Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

73 lata temu Armia Czerwona "wyzwoliła" Olsztyn

 • 21/01/2018 08:28
 • 10

Tego dnia był wyjątkowo srogi mróz. W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej dotarli do granic miasta Allenstein. Weszli do niego nie spodziewając się nawet, że zdobędą je przy zupełnym braku oporu miejscowej ludności. To jednak nie zapobiegło krwawej i wyjątkowo bestialskiej jatce, jaką zgotowali mieszkańcom „wyzwoliciele”.

Czerwonoarmiści mieli odgórne przykazanie niszczyć, palić, grabić, mordować i gwałcić bezbronne kobiety. Słowa publicysty Ilii Erenburga: „Musicie na zawsze zmiażdżyć bestię w jej norze. Złamcie za pomocą gwałtu zarozumiałość rasową germańskich kobiet. Potraktujcie to jako należną wam zdobycz. Zabijajcie, dzielni czerwonoarmiści”, z jakimi zaapelował do żołnierzy radzieckich w 1942 roku, kiedy Niemcy zaatakowali ZSRR, Rosjanie wzięli sobie bardzo do serca. I przykładnie się do nich zastosowali.

Jednak to, co się stało z pacjentami ze szpitala psychiatrycznego w Kortowie – ówczesnym Kortau, co w języku staropruskim oznaczało stary las, naprawdę jeży włosy na głowie i bardziej przypomina chorą wizję reżysera najkrwawszego horroru, niż fakt historyczny. Jeszcze przed wojną sanitariusze służyli do przeprowadzania eksperymentów medycznych. Wieści po mieście głosiły o operacjach na otwartym mózgu i innych wynaturzonych działaniach pseudonaukowych.

- W szpitalu przebywali już wtedy nie tylko psychicznie chorzy, ale także inwalidzi wojenni, bo część budynku została przeznaczona na lazaret – mówi Tomasz Adrjan, historyk, miłośnik historii naszego regionu i Wschodnich Kresów Rzeczpospolitej.

Podobnie straszliwy los spotkał personel sziptala. Na strychu budynku przy ul. Warszawskiej 111 znaleziono powieszone ciała lekarzy wraz z rodzinami. Do dziś nie wiadomo co się tam naprawdę stało: czy powiesili się sami w obawie przed brutalną śmiercią z rąk radzieckich żołnierzy, czy zostali powieszeni właśnie przez czerwonoarmistów. Tego nie dowiemy się już nigdy. Za to jeszcze do lat 60 na owym strychu wisiały powrozy, na których wisieli wcześniej nieszczęśnicy. Sami zostali najpierw pochowani koło budynku, później ich ciała zostały ekshumowane i pochowane w bezimiennym grobie na cmentarzu komunalnym.

- Tuż przed „wyzwoleniem”, Olsztyn pozostał zupełnie niezniszczony, pożoga wojenna jakimś szczęśliwym zbiegiem okoliczności ominęła miasto. Niestety, czego nie zdołały dokonać wcześniejsze działania wojenne, dokończyła „armia wyzwolicieli”. Po ich przejściu, Olsztyn został zburzony aż w 40 procentach! Jedynie kościoły zostały nienaruszone, a to za sprawą ks. Hanowskiego ówczesnego proboszcza katedry, Warmiaka urodzonego w Mątkach, który w przedziwny i tajemniczy sposób zdobył u radzieckiego komendanta wojennego miasta, dokument zabraniający niszczenia obiektów sakralnych - dodaje Tomasz Adrjan.

Przez wiele lat historia wyzwolenia miasta była przekazywana w sposób wypaczony i nieprawdziwy. Dopiero, jako pierwszy Stanisław Piechocki odważył się odkręcić historię, m.in. w książce z 1993 roku „Czyściec zwany Kortau” opisującej m.in. rzeź pensjonariuszy szpitala w Kortowie.

Po wielu latach wstrząsające wydarzenia dzień po dniu zaczęły wypływać na światło dzienne, skrywane do tej pory pod wstydliwą osłoną milczenia.

W samym centrum Olsztyna nadal stoi pomnik postawiony na cześć czerwonoarmistów i "wyzwolenia" przez nich miasta. Część mieszkańców jest za tym, aby wreszcie monument przypominający tragiczne wydarzenia, zniknął z przestrzeni Olsztyna. Część jednak jest za jego pozostawieniem z racji tego, że jakiś czas temu został wpisany do rejestru zabytków. Czy pomnik przywołujący koszmar, jaki wydarzył się 73 lata temu powinien zostać? Zapraszamy czytelników do dyskusji.

Oceń
Autor: kng

KOMENTARZE

JAM 20/01/2017 09:44
W KW PZPR w Olsztynie był film z burzenia miasta przez kacapów. Tyle że dostęp do niego mieli tylko towarzysze -judasze.
kir 20/01/2017 11:52
Nie byłem ani towarzyszem, ani judaszem, a oglądałem ten film.
PL 21/01/2018 09:18
Taaa? Ciekawe towarzyszu.
gd 21/02/2017 08:24
Oni nie wchodzili do innego miasta jak niemieckie, nie byli na majówce . To była okrutna wojna, której wpierw doświadczyli na swojej ziemi, a tutaj była zemsta.
Imię 21/01/2018 09:20
To się q...wa powinni byli mścić na Berlinie, a nie na Olsztynie...
Jan 21/01/2018 09:46
To było terytorium Niemiec na którym NSDAP w 33 miała największe poparcie w wyborach uwzględniając całe terytorium Niemiec. Odwdzięczyli się Niemcom tym samym co oni robili u nich
juzik 25/02/2017 19:33
Tuż przed „wyzwoleniem”, Olsztyn pozostał zupełnie niezniszczony, pożoga wojenna jakimś szczęśliwym zbiegiem okoliczności ominęła miasto.... I nadal się chcoeli szczęlsiwie cieszyć sześcioletnim nieszczęściem innych. Czy Wam 'patriotom" coś sienie popieprzyło?
Kiki 21/01/2018 09:21
Pierdoleni mordercy "wyzwoliciele"
zak 21/01/2018 09:46
W trakcie okupacji ZSRR Niemcy dopuścili się niezliczonych zbrodni. W 1945 r. czerwonoarmiści zamierzali wziąć odwet.Ruscy zdobyli Olsztyn. Dla nich to było miasto wroga.Niszczyli, palili, mordowali tak jak Niemcy podczas agresji na ich kraj. To był swoisty odwet. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/04/14/czerwonoarmisci-niemieckie-kobiety-sa-wasze-sowieckie-gwalty-w-prusach-i-berlinie/
syg 22/01/2018 13:26
https://ro.com.pl/pomnik-wdziecznosci-za-zniewolenie-kolejna-akcja-srodowisk-patriotycznych-w-centrum-olsztyna/01373856

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego