Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Co zrobić, gdy komornik zajmuje majątek żony lub męża?

  • 14/10/2016 09:53

Często zdarza się, że komornik prowadzi egzekucję przeciwko tylko jednemu z małżonków. W wypadku gdy małżonkowie pozostają w ustroju rozdzielności majątkowej, komornik może egzekwować jedynie z majątku odrębnego owego zadłużonego małżonka. Natomiast w przypadku, gdy małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, ochronie podlega również majątek wspólny, o ile wierzyciel nie posiada klauzuli wykonalności uprawniającej do prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego małżonków.

Co więc zrobić, gdy komornik zajmuje majątek drugiego małżonka?

Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 41/16 udzielił odpowiedzi na to pytanie.

- W takiej sytuacji małżonek, którego dotknęło niesłuszne zajęcie jego majątku przez komornika może skorzystać z ochrony prawnej w dwojaki sposób. Jeżeli kwestionuje prawidłowość samej procedury zajęcia, to powinien skorzystać ze skargi na czynność komornika. Skargę wnosi się w terminie 7 dni od daty dokonania czynności. Jeżeli małżonka nie było przy czynnościach egzekucyjnych – od daty dowiedzenia się o czynności - mówi mec. Lech Obara z olsztyńskiej kancelarii prawnej.

Od 8 września tego roku skargę wnosi się do komornika, który przekazuje ją wraz z aktami do sądu rejonowego w celu rozpoznania.

Natomiast gdy procedura zajęcia dokonana została prawidłowo, małżonek powinien wnieść pozew o wyłączenie zajętych rzeczy spod egzekucji. Pozew o wyłączenie spod egzekucji należy wnieść w terminie miesiąca od daty zajęcia, a jeżeli małżonek nie był obecny przy zajęciu – od daty powzięcia wiadomości o zajęciu.

Osobną sprawą jest zajmowanie przez komornika urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak na przykład pralka, lodówka czy kuchenka.

- Zgodnie z art. 829 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego, przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego rodziny nie podlegają w ogóle egzekucji. Oznacza to, że komornik nie powinien dokonywać zajęcia tego typu przedmiotów - dodaje mec. Obara.

Gdy komornik dokona ich zajęcia wbrew wskazanemu przepisowi, należy w terminie 7 dni wnieść skargę na czynność komornika, powołując się na dokonanie zajęcia wbrew ustawowym wyłączeniom egzekucji.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk
  • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 11:52
  • 1
  • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego