Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Burzymy, burzymy, burzymy ...tym razem budynek dawnego klubu Come In

 • 13/06/2018 08:56
 • 1

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował na swoim profilu na facebooku, że od dłuższego czasu nosił się z pewnym zamiarem, aż w końcu zdecydował... Zamiar ów dotyczył losów popularnego niegdyś klubu Come In, potem zwanego Secesją. Otóż miasto rezygnuje ze sprzedaży budynku klubu. Zostanie on rozebrany, a teren będzie przeznaczony pod obiekt wielofunkcyjnego Centrum Kultury.

- Dla niektórych ta decyzja może być zaskoczeniem, ale zapewniam, że jest przemyślana i odpowiada potrzebom mieszkańców. Teren po dawnym "Kominie" to jedno z ostatnich miejsc w ścisłym śródmieściu Olsztyna, jakie można przeznaczyć na ten cel.

Walory miasta i kulturotwórcze takiego Centrum Kultury pozostają poza dyskusją, zwłaszcza, że obok rewitalizowany jest już obiekt dawnej zajezdni trolejbusowej i tereny doń przylegające. Zbudujemy "nowe serce" tej części miasta – jego funkcje dookreślimy w konsultacjach z mieszkańcami i środowiskami kultury, zaś projekt Centrum wybierzemy w otwartym konkursie architektonicznym. To musi być miejsce piękne, nowoczesne, fascynujące architektonicznie i oczywiście funkcjonalne. To się nie stanie jutro, ale zapewniam, że nie zamierzam tracić czasu - obiecuje prezydent Olsztyna na swoim profilu na facebooku.

Kilku komentatorów wytknęło Piotrowi Grzymowiczowi, że ta obietnica rozpostarcia opiekuńczych skrzydeł nad olsztyńską kulturą pojawiła się w roku wyborczym, na kilkanaście tygodni przed walką o fotel prezydenta, w której jak wiadomo obecny prezydent także weźmie udział.

Pojawiły się też głosy, że wyburzenie budynku po "Kominie" to niezbyt trafiony pomysł.

- Jako prezydent tego miasta doskonale Pan wie, że budynek, o którym mowa pierwotnie służył jako tartak. Klub Come-In, a później Secesja, to dzieje najnowsze. Wcześniej znajdował się tam zakład należący do firmy Orlowski&Co. O szczegóły proszę pytać w pobliskim Muzeum Nowoczesności.

Dlaczego burzyć? Przykład Tartaku Raphealsonów pokazuje, że nawet bardzo zniszczoną i przekształconą bryłę można doprowadzić do bardzo dobrego stanu, który jednocześnie może spełniać nowoczesne funkcje. Skoro rewitalizowana (a nie burzona!) jest dawna zajezdnia trolejbusowa, to rewitalizowany powinien być także tartak Orłowskiego. Widzę w tym rażącą niekonsekwencję.

Zakole Łyny mogłoby być parkiem kulturowym ze względu na swoją historię, która dotyczy dynamicznego rozwoju miasta - pisze jeden z internautów.

Wygląda jednak na to, że "Komin" podzieli los kina Kopernik. Miejmy tylko nadzieję, że nie powstanie tam kolejny "apartamentowiec", a teren naprawdę będzie służył szeroko pojętej kulturze.

 

foto: facebook.com/PrezydentOlsztynaPiotrGrzymowicz/

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Mama 13/06/2018 14:28
Ile pieniedzy stracili na tym budynku mieszkancy Olsztyna to wie chyba tylko Grzymowicz. A jak ktos traci to drugi przewaznie zyskuje.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jechał fordem buspasem, potrącił 9-letnią dziewczynkę

Niestety, w wyniku tej skrajnej nieodpowiedzialności doszło do potrącenia dziewczynki. Kierowca forda już utracił prawo jazdy. Z... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 12:29
 • 0
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Echa artykułu o "Prowincjonalnej nadzwyczajnej kaście"

Prokuratura Krajowa „przygląda się uważnie oczami" ...Prokuratury, której właśnie też trzeba się przyjrzeć. Mam poważne... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 11:28
 • 2
 • warmiak

  Ukradł samochód, podrabiał przelewy. Osiem zarzutów dla ...nastolatka

  To był taki sposób na zarobienie pieniędzy - mówił w rozmowie z policjantami 18-letni elblążanin. Wyszukiwał on auta do... Zobacz więcej »
  • 25/09/2018 10:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nocne rajdy na ulicach Olsztyna udręką dla mieszkańców

   Działania policjantów to również reakcja na sygnały ze strony mieszkańców, dotyczące ścigających się i driftujących aut, które... Zobacz więcej »
   • 25/09/2018 09:57
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego