Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Afrykański pomór świń znów atakuje!

 • 16/01/2018 13:22
 • 0

Pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat aktualnej sytuacji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń (ASF) w regionie. W posiedzeniu, które zorganizował dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW Krzysztof Kuriata udział wzięli m.in. Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz, przedstawiciele powiatowych inspekcji weterynaryjnych, starostw z obszarów zagrożonych oraz z Lasów Państwowych, Polskiego Związku Łowieckiego, wojska, policji, straży granicznej, a także Izby Rolniczej.

Aktualnie w województwie odnotowano 13 potwierdzonych przypadków dzików padłych na skutek ASF, w większości w sąsiedztwie granicy z obwodem kaliningradzkim - 8 w gminie Kalinowo, 3 w gminie Górowo Iławeckie, po 1 w gminie Płoskinia i Lelkowo. Niepokojący jest zwłaszcza ten ostatni przypadek, gdyż gmina ta do tej pory miała status obszaru wolnego od ASF. Jest to teren powiatu braniewskiego, gdzie występuje największe pogłowie dzika w regionie.

Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii - należy spodziewać się nowej decyzji Komisji Europejskiej zmieniających status gmin w obszary objęte ograniczeniami. Tym samym obszar ochronny rozszerzy się na gminy Młynary, Lidzbark Warmiński, Orneta, Kiwity i Sępopol.

Podczas posiedzenia uzgodniono kontynuację oraz intensyfikację wcześniej prowadzonych działań. Wojsko razem z leśnikami będzie uczestniczyło w poszukiwaniu padłych dzików. Myśliwi potwierdzili wykonanie planów redukcji zwierząt na terenach kół łowieckich, ale nadal będą realizować nowe wytyczne specustawy, która 17 stycznia wejdzie w życie zmieniając przepisy tak, aby ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, w tym ASF. Uważa się, że jedynym sposobem na zahamowanie postępu zarazy jest radykalne rozrzedzenie populacji dzika. Pomocne będą również nowe uprawnienia, jakie pozyskają starostowie na terenach zagrożonych. Szczegółowe plany działań przygotują i będą realizować powiatowe zespoły zarządzania kryzysowego. Omówiono również kwestię kontenerów chłodniczych, w których będzie przechowywana odłowiona zwierzyna do czasu przeprowadzenia badań.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził już wystąpienie 982 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.

Działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF w województwie warmińsko-mazurskim:

- przeprowadzanie kontroli środków transportu, jakimi są przewożone zwierzęta - trzoda chlewna (Policja WITD, PLW);

- prowadzenie kontroli sklepów lub stoisk mięsnych na targowiskach i bazarach  oraz miejsc, gdzie może odbywać się ewentualnie nielegalny handel trzodą chlewną (Policja, PLW, Inspekcja Sanitarna);

- dokonywanie kontroli w zakładach żywienia zbiorowego, w których przygotowuje się żywność gotową do spożycia, zawierającą mięso zwierząt łownych, sprawdzania legalności pozyskiwania świeżego mięsa zwierząt łownych, w szczególności mięsa z dzika - Policja, PLW, Inspekcja Sanitarna;

- intensyfikacja działań w zakresie odnajdywania i zgłaszania do właściwych powiatowych lekarzy weterynarii przypadków padnięć dzików;

- prowadzenie poszukiwań padłych dzików przez Siły Zbrojne RP, w szczególności na terenie powiatu bartoszyckiego w gminie Górowo Iławeckie, a także w powiecie ełckim w gminie Kalinowo, gminie Prostki oraz w powiecie piskim w gminie Biała Piska. W poszukiwaniach bierze udział 180 żołnierzy podzielonych na 2 zgrupowania zadaniowe po 90 żołnierzy;

- włączenie do akcji ujawniania padłych dzików Państwowej Straży Rybackiej;

- prowadzenia/wspomaganie akcji poszukiwawczej przez Lasy Państwowe;

- prowadzenie przez Policję wspólnych przedsięwzięć ze Strażą Łowiecką/PZŁ w zakresie zwalczania kłusownictwa;

- przekazanie do jednostek samorządu terytorialnego zaleceń GLW dotyczących prowadzenia handlu produktami pochodzenia zwierzęcego na targowiskach;

- zwrócenie się do jednostek samorządu terytorialnego z kolejnym apelem o wzmożenie działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się ASF.
 

 

źródło: W-M UW w Olsztynie

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Nagonka lewaków na środowisko narodowe w Elblągu. Sąd wydał wyrok ...uniewinniający

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i obciążył Jacka... Zobacz więcej »
 • 22/02/2018 11:41
 • 1
 • Express.olsztyn.pl

  W lutym mija 11 lat od śmierci Adama Dydzińskiego - niezłomnego naszych czasów

  Adam Dydziński był człowiekiem wielkiego serca, patriotą walczącym o wolną i niepodległą Polskę  w strukturach Polskiej... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 10:31
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Tragiczny wypadek pod Braniewem. Samochód stanął w płomieniach, pięć osób nie żyje

  Dziś w nocy, kilka minut po godzinie 2:00 w okolicach miejscowości Karwiny w gminie Wilczęta w powiecie braniewskim kierujący renault... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 09:44
  • 0
  • del
  • .

  Pomnik wdzięczności za zniewolenie. Komu przeszkadza ten baner?

  Ani konserwator zabytków, ani dyrektor ZDZiT nie wyrazili na to zgody. - (...) ze względu na lokalizację i rozmiar banera oraz jego... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 09:19
  • 1
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego