Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy jest możliwe, aby o polityku można było powiedzieć: - Ten człowiek jest w porządku?

 • 12/02/2019 14:13
 • 4

Czy jest możliwe, aby o polityku można było powiedzieć, że "ten człowiek jest w porządku"? Jak pokazała historia - zdarzają się tacy politycy. Takim człowiekiem w moim mniemaniu - i myślę, że nie tylko w moim - jest na pewno premier Jan Olszewski.  W czasach, gdy tak bardzo potrzebne są nam autorytety, on na pewno nim jest. Polacy nie oczekują od osób zasiadających w parlamencie, aby byli idealni. Wystarczy, że będą w porządku.

Gdy myślę o historii naszego parlamentu w latach osiemdziesiątych, dostrzegam, jakie miernoty nas reprezentowały. Obecnie też ich nie brakuje. Oczywiście nie mogę tak powiedzieć o wszystkich, bo to nieprawda, a ja po tylu latach potrafię dostrzec różnicę.

Gdy tak rozmyślam, to nie mogę się nadziwić, jacy byliśmy naiwni, łatwowierni i przykro to powiedzieć, ale także głupi.

Przeżyliśmy stan wojenny i wiedzieliśmy czego mogliśmy się spodziewać po komunistach i aparacie przemocy i tu nie powinno być zaskoczenia. Natomiast po ludziach Solidarności oczekiwania były zupełnie inne. Chcieliśmy uczciwości, sprawiedliwości, partycypacji wszystkich Polaków w podziale majątku narodowego, a także udziału w zarządzaniu krajem.

Idąc do wyborów 4 czerwca 1989 roku byliśmy pełni entuzjazmu i nadziei. Nareszcie coś się zmieni. Jacek Kuroń nawoływał abyśmy "zacisnęli pasa".  Mówił, że przez dziesięć lat będziemy obudowywać kraj, rozwijać przemysł, a potem wszyscy sprawiedliwie korzystać z owoców naszej pracy. Ludzie o dziwo przystali na to bez zbędnego szemrania.

Niestety, długo nie trzeba było czekać, aby zrozumieć, że zostaliśmy oszukani.

Gdy my "zaciskaliśmy pasa", a Jacek Kuroń karmił nas zupą, po którą ludzie ustawiali się w kolejkach, na wyższych szczeblach władzy odbywała się kradzież majątku narodowego. Nazywało się to uwłaszczeniem.

Najbardziej jednak boli to, że brali w tym udział ludzie z Solidarności, którym z taką naiwnością zawierzyliśmy. Realizowano uzgodnienia okrągłego stołu i rozmów w Magdalence.

Byłam w jakimś stopniu zaangażowana w wybory 4 czerwca. Jako działaczka Solidarności i więźniarka stanu wojennego nie chciałam stać z boku. Rozprowadzałam ulotki, znaczki, prasę, jeździłam na spotkania, towarzyszyłam kandydatom do parlamentu. Byłam pełna nadziei i optymizmu. Nareszcie Polska będzie wolna i demokratyczna. Komisja Zakładowa OZOS Stomil zaproponowała zgłoszenie mojej kandydatury do senatu. Odmówiłam, gdyż uważałam, że nie jestem gotowa, aby wziąć na siebie tak dużą odpowiedzialność. To, że byłam więźniem w stanie wojennym nie mogło być powodem, aby kandydować. Wysunięto kandydaturę przewodniczącego Komisji Zakładowej Jana Kowalskiego, który nie został wybrany.

Ufałam, że ludzie z Solidarności, którzy stają do wyborów to są ci najlepsi. Niedługo trzeba było czekać, gdy nadszedł czas rozczarowania, żalu, rozgoryczenia oraz wstydu z własnej naiwności i głupoty. Bardzo szybko staliśmy się kulą u nogi dla rządzących, którzy bardzo szybko o nas zapomnieli. Nie byliśmy już im potrzebni, a oni nie byli już nasi. Jeszcze raz podkreślam, że nie o wszystkich tak myślę i nie wszystkich oskarżam o zdradę, bo tak nie było.

Dla mnie człowiekiem, o którym można powiedzieć, że był w porządku jest premier Jan Olszewski. Godny zaufania, uczciwy, patriota, myślący o Polsce, prawdziwy mąż stanu.

Jak się potoczyły losy rządu Olszewskiego - to wiemy z historii i mam tu na myśli "nocną zmianę". Brak lustracji spowodował, że ludzie reżimu i tajni współpracownicy objęli rządy w kraju. Zagnieździli się w różnych strukturach, przejęli znaczące gałęzie przemysłu i do dziś są w obiegu. Hydrze łby odrosły.

Któregoś roku na ul. Radiowej, w siedzibie radia i telewizji, odbyło się spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem. Zadałam mu pytanie, jak to jest możliwe, że elity żyją w dostatku mimo kryzysu, a ludzie, dzięki którym zasiedli w ławach poselskich żyją w nędzy... Balcerowicz odpowiedział, że nie wszyscy potrafili odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. A ja myślę panie Balcerowicz, że byli po prostu uczciwi, a błędem ich było to, że uwierzyli takim jak pan.

Uważam, że my Polacy powinniśmy nauczyć się wyciągać wnioski z historii. Idąc do wyborów promujmy ludzi, którzy są w porządku, bo ile razy można być głupim ? Najbliższe wybory to te do Parlamentu Europejskiego. Tak niewiele trzeba, aby  żaden zdrajca nie przemknął się przez sito wyborcze. Namawiam, aby skorzystać z metody demokratycznej - kartki wyborczej. Wystarczy po prostu iść i zagłosować i oszczędzić nam wstydu. Nie musi być tak aby mówiono, że "Polak przed szkodą i po szkodzie głupi".

 

 

Anna Niszczak
działaczka Solidarności
więźniarka stanu wojennego

Oceń
Autor: Anna Niszczak

KOMENTARZE

Antoni Górski 12/02/2019 15:18
Słusznie, ale czy ludzie otumanieni TVNem potrafią myśleć?
joanna 2000 12/02/2019 16:26
były żołnierz zawodowy Ludowego Wojska Polskiego (sic!) Antoni Górski myśli za to zgodnie z wykładnią WKP(b)?
Juda Tadeusz 13/02/2019 08:04
Trep pozostanie trepem na amen a otumanienie i uzależnienie boleszewią pozostanie na zawsze nawet jak się nieco przefarbuje
kir 12/02/2019 17:36
Pani Anno, czy pisząc o tych, którzy uwłaszczyli się na państwowym majątku, ma pani na myśli również najwyższego prezesa i jego otoczenie?

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  A jednak... Nie udało się pomóc Stomilowi. Olsztyn będzie miastem wolnym od futbolu?

  - Po zakończonych rozmowach przedsiębiorca Michał Brański wizytował biuro olsztyńskiego pierwszoligowca i przekazał pracownikom... Zobacz więcej »
  • 22/02/2019 13:50
  • 0
  • Express.olsztyn.pl
  • .

  Koalicja Europejska, trzódka egzotyczna

  Zachodzi tu ciekawe zjawisko. Nawet Grzegorz Schetyna, mając w pamięci powiedzenie: „sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”... Zobacz więcej »
  • 22/02/2019 12:45
  • 2
  • warmiak

   20 dni i 20 zatrzymanych

   Na drogowym przejściu granicznym w Bezledach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 32-latka poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 12:20
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Do końca życia pozostał wierny ideałom Polski niepodległej, praworządnej i demokratycznej. Uchwała upamiętniająca ś.p. premiera Jana Olszewskiego

   W tekście uchwały opisano m. in. życiorys ś.p. Jana Olszewskiego. Przypomniano, że w okresie II wojny światowej był żołnierzem... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 10:50
   • 1
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Sejm zadecydował! 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski

   Poseł sprawozdawca, Dariusz Piontkowski z PiS przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 10:06
   • 1
   • Express.olsztyn.pl

    Olsztyn planem filmowym

    Arkadiusz Jakubik i Kinga Preis - to tylko dwa nazwiska z obsady obrazu zatytułowanego "Jak najdalej stąd". Film - poza Olsztynem ... Zobacz więcej »
    • 22/02/2019 09:36
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego