Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Brak wiedzy czy ignorancja? Obawiam się, że jeszcze gorzej .

 • 18/04/2018 09:36
 • 4

Jeśli Państwo pozwolą, chciałabym jeszcze raz zabrać głos w sprawie Żołnierzy Wyklętych. Sądzę, że mam do tej wypowiedzi, szczerej i osobistej, prawo. Powód jest bardzo prosty - mam bezpośrednią wiedzę na ten temat z domu rodzinnego. I nie muszę wstydzić się za moich najbliższych, że nie zachowywali się jak trzeba.

Z racji ograniczonej przestrzeni wypowiedzi, nie sięgając przodków walczących w powstaniach narodowych, wspomnę tylko o mojej ś.p. babci Genowefie Symonowicz, która wraz z trojką dzieci - a owdowiała w wieku 26 lat - współpracowała z V Wileńską Brygadą AK.

Ś.p. wuj Norbert był żołnierzem tej Brygady od wiosny 1943 roku. Zmarł w wieku 43 lat w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwa miesiące wcześniej zmarła jego żona Władysława, też w wieku 43 lat.

Mama i ciocia otrzymały wysokie wyroki za współpracę z tą formacją.

Rodzina moja mieszkająca od maja 1945 roku w Olsztynie przy ul . Moniuszki 11 do śmierci wuja w pażdzierniku 1966 roku miała przez cały czas dokwaterowywanych wszelkiej maści szpicli i donosicieli, po aresztowaniu w lipcu 1946 roku mojej mamy i cioci. Wuj nie dał się złapać w kocioł zastawiony przez UB pod dowództwem Józefa Światło. Mojej babci wprowadzono kilku funkcjonariuszy UB wraz z żonami i kochankami.

Stawiam pytanie - czy do roku 2013 - daty śmierci mojej mamy, znalazł się choć jeden ogarnięty wyrzutami sumienia osobnik, który by przeprosił za ten dramat, terror fizyczny i psychiczny, śledzenie, uprzykrzanie życia, brak możliwości awansu społecznego, wciąż zaniżane zarobki itd... itp...?

Milczenie ze strony mojej rodziny było długie. Zamierzam to zmienić. Powód jest prosty. Stawianie kolejnych przeszkód w realizacji projektu pomnika Żołnierzom Niezłomnym jeśli nie jest draństwem, to jest zwykłą ignorancją i brakiem szacunku dla młodych, nawet kilkunastoletnich żołnierzy tejże formacji, kórzy oddali życie, by wywalczyć dla nas wolność.

Postawienie pomnika AK pod Sądem Rejonowym w Olsztynie tylko częściowo zapełnia tę lukę. Wolności nie dostaje się na zawsze. Pomnik, który mam nadzieję powstanie, powinien nam o tym przypominać.

Apeluję do Rady Osiedla Podleśna o formalną zgodę i akceptację naszego projektu. Sprawa walk o wolną, suwerenną Ojczyznę nie powinna być w naszym mieście przemilczana, zadeptywana i blokowana.

Ci bardzo młodzi Żołnierze Podziemia Niepodległościowego zasługują na naszą pamięć i wdzięczność.

 

Na zdjęciu: odsłonięcie pomnika Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK w Olsztynie na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poprzecznej

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

kir 18/04/2018 17:44
Z całym szacunkiem do przeżyć Pani rodziny, ale żołnierze V Wileńskiej Brygady AK mają już swój pomnik - na cmentarzu właśnie. Od niedawna są też patronami jednej z najdłuższych i najważniejszych olsztyńskich ulic (dawnej Pstrowskiego). Zatem pamięć o nich nie jest - jak to Pani pisze - ani przemilczana, ani zadeptywana. Ile więc jeszcze tych upamiętnień? Nie uważa Pani, że przesada może przynieść odwrotny skutek? Przerabialiśmy to już w historii. Dobrze mieć wśród przodków ludzi zasłużonych, ale umówmy się - nie jest to żadna Pani zasługa. Podobnie jak nie jest zasługą senator Anders (Costa), że miała takiego ojca, co zresztą wykorzystuje w mało elegancki sposób. Umiar we wszystkim jest chyba najlepszym wyjściem...
Ernest 12/12/2018 20:35
Dobrze poczytać rozsądnych ludzi. Diagnoza zachowania autorki bardzo trafiona. Na tym blogu jak nigdzie widać, kto gra kośćmi swoich przodków i dlaczego.
T34 19/04/2018 15:43
z tego co czytam to moja rodzina jest bardziej zasluzona w walce z UB i komuną
abc 19/04/2018 20:13
Proszę sobie darować takie bełkotliwe artykuły, druga strona chociaż budowała państwo po wojnie, a nie biegała po lasach.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

   Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
   • 16/01/2019 13:26
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

    My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

     Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

     Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 11:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

     - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:52
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

      Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
      • 16/01/2019 09:21
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego