Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Będzie powtórka! Wczoraj sąd uwzględnił protest wyborczy w sprawie wyborów do Rady Miejskiej w Korszach

 • 06/12/2018 09:10

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił protesty wyborcze dotyczące ważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach wyborczych nr 14 i 15.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zajął się wczoraj sprawą o sygn. akt I Ns 329/18, w której połączono do wspólnego rozpatrzenia dwa protesty wyborcze złożone po wyborach samorządowych 2018.

Pierwszy protest złożyła Irena S., która wniosła o stwierdzenie nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgu nr 15.

- Skarżąca wskazała, że w trakcie wyborów w dniu 21 października 2018 r. do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach nr 14 i 15  doszło do nieprawidłowości, które w jej ocenie miały wpływ na wynik wyborów. Dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miejskiej w Korszach z okręgu wyborczego nr 14.

Wnioskodawczyni ponadto wskazała, że już w dniu 21 października 2018 r. otrzymała informację, że na 77 uprawnionych z wyżej wymienionych trzech miejscowości, błędnie oddano 31 głosów. Taka ilość błędnie oddanych głosów przekracza różnicę między wynikiem uzyskanym przez wnioskodawczynię, a osobą, która wygrała wybory i gdyby nie doszło do takiego błędu miałaby ona szansę otrzymać większą ilość głosów, co wpłynęłoby znacząco na wynik głosowania - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okregowego w Olsztynie.

Drugi protest złożyła Renata B., która również domagała się stwierdzenia nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach, ale w dwóch okręgach wyborczych – nr 14 i 15.

- Skarżąca, podobnie jak Irena S. wskazała, że  dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miasta Korsze z okręgu wyborczego nr 14.

Zdaniem wnioskodawczyni zaistniała sytuacja znacząco wpłynęła na wynik wyborów w obu okręgach. Dodatkowo pomimo zaistniałej pomyłki z błędnym wydaniem kart, w okręgu nr 14, z którego startowała skarżąca jako kandydatka do Rady Miejskiej wystąpiła różnica w liczbie kart wyjętych z urny a otrzymanych  przez Obwodową Komisję w liczbie 2, a o tyle głosów Renata Błażewicz przegrała wybory - dodaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Sąd Okręgowy w Olsztynie po rozpoznaniu powyższej sprawy uznał, że protesty Ireny S. i Renaty B. zasługują na uwzględnienie. Tym samym Sąd stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej w Korszach przeprowadzonych w dniu 21 października 2018 r. w okręgach wyborczych nr 14 i 15 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9 w Sątocznie z powodu nieprawidłowości w spisach wyborczych.

Sąd jednocześnie postanowił wygasić mandaty dwojga radnych (Justyny Kurchan i Andrzeja Wankiewicza) i nakazać przeprowadzenie ponownych wyborów do Rady Miejskiej w tych okręgach.

- Sąd Okręgowy podając ustne motywy takiego rozstrzygnięcia podkreślił, że niewłaściwe sporządzenie spisów wyborczych - przypisanie niektórych miejscowości innym okręgom wyborczym - było kluczową nieprawidłowością, do której doszło na etapie głosowania. Konsekwencji tych niedopatrzeń nie mogą ponosić ani wyborcy, ani osoby kandydujące w wyborach - podsumowuje rzecznik SO w Olsztynie.

Jednocześnie postanowieniem z dnia 5 grudnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił protest wyborczy Tadeusza B. dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Stawiguda w Okręgu Wyborczym nr 1.

Postanowienia w obu wyżej wymienionych sprawach nie są prawomocne i służy na nie zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Z kolei sprawa dotycząca ważności wyborów do Rady Powiatu w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 4 została odroczona do dnia 14 grudnia 2018 r.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ugoda

  Na podstawie Ugody Sądu Okręgowego w Olsztynie przepraszamy funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lidzbarku Warmińskim: asp. szt... Zobacz więcej »
  • 18/09/2019 10:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gej „politpoprawny”

  Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

  „Sie” pospieszyli

  Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

  "Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

  Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

  Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

  Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego