Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Akt oskarżenia w sprawie policjantów-sadystów z Olsztyna jest już gotowy

 • 02/12/2017 09:22
 • 4

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce poinformowała, że jest już gotowy akt oskarżenia przeciwko 17 funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, podejrzanym o znęcanie się nad zatrzymanymi. Do wymuszania zeznań przez policjantów miało dojść w latach 2014-2015.

Teraz akt oskarżenia zostanie przesłany do sądu w Olsztynie.

Przypomnijmy. Śledztwo w tej sprawie toczy się od ponad 2,5 roku. Prokuratura z przyczyn proceduralnych wyłączyła z głównego postępowania 17 podejrzanych i objęła ich jednym aktem oskarżenia, natomiast śledztwo wobec ostatniego, 18 policjanta ma zostać przedłużone do końca roku.

Funkcjonariuszom  przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Części z nich zarzucono stosowanie przemocy, bezprawnych gróźb lub znęcania się w inny sposób, aby wymusić zeznania. Pozostałych obwiniono o brak reakcji na bezprawne zachowania kolegów z komendy. Wśród podejrzanych jest były naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu oraz jego zastępca.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że brutalne przesłuchania, w czasie których bito, kopano, rażono paralizatorem i poniżano przesłuchiwanych, były nazywane przez funkcjonariuszy "robieniem małego Guantanamo".

Wątpliwości co do rzetelności zarzutów wobec niektórych z funkcjonariuszy wyrażał warmińsko-mazurski zarząd NSZZ Policjantów.

- W olsztyńskiej komendzie panuje przekonanie, że zarzuty przedstawione policjantom na późniejszym etapie śledztwa opierają się na bardzo wątłym materiale dowodowym. W kilku przypadkach policjantów obciążają zeznania bandytów odbywających karę pozbawienia wolności za najcięższe przestępstwa - pisał szef związku Sławomir Koniuszy w komunikacie związanym z tym śledztwem.

Przypomnijmy, że po ujawnieniu tej bulwersującej sprawy i zatrzymaniu kilku pierwszych podejrzanych rezygnacje ze stanowisk złożyli ówcześni komendanci wojewódzki i miejski.

Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura z Olsztyna, po czterech miesiącach zostało ono przekazane do Ostrołęki, żeby uniknąć posądzenia o stronniczość. Prokuratorskie postępowanie w tej sprawie monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Nie boję się powiedzieć,  że to co wydarzyło się pod koniec marca (2015 roku, przyp. red.) w olsztyńskiej komendzie, to były tortury. Te działania, czyli świadome używanie przemocy psychicznej i fizycznej, wyczerpują znamiona terminu "tortury", które są zakazane m. in. Konwencją Genewską. Mój klient był poddany biciu, po którym spadał na podłogę, kopany, i uderzany w twarz. Stosowano też "nowocześniejsze" metody, czyli wielokrotne używanie paralizatora oraz gazu pieprzowego. Jego oprawcami były osoby w mundurach... Gdy zobaczyłem obrażenia na ciele tego młodego mężczyzny, to mimo że jestem przeciwnikiem legalizacji wszelkich narkotyków (pokrzywdzony był zatrzymany właśnie za posiadanie marihuany, przyp. red.), podjąłem się jego reprezentowania. Nie ma bowiem wytłumaczenia dla czynów, jakich dopuściła się policja - argumentował wówczas mecenas Lech Obara.

Mecenas wyjawił także, że jego klient był bity przez trzy bardzo aktywne osoby, przez ponad sześć godzin! W tym czasie głośno wołał o pomoc, co musiały słyszeć inne osoby, pracujące w tym samym budynku. Oprócz tego do pokoju przesłuchań, chociaż właściwie zasadniej byłoby go nazwać salą tortur, wchodziły różne osoby, a niektóre nawet spożywały tam posiłek! Nikt nie zareagował na błaganie o pomoc, nikt tej pomocy nie udzielił, nikt nie zdecydował się powiedzieć NIE.

Zdaniem mecenasa ofiarom sadystycznych policjantów należy się zadośćuczynienie. Jednak nie tylko im...

- Zadośćuczynienie należy się nie tylko osobom, których dotknęły tortury. Ono należy się wszystkim nam, którzy mieliśmy zaufanie do policji - podsumował mecenas.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Bolec 02/12/2017 10:16
A gdzie odpowiedzialność byłych komendantów z KMP Olsztyn Andrzeja G., Sławomira Sz. i Adama R.? Przecież prorocy powinni im postawić zarzuty z 231 kk, proste jak drut? Prorocy z Ostrołęki tego nie wiedzą?
były 02/12/2017 12:37
"Akt oskarżenia w sprawie policjantów-sadystów z Olsztyna jest już gotowy" Redakcja trochę się "zagalopowała" w tytule materiału ? Ci policjanci nie są jeszcze skazani i nazwanie ich sadystami jest wielce niestosowne.( zapomniano o zasadzie domniemania niewinności).
obecny 02/12/2017 14:19
Same niewiniątka. Ich obfitość poraża.
Krystyna 04/12/2017 19:17
Nie tylko w 2015r to twało,trwa i trać będzie ponieważ zwierzchnicy dają przyzwolenie i zamiatają sprawy pod dywan,szkoda że nie wszystkie ścierwa dostali oskarżeni.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego