Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Akcje Niezłomnych na Warmii i Mazurach. Kto imiennie pacyfikował żołnierzy Podziemia Niepodległościowego?

 • 23/05/2018 09:21
 • 4

Kończy się powoli miesiąc maj... Trudno więc pominąć znaczenie akcji zbrojnych i postaw bohaterskich żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w naszym regionie. Ich postawa nieugięta wobec zła i zdrady oraz walka o Polskę czystą jak łza winna być mottem również wielu lokalnych decydentów, polityków, którzy zawalczą wkrótce o władzę  regionie. A przydaliby się obecnie bardzo, by przepłoszyć i wyeliminować jednostki, które swoją postawą, a właściwie brakiem przyzwoitości w swoich poczynaniach, powinni być odsunięci od wszelkiego zarządzania regionem.

Tak na marginesie, chcąc pokazać skuteczność w działaniu, należy wspomnieć przede wszyskim akcje V Wileńskiej Brygady, która przeprowadziła latem i jesienią 1946 roku na Pomorzu i Warmii i Mazurach 170 akcji zbrojnych. Rozbito m.in. 27 posterunków MO, trzy placówki UB, dwie sowieckie placówki łączności oraz przeprowadzono około 20 walk i potyczek z grupami  operacyjnymi sił bezpieczeństwa.

Miesiąc maj 1946 r. był szczególnie obfity w te akcje. Wystarczy wspomnieć choćby datę 19 maja, kiedy pod dowództwem ppor. Zdzisława Badochy "Żelaznego" rozbrojono posterunki MO i zlikwidowano placówki UB.

Dzięki stacji BBC o tych akcjach było głośno w całej Europie. Przypominam, że wspomniany "Żelazny" miał wtedy 21 lat. Akcje te szczególnie istotne były przed nadchodzącym tak zwanym "referendum", sfałszowanym przez władzę sowiecką i ich lokalnych pomagierów.

Dlatego ważnym problemem w mieście jest nie walka o przedłużenie istnienia "szubienic" - symbolu sowieckiego zniewolenia, poddaństwa i upokorzenia społeczeństwa, lecz upamiętnienie postaw odważnych, nieugiętych, oddających swe młode życie za Ojczyznę.

Według akt IPN w Olsztynie, w pacyfikowaniu żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, w akcjach pościgowych uczestniczyli m.in. Antos Franciszek, Cząstkiewicz Jan, Jaworski Stefan, Kosmowicz Aleksander, Konkol Antoni,  Kalkus Wacław, Łękowski Tadeusz, Matuszewicz Emil, Otwinowski Aleksander, Przychodni Wacław, Rutkowski Ryszard, Siwy Józef, Świerczyński Henryk, Uścinowicz Władysław, Żerdziński Władysław czy Znarowski Feliks.

Tak oto za  niegodną pracę i ordery z rąk totalitarnej władzy, zrobili sobie sposób na życie, unicestwiając nam najlepszych synów i córki naszego kraju. Dlatego tak istotne jest w chwili obecnej sprawdzenie kandydatów do organów władzy, ich życiorysów, postaw i działań.

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

kir 23/05/2018 19:01
1. @Tomasz Pitura. Pisze Pan "oprawców". A przecież nie wie Pan na pewno, czy faktycznie byli oprawcami, służąc w UB czy milicji. Warto ważyć słowa. 2. Pan Poniatycki pisze: "Według akt IPN w Olsztynie, w pacyfikowaniu żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, w akcjach pościgowych uczestniczyli m.in.". Otóż, panie Ponatycki, manipuluje pan. Z ciekawości przejrzałem akta IPN z podanymi przez pana nazwiskami. Tam nic nie ma o "pacyfikowaniu" i "akcjach pościgowych", w których miałby uczestniczyć te osoby. Są wyłącznie ich dane osobowe i stanowiska, jakie wymienieni pełnili. Nic więcej. Zatem - nie próbujmy dokumentów "ubogacać". Niczemu to nie służy. Co do życiorysów kandydatów w najbliższych wyborach - jak głęboko w te życiorysy proponuje pan sięgać? Do rodziców, dziadków, może i pradziadków? Życzę rozsądku, panie Poniatycki...
Hozerr 26/05/2018 14:30
3 maja 1948 r. wyrok śmierci na Pileckiego podpisał ppłk ROMAN KRYŻE - OJCIEC ANDRZEJA KRYŻE WICEMINISTRA W RZĄDZIE PIS-U, BLISKIEGO WSPÓŁPRACOWNIKA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO
him 24/05/2018 07:22
kir to red. Rosja sowiecka padła już 30 lat temu, a on nadal roni łzy nad padliną sowiecką, czyli szubienicami.
Hozerr 24/05/2018 19:40
Znam jednego goscia co ludzi walczących o wolność oskarżał i sadzał na dołek :) był członkiem ;D PZPR przełorzeni tak o nim posali "W 1984 zwierzchnicy służbowi stwierdzili, że „jest pracownikiem pilnym i zdyscyplinowanym, ambitnym i wydajnym. Powierzone mu obowiązki wykonuje prawidłowo. Poczynione ustalenia wykorzystuje do wszechstronnej działalności profilaktycznej. Wiele uwagi poświęca popularyzacji prawa zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych”[10]. W tym samym roku, za zasługi w pracy zawodowej i działalności społecznej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi " i dalej jest szanowanym obywatelem Pan prokurator Stanisław Piotrowicz :D Drogi redaktorze czemu nie zajmiesz sie walką z takim typami tylko grzebiesz nieudolnie w ipn i "UBOGACASZ" rzeczywistość . ;D

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

13 grudnia zapal Światło Wolności

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do postawienia 13 grudnia w oknach domów, mieszkań oraz urzędów światełek dla upamiętnienia 37... Zobacz więcej »
 • 11/12/2018 08:22
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Nietrzeźwy i poszukiwany jechał rowerem. Z odsieczą przyszło dwóch kolegów - jeden również nietrzeźwy, a drugi poszukiwany

  W minioną niedzielę w godzinach porannych policjanci ruchu drogowego zauważyli w Stawigudzie rowerzystę poruszającego się... Zobacz więcej »
  • 11/12/2018 07:44
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Wchodzą w życie lokalne standardy urbanistyczne

   Specustawa umożliwia realizowanie inwestycji mieszkaniowych w oderwaniu od planów miejscowych. Przyjęte w niej zapisy określają w... Zobacz więcej »
   • 11/12/2018 06:44
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Brałeś pożyczkę w parabanku Profi Credit? Przeczytaj refleksje na tle orzeczenia TSUE

    Z grudniowego raportu Rzecznika Finansowego wynika, że proceder omijania prawa przez parabanki kwitnie do dziś. Tysiące ludzi... Zobacz więcej »
    • 11/12/2018 06:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Prywatny folwark w Urzędzie Wojewódzkim

     Nie jest tajemnicą, iż od wielu lat pewna grupa Zjednoczonej Prawicy w Olsztynie okopała się szczelnie w towarzystwie wzajemnej... Zobacz więcej »
     • 11/12/2018 06:11
     • 0
     • Aleksandra Greune

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego