Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Brak wiedzy czy ignorancja? Obawiam się, że jeszcze gorzej .

 • 18/04/2018 09:36
 • 3

Jeśli Państwo pozwolą, chciałabym jeszcze raz zabrać głos w sprawie Żołnierzy Wyklętych. Sądzę, że mam do tej wypowiedzi, szczerej i osobistej, prawo. Powód jest bardzo prosty - mam bezpośrednią wiedzę na ten temat z domu rodzinnego. I nie muszę wstydzić się za moich najbliższych, że nie zachowywali się jak trzeba.

Z racji ograniczonej przestrzeni wypowiedzi, nie sięgając przodków walczących w powstaniach narodowych, wspomnę tylko o mojej ś.p. babci Genowefie Symonowicz, która wraz z trojką dzieci - a owdowiała w wieku 26 lat - współpracowała z V Wileńską Brygadą AK.

Ś.p. wuj Norbert był żołnierzem tej Brygady od wiosny 1943 roku. Zmarł w wieku 43 lat w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwa miesiące wcześniej zmarła jego żona Władysława, też w wieku 43 lat.

Mama i ciocia otrzymały wysokie wyroki za współpracę z tą formacją.

Rodzina moja mieszkająca od maja 1945 roku w Olsztynie przy ul . Moniuszki 11 do śmierci wuja w pażdzierniku 1966 roku miała przez cały czas dokwaterowywanych wszelkiej maści szpicli i donosicieli, po aresztowaniu w lipcu 1946 roku mojej mamy i cioci. Wuj nie dał się złapać w kocioł zastawiony przez UB pod dowództwem Józefa Światło. Mojej babci wprowadzono kilku funkcjonariuszy UB wraz z żonami i kochankami.

Stawiam pytanie - czy do roku 2013 - daty śmierci mojej mamy, znalazł się choć jeden ogarnięty wyrzutami sumienia osobnik, który by przeprosił za ten dramat, terror fizyczny i psychiczny, śledzenie, uprzykrzanie życia, brak możliwości awansu społecznego, wciąż zaniżane zarobki itd... itp...?

Milczenie ze strony mojej rodziny było długie. Zamierzam to zmienić. Powód jest prosty. Stawianie kolejnych przeszkód w realizacji projektu pomnika Żołnierzom Niezłomnym jeśli nie jest draństwem, to jest zwykłą ignorancją i brakiem szacunku dla młodych, nawet kilkunastoletnich żołnierzy tejże formacji, kórzy oddali życie, by wywalczyć dla nas wolność.

Postawienie pomnika AK pod Sądem Rejonowym w Olsztynie tylko częściowo zapełnia tę lukę. Wolności nie dostaje się na zawsze. Pomnik, który mam nadzieję powstanie, powinien nam o tym przypominać.

Apeluję do Rady Osiedla Podleśna o formalną zgodę i akceptację naszego projektu. Sprawa walk o wolną, suwerenną Ojczyznę nie powinna być w naszym mieście przemilczana, zadeptywana i blokowana.

Ci bardzo młodzi Żołnierze Podziemia Niepodległościowego zasługują na naszą pamięć i wdzięczność.

 

Na zdjęciu: odsłonięcie pomnika Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK w Olsztynie na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poprzecznej

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

kir 18/04/2018 17:44
Z całym szacunkiem do przeżyć Pani rodziny, ale żołnierze V Wileńskiej Brygady AK mają już swój pomnik - na cmentarzu właśnie. Od niedawna są też patronami jednej z najdłuższych i najważniejszych olsztyńskich ulic (dawnej Pstrowskiego). Zatem pamięć o nich nie jest - jak to Pani pisze - ani przemilczana, ani zadeptywana. Ile więc jeszcze tych upamiętnień? Nie uważa Pani, że przesada może przynieść odwrotny skutek? Przerabialiśmy to już w historii. Dobrze mieć wśród przodków ludzi zasłużonych, ale umówmy się - nie jest to żadna Pani zasługa. Podobnie jak nie jest zasługą senator Anders (Costa), że miała takiego ojca, co zresztą wykorzystuje w mało elegancki sposób. Umiar we wszystkim jest chyba najlepszym wyjściem...
T34 19/04/2018 15:43
z tego co czytam to moja rodzina jest bardziej zasluzona w walce z UB i komuną
abc 19/04/2018 20:13
Proszę sobie darować takie bełkotliwe artykuły, druga strona chociaż budowała państwo po wojnie, a nie biegała po lasach.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Szok i niedowierzanie! Wyrok polskiego sądu w sprawie przeprosin byłego więźnia Auschwitz nie musi być wykonywany w Niemczech

  Opublikowany wczoraj przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wyrok głosi, że postanowienia polskiego sądu nie mogą być... Zobacz więcej »

   Kandydat na sędziego w SN pozbawiony stanowiska w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Za karę? A przecież mamy demokrację

   Okręgowa Rada Adwokacka pozbawiła Grzegorza Hawryłkiewicza zarówno stanowiska wykładowcy prawa karnego procesowego, które zajmował... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 13:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Sprzedawcy dopalaczy mogą zamykać interes. Od dziś traktowane one są jak narkotyki

    Zmiany zdecydowanie nie ucieszą dilerów dopalaczy i właścicieli wszelkiego rodzaju "pachnących domów", gdzie pod pozorem sprzedaży... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 12:10
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

     - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
     • 21/08/2018 09:14
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

     Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
     • 21/08/2018 08:13
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego