Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Bóg przychodzi

 • 24/12/2018 08:14
 • 6

W tym roku Święta Bożego Narodzenia przyjdą szybko. Co prawda są cztery niedziele, ale tylko trzy tygodnie Adwentu. Jakby to było znakiem „naszych czasów”, kiedy pędzimy, czasami w pośpiechu zapominając o najważniejszych sprawach. Boże Narodzenie jest okazją nie tylko do duchowych przeżyć, ale też przystopowania i dobrym momentem do refleksji.

W oczekiwaniu na ostateczne przyjście Boga, corocznie świętujemy pamiątkę przyjścia Boga na świat sprzed 2 000 lat. Bóg stał się człowiekiem w małym miasteczku o symbolicznej nazwie „Dom Chleba”, hebrajskim Betlejem. Chociaż nazwa i miejsce stało się przez to wielce czcigodne, to w tamtych czasach nie cieszyło się dobrą sławą i ryzykownie było wychodzić po zmroku na ulicę. Przyjście Jezusa na świat w takim miejscu było zapowiedzią jego działania w dorosłym życiu. Nie przychodził do ludzi dobrych, lecz do … „celników i grzeszników”: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt. 9.11). Zarzucali mu to faryzeusze. Ale i najbliżsi uczniowie też robili mu o to wymówki, nie dostrzegając, że cały czas był z nimi blisko.

Tamten świat jawi się nam dosyć prymitywny, surowy, a nawet brutalny, z jego „niehumanitarnymi” zasadami - krwawymi wojnami, surowymi i strasznymi karami dla przestępców. Z filmu pamiętamy szpaler tysięcy ukrzyżowanych po klęsce Spartakusa, wzdłuż głównej drogi prowadzącej do Rzymu. Jezus poniósł taką samą, męczeńską śmierć.

Czy obecny świat prezentuje się nam cokolwiek lepiej? Gdy „człowiek” człowiekowi zgotował kilkudziesięciomilionową „Golgotę Wschodu” i „Zagładę Zachodu”? Czy dzisiaj, w „postępowym” XXI wieku jest już „wspaniały”? Gdy „oświecony człowiek” sprawia milionową Golgotę Dzieci przed Narodzeniem (szczególnie podłe działanie, bo wobec najsłabszych), poświęcając je Molochowi – krwiożerczemu bożkowi? Trzeba to mieć na uwadze, wspominając Narodzone Boże Dziecię.

Dzisiaj Bóg też przychodzi na świat, aby naprawiać to co człowiek spartolił. A z naszej strony warto jak najbardziej również, a może szczególnie teraz, przy okazji Bożego Narodzenia, prosić Go o to w codziennej Modlitwie za Ojczyznę, której nauczył nas Wielki Polak zatroskany o sprawy Narodu i Państwa Polskiego – Ksiądz Piotr Skarga:

„Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący, wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy Jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy Kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”

Antoni Górski

Oceń
Autor: warmiak

KOMENTARZE

kir 21/12/2018 08:49
"...ale też przystopowania i dobrym momentem do refleksji" - czego i panu, panie Górski życzę...
Antoni Górski 21/12/2018 09:16
Podziękowałbym, ale nie wiem komu?
kir 21/12/2018 17:25
Człowiekowi, który ceni zdrowy rozsądek, z daleka omija tych, którzy krzyczą jakimi to są dobrymi patriotami i katolikami, a przede wszystkim nie uzależnia własnych poglądów od aktualnej koniunktury...
wojtek33 21/12/2018 17:56
jak czytam ten religijny, "literacki" kicz Górskiego, to przypominam sobie jak będąc żołnierzem zawodowym LWP powiadamiał dowództwo o żołnierzach służby zawodowej, którzy w niedzielę wymykali się do kościoła
Never 22/12/2018 17:12
gorski a jak Jaruzelskiemu służyłeś to o Bogu nie myślałeś bo PZPR i sojusz z ZSRR był dla trepów wazniejszy no ale czego dsie spodziewać po plutonowym LWP
Never 26/12/2018 00:26
tak coś domniemuję że nawet plutonowym nie byłeś Dzbanie he he

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Grzywna dla pracodawcy z Nidzicy za niezgodne z przepisami zatrudnianie cudzoziemców

  W ubiegłym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Olsztynie objęli kontrolą 64 cudzoziemców zatrudnionych przez jedną z... Zobacz więcej »
  • 20/01/2019 10:45
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Arcybiskup Józef Górzyński: - Problem człowieka współczesnego to brak powiązania Boga ze sprawiedliwością

   Czcigodny Księże Biskupie Pawle, Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie. W usłyszanych przed chwilą fragmentach Pisma św. mocno... Zobacz więcej »
   • 20/01/2019 10:18
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Pamiętajcie o Powstaniu

    Okupiony krwią i cierpieniem zryw narodowy nie daje się do niczego porównać – bo też wcześniej w świecie podobne powstania się... Zobacz więcej »
    • 20/01/2019 08:39
    • 0
    • Paweł Pietkun

     Super Krwawy Księżyc Wilka już w poniedziałek nad ranem

     Księżyc będzie znajdywał się bliżej Ziemi niż zazwyczaj, będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy niż zwykle. Podczas... Zobacz więcej »
     • 19/01/2019 10:33
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     W Elblągu nie lubią szlabanów?

     Może elblążanie wybitnie nie lubią szlabanów i należałoby je pousuwać z przestrzeni miasta? Zanim jednak do tego dojdzie, policja... Zobacz więcej »
     • 19/01/2019 09:20
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego