Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Bezpieczna Polska

 • 14/01/2017 09:59

14 stycznia w Żaganiu odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Z tej okazji w Olsztynie i piętnastu innych polskich miastach wojewódzkich przygotowane zostały imprezy plenerowe pod hasłem "Bezpieczna Polska". Warmińsko-mazurski piknik wojskowy odbędzie się na Placu Solidarności w Olsztynie. W programie między innymi pokazy dynamiczne oraz statyczne nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, transmisja z centralnych uroczystości z Żagania, występy muzyczne oraz tradycyjna wojskowa grochówka.

Na olsztyńskim Placu Solidarności już od godziny 12:00 można będzie oglądać sprzęt wojskowy i wziąć udział w quizie wiedzy o NATO i historii Polski. Będą też pokazy żołnierzy 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, Jednostki Strzeleckiej 1013 z Ostródy, Bractwa Rycerskiego Komturia z Nidzicy i grupy rekonstrukcyjnej z Jonkowa.

O godz. 14:00 rozpocznie się transmisja z uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Żaganiu, a po niej, około godziny 15:00 wydawana będzie wojskowa grochówka.

Od godz. 15:30 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim dostępne będzie stoisko modelarzy z Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks im. Cichociemnych z Olsztyna oraz ratowników medycznych, którzy zademonstrują jak udzielać pierwszej pomocy.

W programie również występy artystyczne. Utwory o tematyce wojskowej i patriotycznej zaprezentuje Orkiestra Wojskowa z Elbląga, chór z Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 w Olsztynie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rybna oraz zespół wokalno-instrumentalny z LO CN-B Feniks z Olsztyna.

W styczniu 2017 roku rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie, gdzie zdecydowano, że to w Polsce, w systemie rotacyjnym, stacjonować będą wojska w ramach natowskiej inicjatywy wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli enhanced Forward Presence (eFP). Również w trakcie Szczytu prezydent USA zakomunikował wysłanie do Polski i całego regionu wojsk amerykańskich w ramach inicjatywy wzmocnienia tzw. European Reassurance Initiative (ERI). Nasz kraj przyjmuje zatem szczególną rolę w regionalnym systemie bezpieczeństwa. Jest centralnym punktem przerzutu i rozmieszczenia wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Siły sojusznicze zostaną rozlokowane zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części kraju, co znacząco zwiększa potencjał obrony Polski oraz pozostałych państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapewnienia skutecznego odstraszania, a także zdolność całego NATO do natychmiastowego reagowania na ewentualne pojawiające się zagrożenie.

Teraz do Polski przybywają wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a w ciągu następnych 2-3 miesięcy dołączy do nich kolejny pododdział amerykański – zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego. W kwietniu natomiast do Polski trafi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO.

W ramach amerykańskiej inicjatywy ERI, realizowanej w formie operacji Atlantic Resolve, do zachodniej Polski od początku stycznia trafia Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT – ang. Armored Brigade Combat Team), której działania będą wspierane przez zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego (CAB – ang. Combat Aviation Brigade) oraz pododdziały zabezpieczenia logistycznego.Stany Zjednoczone będą również państwem ramowym Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO eFP w Polsce. USA, wspólnie z Rumunią i Wielką Brytanią, stworzą pododdział, który zostanie rozmieszczony we wschodniej Polsce, w okolicach Orzysza. Przerzut wojsk planowany jest na kwiecień 2017 r. Grupa ta będzie gotowa do prowadzenia obronnych działań bojowych. W ramach eFP w Elblągu powstanie także wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które będzie koordynować działania wszystkich czterech grup eFP, które powstaną również na Litwie, Łotwie i w Estonii. Cała wzmocniona Wysunięta Obecność będzie częścią sojuszniczego systemu reagowania na zagrożenia, którego zasadniczym elementem są Siły Odpowiedzi NATO.

 

źródło: W-M UW

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego