Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Będzie powtórka! Wczoraj sąd uwzględnił protest wyborczy w sprawie wyborów do Rady Miejskiej w Korszach

 • 06/12/2018 09:10
 • 0

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił protesty wyborcze dotyczące ważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach wyborczych nr 14 i 15.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zajął się wczoraj sprawą o sygn. akt I Ns 329/18, w której połączono do wspólnego rozpatrzenia dwa protesty wyborcze złożone po wyborach samorządowych 2018.

Pierwszy protest złożyła Irena S., która wniosła o stwierdzenie nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgu nr 15.

- Skarżąca wskazała, że w trakcie wyborów w dniu 21 października 2018 r. do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach nr 14 i 15  doszło do nieprawidłowości, które w jej ocenie miały wpływ na wynik wyborów. Dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miejskiej w Korszach z okręgu wyborczego nr 14.

Wnioskodawczyni ponadto wskazała, że już w dniu 21 października 2018 r. otrzymała informację, że na 77 uprawnionych z wyżej wymienionych trzech miejscowości, błędnie oddano 31 głosów. Taka ilość błędnie oddanych głosów przekracza różnicę między wynikiem uzyskanym przez wnioskodawczynię, a osobą, która wygrała wybory i gdyby nie doszło do takiego błędu miałaby ona szansę otrzymać większą ilość głosów, co wpłynęłoby znacząco na wynik głosowania - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okregowego w Olsztynie.

Drugi protest złożyła Renata B., która również domagała się stwierdzenia nieważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach, ale w dwóch okręgach wyborczych – nr 14 i 15.

- Skarżąca, podobnie jak Irena S. wskazała, że  dla wyborców z trzech miejscowości w gminie Korsze w okręgu nr 15 (Kamień, Wągniki i Marłuty) Komisja Obwodowa wydała nieprawidłowe karty do głosowania. Wyborcy tych miejscowości zamiast ze swojego okręgu nr 15 dostali karty kandydatów do Rady Miasta Korsze z okręgu wyborczego nr 14.

Zdaniem wnioskodawczyni zaistniała sytuacja znacząco wpłynęła na wynik wyborów w obu okręgach. Dodatkowo pomimo zaistniałej pomyłki z błędnym wydaniem kart, w okręgu nr 14, z którego startowała skarżąca jako kandydatka do Rady Miejskiej wystąpiła różnica w liczbie kart wyjętych z urny a otrzymanych  przez Obwodową Komisję w liczbie 2, a o tyle głosów Renata Błażewicz przegrała wybory - dodaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Sąd Okręgowy w Olsztynie po rozpoznaniu powyższej sprawy uznał, że protesty Ireny S. i Renaty B. zasługują na uwzględnienie. Tym samym Sąd stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej w Korszach przeprowadzonych w dniu 21 października 2018 r. w okręgach wyborczych nr 14 i 15 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9 w Sątocznie z powodu nieprawidłowości w spisach wyborczych.

Sąd jednocześnie postanowił wygasić mandaty dwojga radnych (Justyny Kurchan i Andrzeja Wankiewicza) i nakazać przeprowadzenie ponownych wyborów do Rady Miejskiej w tych okręgach.

- Sąd Okręgowy podając ustne motywy takiego rozstrzygnięcia podkreślił, że niewłaściwe sporządzenie spisów wyborczych - przypisanie niektórych miejscowości innym okręgom wyborczym - było kluczową nieprawidłowością, do której doszło na etapie głosowania. Konsekwencji tych niedopatrzeń nie mogą ponosić ani wyborcy, ani osoby kandydujące w wyborach - podsumowuje rzecznik SO w Olsztynie.

Jednocześnie postanowieniem z dnia 5 grudnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił protest wyborczy Tadeusza B. dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Stawiguda w Okręgu Wyborczym nr 1.

Postanowienia w obu wyżej wymienionych sprawach nie są prawomocne i służy na nie zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Z kolei sprawa dotycząca ważności wyborów do Rady Powiatu w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 4 została odroczona do dnia 14 grudnia 2018 r.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego