Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy nauczycielka ze szkoły w Gietrzwałdzie uderzyła ucznia? Kobieta stanie przed komisją dyscyplinarną w kuratorium oświaty

 • 12/03/2018 07:47
 • 0

10 kwietnia przed komisją dyscyplinarną w kuratorium oświaty w Olsztynie stanie nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie, Teresa K., która po powrocie z rocznego urlopu zdrowotnego ...miała uderzyć dziecko. Fakt ten został potwierdzony przez Wydział Nadzoru Pedagogicznego Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

- Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego dotyczące czynu naruszenia nietykalności cielesnej ucznia przez nauczyciela w/w szkoły zakończyło się skierowaniem wniosku do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Warmińsko-Mazurskim o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte w dniu 16 stycznia 2018 r. Termin rozprawy wyznaczono na 10 kwietnia 2018 r. - poinformowała Danuta Kryszałowicz, rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie warmińsko-mazurskim.

Tak więc podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego spowodowała zarówno kontrola Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty jak i postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej ucznia, prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego.

Przypomnijmy, że blisko rok temu niektóre media - zarówno lokalne jak i ogólnopolskie - powielały informację, rozpowszechnianą przez tak zwany "komitet referendalny", złożony z przeciwników odwołanego wójta gminy Gietrzwałd, jakoby katechetka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie, naruszyła nietykalność jednego z uczniów. Na nauczycielce dokonano publicznego medialnego linczu. Pełnomocnik komitetu referendalnego a zarazem Przewodniczący Rady Rodziców w tej szkole, Dariusz J.  27 marca 2017 r. pomówił katechetkę, dokonując za pomocą dziennika elektronicznego wpisu, zarzucając jej, że naruszyła nietykalność jednego z uczniów, używając przy tym wulgarnych słów. Sąd uznał, że zdarzenie to nie miało miejsca. Inaczej - zostało zmyślone. Dariusz J. zarzucił pomówionej katechetce czyn, który jak sam twierdził "poniżył ją w opinii publicznej i naraził na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu nauczyciela”. I ten sam Dariusz J. musiał przeprosić katechetkę za pomówienie.

Tymczasem teraz Dariusz J. milczy, choć ma czarno na białym napisane, że wyniki kontroli kuratorium potwierdzają fakt uderzenia ucznia w ZSP w Gietrzwałdzie.

A zatem o ile sprawa z katechetką była wymyślona, o tyle w przypadku nauczycielki, która wróciła z urlopu zdrowotnego, temat jest potwierdzony.

Tymczasem prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia (!), choć prokuratura miała do dyspozycji wyniki kontroli z kuratorium.

- Informuję, iż Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ w Olsztynie przeprowadziła postępowanie sprawdzające dotyczące  naruszenia nietykalności cielesnej jednego z uczniów szkoły w Gietrzwałdzie przez nauczyciela. W   przedmiotowej sprawie przesłuchano zawiadamiającą o przestępstwie dyrektor szkoły Bożenę Reszkę (niedawno zwolnioną ze stanowiska przez wójta gminy Gietrzwałd, przyp. red). Informuję, iż podczas czynności sprawdzających, kodeks postępowania karnego nie przewiduje możliwości przesłuchania w charakterze świadków innych osób. Podstawą do wydania postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia  był fakt, iż nie potwierdzono, by do takiego naruszenia nietykalności rzeczywiście doszło - poinformował nas Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

I tu nasuwają się pytania zasadniecze. Po pierwsze - na jakiej podstawie stwierdzono iż "czynu nie popełniono", skoro kontrola Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty potwierdziła fakt uderzenia dziecka? Po drugie - skoro prokuratura nie przesłuchała nawet Bożeny Reszki, która złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, to skąd prokurator wie, że "czynu nie popełniono"?

W całej tej sprawie najbardziej poszkodowane jest dziecko. Uczeń jest objęty opieką pedagoga szkolnego. Co z tego, skoro w szkole spotyka się z nauczycielem, wobec którego Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy Wojewodzie Warmińsko-Mazurskim prowadzi postępowanie dyscyplinarne... Nauczyciel co prawda, do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy nie prowadzi zajęć z tym uczniem, jednak ...marne to pocieszenie.

Czy o właśnie o taki model szkoły w Gietrzwałdzie chodziło tym, którzy walczyli o usunięcie ze stanowiska Bożeny Reszki? 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Historia pewnej działki, czyli kto komu rzuca kłody pod nogi i dlaczego - kontrargumenty czytelnika na odpowiedź miejskich urzędników

  W związku z tym zadaliśmy szczycieńskiemu UM szereg pytań w przedmiotowej kwestii. Dodajmy, że działka znajduje się w centrum... Zobacz więcej »

  Dwa wypadki w gminie Barciany

  W środę około godz. 20:35 na drodze gminnej przed miejscowością Garbno w gminie Barciany kierujący fiatem cinquecento na łuku drogi... Zobacz więcej »
  • 22/06/2018 11:23
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Piłkarski Runmageddon w Ełku

   Letnia edycja Runmageddonu w Ełku stanie się nie tylko centrum ekstremalnej rozrywki, ale także świetnym miejscem dla wszystkich... Zobacz więcej »
   • 22/06/2018 10:47
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Zabytkowym ciągnikiem na Mundial

    Mecz Serbia - Szwajcaria zostanie rozegrany w piątek 22 czerwca w Kaliningradzie. - Spodziewamy się, że na granicy z Obwodem... Zobacz więcej »
    • 22/06/2018 08:57
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Komornik z Działdowa znów stanął przed sądem. Wyrok poznamy 5 lipca

     Sprawa dotyczy Sebastiana Sz., który wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy z dnia 2 sierpnia 2016 r. został skazany na karę 2 lat i 6... Zobacz więcej »

     Śledczy ustalili przyczynę śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w jeziorze Długim w Olsztynie

     Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Życiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury... Zobacz więcej »
     • 21/06/2018 11:28
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego