Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Afrykański pomór świń znów atakuje!

 • 16/01/2018 13:22
 • 0

Pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat aktualnej sytuacji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń (ASF) w regionie. W posiedzeniu, które zorganizował dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW Krzysztof Kuriata udział wzięli m.in. Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz, przedstawiciele powiatowych inspekcji weterynaryjnych, starostw z obszarów zagrożonych oraz z Lasów Państwowych, Polskiego Związku Łowieckiego, wojska, policji, straży granicznej, a także Izby Rolniczej.

Aktualnie w województwie odnotowano 13 potwierdzonych przypadków dzików padłych na skutek ASF, w większości w sąsiedztwie granicy z obwodem kaliningradzkim - 8 w gminie Kalinowo, 3 w gminie Górowo Iławeckie, po 1 w gminie Płoskinia i Lelkowo. Niepokojący jest zwłaszcza ten ostatni przypadek, gdyż gmina ta do tej pory miała status obszaru wolnego od ASF. Jest to teren powiatu braniewskiego, gdzie występuje największe pogłowie dzika w regionie.

Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii - należy spodziewać się nowej decyzji Komisji Europejskiej zmieniających status gmin w obszary objęte ograniczeniami. Tym samym obszar ochronny rozszerzy się na gminy Młynary, Lidzbark Warmiński, Orneta, Kiwity i Sępopol.

Podczas posiedzenia uzgodniono kontynuację oraz intensyfikację wcześniej prowadzonych działań. Wojsko razem z leśnikami będzie uczestniczyło w poszukiwaniu padłych dzików. Myśliwi potwierdzili wykonanie planów redukcji zwierząt na terenach kół łowieckich, ale nadal będą realizować nowe wytyczne specustawy, która 17 stycznia wejdzie w życie zmieniając przepisy tak, aby ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, w tym ASF. Uważa się, że jedynym sposobem na zahamowanie postępu zarazy jest radykalne rozrzedzenie populacji dzika. Pomocne będą również nowe uprawnienia, jakie pozyskają starostowie na terenach zagrożonych. Szczegółowe plany działań przygotują i będą realizować powiatowe zespoły zarządzania kryzysowego. Omówiono również kwestię kontenerów chłodniczych, w których będzie przechowywana odłowiona zwierzyna do czasu przeprowadzenia badań.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził już wystąpienie 982 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.

Działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF w województwie warmińsko-mazurskim:

- przeprowadzanie kontroli środków transportu, jakimi są przewożone zwierzęta - trzoda chlewna (Policja WITD, PLW);

- prowadzenie kontroli sklepów lub stoisk mięsnych na targowiskach i bazarach  oraz miejsc, gdzie może odbywać się ewentualnie nielegalny handel trzodą chlewną (Policja, PLW, Inspekcja Sanitarna);

- dokonywanie kontroli w zakładach żywienia zbiorowego, w których przygotowuje się żywność gotową do spożycia, zawierającą mięso zwierząt łownych, sprawdzania legalności pozyskiwania świeżego mięsa zwierząt łownych, w szczególności mięsa z dzika - Policja, PLW, Inspekcja Sanitarna;

- intensyfikacja działań w zakresie odnajdywania i zgłaszania do właściwych powiatowych lekarzy weterynarii przypadków padnięć dzików;

- prowadzenie poszukiwań padłych dzików przez Siły Zbrojne RP, w szczególności na terenie powiatu bartoszyckiego w gminie Górowo Iławeckie, a także w powiecie ełckim w gminie Kalinowo, gminie Prostki oraz w powiecie piskim w gminie Biała Piska. W poszukiwaniach bierze udział 180 żołnierzy podzielonych na 2 zgrupowania zadaniowe po 90 żołnierzy;

- włączenie do akcji ujawniania padłych dzików Państwowej Straży Rybackiej;

- prowadzenia/wspomaganie akcji poszukiwawczej przez Lasy Państwowe;

- prowadzenie przez Policję wspólnych przedsięwzięć ze Strażą Łowiecką/PZŁ w zakresie zwalczania kłusownictwa;

- przekazanie do jednostek samorządu terytorialnego zaleceń GLW dotyczących prowadzenia handlu produktami pochodzenia zwierzęcego na targowiskach;

- zwrócenie się do jednostek samorządu terytorialnego z kolejnym apelem o wzmożenie działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się ASF.
 

 

źródło: W-M UW w Olsztynie

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Po katastrofie CAS-y

  - Zdobywamy doświadczenia w terenie, który znamy jak własną kieszeń. Dzięki dobrej znajomości regionu, w którym przebywamy na co... Zobacz więcej »
  • 17/11/2018 09:29
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Szedł środkiem jezdni, pijany i bez odblasków

   Wczoraj około godziny 20.00 do oficera dyżurnego ełckiej komendy zadzwonił kierowca, który powiedział, że o mało nie potrącił... Zobacz więcej »
   • 17/11/2018 08:42
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Pługi i piaskarki przygotowane do ataku

    Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma do odśnieżania 1317 km dróg krajowych na terenie województwa... Zobacz więcej »
    • 17/11/2018 08:27
    • 0
    • Express.olsztyn.pl
    • .

    Wniosek do Prezydenta Miasta Olsztyna

                                           ... Zobacz więcej »
    • 17/11/2018 08:18
    • 2
    • warmiak

     Czas na nową kadencję

     Kadencja samorządów kończy się dziś, czyli w piatek 16 listopada. Zgodnie z przepisami, w ciągu siedmiu dni powinny ukonstytuować... Zobacz więcej »
     • 16/11/2018 15:34
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Mężczyzna, który śmiertelnie potrącił pieszego pod Dobrym Miastem sam zgłosił się na policję

      Na miejscu śmiertelnego potrącenia pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci ruchu drogowego oraz technik kryminalistyki. Podczas... Zobacz więcej »
      • 16/11/2018 11:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego