Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Archidiecezja Warmińska ma nowe muzeum

 • 13/06/2018 09:08
 • 0

Wczoraj w Olsztynie odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka. Wśród licznie zgromadzonych gości obecni byli między innymi arcybiskupi, biskupi, kapłani oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Muzeum powstało z inicjatywy poprzedniego Metropolity Warmińskiego, Arcybiskupa Wojciecha Ziemby i kontynuowane przez obecnego Metropolitę, Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

Na potrzeby muzeum zostały przeznaczone kościelne kamienice przy ul. Św. Barbary 2 i 3 na Starym Mieście w Olsztynie. W tych budynkach prace rewitalizacyjne rozpoczęto w listopadzie 2016 roku. Do tej pory znajdowała się tam cześć mieszkalna, księgarnia diecezjalna, a także biuro pielgrzymkowe. Bogata historia archidiecezji warmińskiej i wraz z nią wiele cennych eksponatów i dzieł sztuki sakralnej, które do tej pory nie były eksponowane stały się inspiracją do otwarcia takiej placówki. Wartość inwestycji to około 10 mln złotych, z czego  8,5 mln dopłaciła Unia Europejska.

W muzeum znajduje się ponad pół tysiąca eksponatów, które pochodzą ze zbiorów własnych archidiecezji warmińskiej, a także zostały wypożyczone z parafii archidiecezji warmińskiej, ze zbiorów Biblioteki WSD Hosianum w Olsztynie i zasobów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Wśród nich na uwagę zasługują relikwiarz św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XVII wieku, a także oryginalne dzieło Ignacego Krasickiego – "Monachomachia, czyli wojna mnichów".

Oprócz trzech wystaw stałych dotyczących historii archidiecezji warmińskiej, rzemiosła artystycznego w tym złotnictwa, a także rzeźby i malarstwa znajduje się również wystawa czasowa poświęcona Andrzejowi Samulowskiemu, olsztyńskiemu malarzowi, grafikowi i rzeźbiarzowi.

Obok wejścia do muzeum mieści się także Galeria Jednego Obrazu. Elementem wyróżniającym muzeum są czarne przeszklenia pomiędzy kamienicami. Tam urządzono atrium. W jego wnętrzu znajduje się bruk z ogrzewaniem podłogowym. Urządzona została tam recepcja muzeum, gdzie będzie można kupić bilety, oraz punkt gastronomiczny z kawą i ciastem.

- Muzeum Archidiecezji Warmińskiej to kolejna atrakcja na turystycznym szlaku Olsztyna - powiedział abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. - Tym samym będzie ważnym miejscem kulturalnym i religijnym, gdzie jeszcze lepiej będzie można poznać bogatą historię Kościoła na Warmii.

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej dostępne będzie dla zwiedzających od drugiej połowy czerwca, w sezonie letnim od wtorku do soboty w godz. 10:00 - 18:00, a w niedzielę w godz. 11:00 - 16:00, natomiast w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10:00 - 16:00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 11:00 - 15:00. W poniedziałki muzeum będzie nieczynne. Koszt biletu wstępu to 5 złotych bilet normalny i 3 złote bilet ulgowy.

 

źródło: ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

13 grudnia zapal Światło Wolności

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do postawienia 13 grudnia w oknach domów, mieszkań oraz urzędów światełek dla upamiętnienia 37... Zobacz więcej »
 • 11/12/2018 08:22
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Nietrzeźwy i poszukiwany jechał rowerem. Z odsieczą przyszło dwóch kolegów - jeden również nietrzeźwy, a drugi poszukiwany

  W minioną niedzielę w godzinach porannych policjanci ruchu drogowego zauważyli w Stawigudzie rowerzystę poruszającego się... Zobacz więcej »
  • 11/12/2018 07:44
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Wchodzą w życie lokalne standardy urbanistyczne

   Specustawa umożliwia realizowanie inwestycji mieszkaniowych w oderwaniu od planów miejscowych. Przyjęte w niej zapisy określają w... Zobacz więcej »
   • 11/12/2018 06:44
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Brałeś pożyczkę w parabanku Profi Credit? Przeczytaj refleksje na tle orzeczenia TSUE

    Z grudniowego raportu Rzecznika Finansowego wynika, że proceder omijania prawa przez parabanki kwitnie do dziś. Tysiące ludzi... Zobacz więcej »
    • 11/12/2018 06:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Prywatny folwark w Urzędzie Wojewódzkim

     Nie jest tajemnicą, iż od wielu lat pewna grupa Zjednoczonej Prawicy w Olsztynie okopała się szczelnie w towarzystwie wzajemnej... Zobacz więcej »
     • 11/12/2018 06:11
     • 0
     • Aleksandra Greune

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego