. Rewolucje, które nastąpią później - francuska, komunistyczna, będą miały jako prototyp, jako przykład rewolucję luterańską z 1517 roku - mówi w filmie Angela Pellicciari, historyk i biograf Lutra. - Każda z tych rewolucji rozpoczyna się i kończy atakiem na kościół katolicki – dopowiada publicysta Michael Voris.

 

Film zrealizowano z prywatnych pieniędzy, a wejściówki są darmowe. Grzegorz Braun jedynie prosi, aby po projekcji poinformować, że taki film powstał, co nieniejszym czynimy.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego