Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Aleksandra Greune: - 13 lat Polski w Unii Europejskiej i co dalej?

 • 19/06/2017 09:02
 • 2

Św. Tomasz: "Lepiej jest iść słuszną drogą, potykając się, niż wielkimi krokami błądzić po bezdrożach..."


Jesteśmy już kilkanaście lat w UE. 1 maja upłynęło 13 lat, a pamiętamy przecież, że już w latach 90 ubiegłego wieku rozpoczęto pierwsze rozmowy przygotowawcze do tego procesu. Należało spełnić określone warunki, by móc do niej przystąpić. Nawet obecnie wśród obywateli Polski istnieją rozbieżne zdania - czy postąpiliśmy dobrze, czy nie ?

Jeśli chodzi o moją rodzinę i najbliższych znajomych - głosowaliśmy przeciwko przystąpieniu naszego kraju do tej wspólnoty z bardzo prostego powodu. W przyrodzie czy polityce nie ma nic za darmo. Trochę żyłki obserwatora i postawy pośrodku - pomiędzy  euroentuzjastami a eurosceptykami. Myślę, że były to wyważone decyzje. W każdym razie 1 maja 2004 przyjęliśmy z rezerwą i bez fety, grillowania i wymachiwania flagą UE.

Później dalsza obserwacja sceny politycznej kazała nam w dalszym ciągu zajmować wyważone stanowiska i zauważyć takie elementarne procesy i dążenia strony niemieckiej, jak m. in. obfite finansowanie z funduszy UE projektów szczególnie dotyczących poprawy infrastruktury terenów, które do września 1945 r. były pod zarządem właśnie niemieckim. Chodzi o Prusy Wschodnie, Pomorze, Śląsk - Ostpreussen, Pommern, Schlessien.

Zresztą wystarczyło chwilę porozmawiać podczas tegorocznego Bożego Ciała na olsztyńskiej starówce z pewną Niemką – miłość do dawnego miasta była widoczna i nazywała je po dawnemu – Allenstein.

Wracając do wyżej cytowanej sentencji Św. Tomasza – nie mamy wyjścia – tylko dobrze rozgrywane stosunki z naszym wschodnim i zachodnim sąsiadem są dla nas korzystne i mogą nam zapewnić bezpieczeństwo. Zapewne jednak do czasu...

Potknięć dyplomatycznych zapewne nie unikniemy. Byle było ich jak najmniej! W każdym razie musimy unikać postawy "na kolanach" i radości z poklepywania po plecach, żebyśmy zrezygnowali z tak żałosnych posunięć wcześniejszej ekipy Tuska.

Wielkie kroki są również niewskazane, bo niepotrzebnie wpędziłoby nas to w pychę i megalomanię. Wielkie kroki mogą spowodować polityczną zadyszkę. Według mnie bezdroża w polityce obecnie nam nie grożą, choć większość polskojęzycznych mediów chce to nam czasem wmówić.

Nie dajmy się zwariować. Wpuszczanie na nasz teren uchodźców byłoby szaleństwem. Na powroty obywateli Zachodu - głównie Niemców - na  nasz teren powinniśmy się mentalnie przygotować, bo dokąd uciekną przed islamistami?

 

autor artykułu: Aleksandra Greune

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

kir 19/06/2017 17:01
Pani autorko, znów prosi się pani o krytyczny komentarz. Dopiero od pani dowiedziałem się, że Prusy Wschodnie, Pomorze i Śląsk były do września 1945 pod zarządem niemieckim ("...terenów, które do września 1945 r. były pod zarządem właśnie niemieckim. Chodzi o Prusy Wschodnie, Pomorze, Śląsk - Ostpreussen, Pommern, Schlessien"). To z kim ustalali swoje obowiązki polscy kolejarze, którzy już w lutym 1945 przyjechali do Olsztyna? Z niemieckim burmistrzem? Z szefem lokalnej NSDAP? Pisze też pani o hojnym finansowaniu infrastruktury tych terenów przez UE. A ja pamiętam Jerzego Szmita, który z uporem powtarzał frazę o infrastrukturalnym wykluczeniu Warmii i Mazur. I że nowy rząd to naprawi. To źle, że Niemka, dawna mieszkanka Olsztyna okazuje miłość do swojego rodzinnego miasta? Nazywa je Allenstein i co z tego? To wielu olsztynian ma nie okazywać miłości do Wilna i nazywać je Vilnius, a nie Wilno. Szkoda...
Alexandra 20/06/2017 09:57
Greune - z takim nazwiskiem - wie co mowi!

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawarł 943 fikcyjne umowy kredytowe na łączną kwotę ponad 5 mln zł, teraz odpowie za to przed sądem

  - W toku śledztwa trwającego od maja 2015 r. prokurator przedstawił 56-letniemu Dariuszowi P. zarzuty zawarcia na podstawie... Zobacz więcej »
  • 14/12/2017 15:34
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Apelacja spadkobiercy Warmiaka w sprawie o zasiedzenie lasu

   Sporne grunty składają się z trzech działek o łącznej powierzchni 12,51 ha. Dawniej wchodziły one w skład nieruchomości rolnej w... Zobacz więcej »
   • 14/12/2017 15:20
   • 0
   • amark

   Ja ten samochód tutaj tak tylko zostawię

   Granatowego opla astrę zauważyli w piątek po południu budowlańcy. Rozbite auto stało tuż przy nasypie wbite w piasek. Kierowcy zaś... Zobacz więcej »
   • 14/12/2017 13:54
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Rząd przemebluje dyrekcje ochrony środowiska. Ludowcy protestują

   - Warto w tym miejscu podkreślić, że projekt nie przewiduje zniesienia lub likwidacji GDOŚ i RDOŚ, ale wprowadza zmiany w ich... Zobacz więcej »
   • 14/12/2017 11:27
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Oddawanie szpiku – czy to boli?

    Punkcja kręgosłupa? Bzdura! Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji i żadna nie ma nic... Zobacz więcej »
    • 14/12/2017 10:38
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego