Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy obudziliśmy się właśnie ze snu zimowego? Nowe twarze w warmińsko-mazurskim RKW

 • 17/08/2018 09:12
 • 0

Nowe twarze koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów w naszym regionie to ja Jacek Pachucki i Andrzej Fuszara. Po rezygnacji Karola Gruszczyńskiego, który pełnił funkcję koordynatora na szczeblu wojewódzkim zostałem zaproszony przez kolegów pełniących funkcje sztabu koordynatorów Ruchu do rozmów o zastąpieniu Karola Gruszczyńskiego. W każdym razie to chyba moje zaangażowanie w społeczny opór przeciwko realizacji w Olsztynie spalarni śmieci i ujawnianie nieprawidłowości związanych z funkcjonującym w naszym województwie modelem gospodarki odpadami sprawiło, że zdobyłem zaufanie kolegów, któremu będę starał się sprostać. Z kolei w miejsce Anny Prot Piotrowskiej, która obecnie angażuje się w inne, nie mniej ważne społecznie wyzwania, wszedł Andrzej Fuszara, doświadczony działacz społeczny i samorządowy. Zastąpienie dwóch niezwykle aktywnych i skutecznych w działaniu społecznym osób jest dla nas obu dużym wyzwaniem.

 

- 13 sierpnia odbyło się pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań z wolontariuszami, którzy już mają za sobą  udział w wyborach prezydenckich i parlamentarnych 2015 roku. Udział w spotkaniu potwierdziło około 30 wolontariuszy, a w sześćdziesięcioosobowej sali zabrakło miejsc siedzących. Zabrakło również ankiet dla osób deklarujących wolę przyłączenia się do Ruchu Kontroli Wyborów. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania pomimo okresu wakacyjno-urlopowego.

Spotkaliśmy się w sali parafialnej Parafii Błogosławionej Siostry Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Dziękujemy proboszczowi parafii, księdzu Romualdowi Zapadce, za udzielenie nam gościny i pobłogosławienie naszym działaniom na starcie do kolejnej kampanii wyborczej, w której uczestniczymy jako strażnicy jej uczciwego przebiegu.

Podziękowania za przybycie należą się oczywiście naszym wolontariuszom, ale szczególnie chciałbym podziękować znakomitym gościom, których obecność dźwignęła w górę rangę naszego spotkania. Gościliśmy mecenasa Lecha Obarę, jednego z najbardziej aktywnych w roku wyborczym 2015 z naszych wolontariuszy. Gościliśmy też  dyrektora Delegatury Olsztyńskiej Krajowego Biura Wyborczego, Piotra Sarnackiego, któremu winni jesteśmy podziękowanie za rzeczowe wyjaśnienia podczas dyskusji nowych regulacji kodeksu wyborczego.

W spotkaniu w charakterze obserwatorów uczestniczyli działacze Ruchu Kontroli Wyborów z innych regionów, a to za sprawą opinii o naszej skuteczności w wyborach 2015 roku. Za sprawą poziomu przygotowania i zaangażowania naszych wolontariuszamy mamy opinię najlepiej zorganizowanego regionu. W tym roku wystartowaliśmy jako pierwsi, jeszcze przed ogłoszeniem terminu wyborów.

Nasi szeregowi wolontariusze i koordynatorzy pochodzą z różnych środowisk społecznych i opcji politycznych. Traktujemy Ruch Kontroli Wyborów jako płaszczyznę porozumienia różnych środowisk, którym bliski jest cel główny naszej działalności społecznej - kontrola instytucji wyborczych,  przebiegu głosowania, zliczania głosów wyborców oraz rzetelnego ich podsumowania i publikacji.

Mamy wiedzę i świadomość determinacji osób i środowisk, głównie lokalnych, które dysponują niezbędnymi siłami i środkami i są zdeterminowane, aby utrzymać bądź zdobyć władzę w gminach, powiatach czy sejmiku wojewódzkim, stosując nieuczciwe metody podczas głosowania, liczenia głosów czy przekazywania protokołów głosowania. Analizujemy statystki wyborcze wyszukując personalne i terenowe  zależności, widocznych w statystykach nieprawidłowości. Ot, chociażby rozkład ilości i lokalizacji głosów nieważnych. W oparciu o dane możemy wytypować komisje i gminy, gdzie musimy wykazać się szczególną aktywnością. Analiza wyników wyborczych pogłębiona o "przepływy" głosów nieważnych w funkcji składów osobowych poszczególnych komisji daje możliwości nie tylko skupienia uwagi na określonych komisjach, ale również powinna wzbudzić zainteresowanie organów ścigania. Takich danych również dostarczymy opinii publicznej. Jest to ważne w aspekcie zapobiegania oszustwom wyborczym i innym nadużyciom. O tym, że społeczna kontrola wyborów jest ważnym aspektem państwa obywatelskiego i jest coś na rzeczy z wyborczymi machinacjami świadczy fakt, że lewa strona sceny politycznej uruchomiła pod patronatem honorowym byłego prezydenta Lecha Wałęsy projekt o nazwie Wolontariusze Wolnych Wyborów.

Mniemam, że każda inicjatywa społeczna, o ile ma na celu skierowanie uwagi społecznej na uchwalanie dobrego, uczciwego prawa wyborczego, rzetelne przeprowadzenie głosowania, zliczenia głosów i ich publikację sprzyja umacnianiu modelu państwa obywatelskiego, prawdziwej Rzeczypospolitej.

Moje własne przekonanie każe mi postępować zgodnie z zasadą, że jako Ruch Kontroli Wyborów nie mamy wrogów, a jedynie ewentualnych przeciwników.

Pragnę w tym miejscu podziękować niezależnym mediom informacyjnym i dziennikarzom  obywatelskim za obecność na naszym spotkaniu i rejestrowanie jego przebiegu. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej współpracy. Będziemy na bieżąco informować was o naszych działaniach.

 

Jacek Pachucki

foto: Echo Purdy

Oceń
Autor: Jacek Pachucki

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Most w Starych Jabłonkach już gotowy!

  W grudniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace na inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego mostu i budowie nowego. W efekcie... Zobacz więcej »
  • 17/10/2018 14:28
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Gorąca debata w Giżycku. Padło mnóstwo niecenzuralnych słów, będzie zadośćuczynienie

   Dziś dowiedzieliśmy się, że krewka kandydatka na radną Giżycka wpłaci datek na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Jest to... Zobacz więcej »
   • 17/10/2018 12:10
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Skandal w Galerii Dobro trwa, a Prezydent Olsztyna nadal milczy

    Otóż w Galerii „Dobro” 3 października br. została otwarta wystawa pod tytułem „Polacy w Europie”. Jak informuje MOK na swojej... Zobacz więcej »
    • 17/10/2018 09:53
    • 0
    • Marianna Hołubowska

     Jarosław Kaczyński: - Klamka zapadła. Kanał powstanie

     W uroczystości symbolicznego wbicia łopaty, która odbyła się w Nowym Świecie koło Kątów Rybackich udział wzięli m. in. ... Zobacz więcej »
     • 17/10/2018 07:58
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Skontrolowali koczowiska przed zimą

      Sprawdzili, ile osób mieszka w altanach, szałasach, bunkrach i czy nie potrzebują pomocy. - Kontrola tych miejsc jeszcze przed okresem... Zobacz więcej »
      • 17/10/2018 07:44
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Jedynka z iluminacją

       Jest najstarszą publiczną szkołą średnią w Olsztynie, jednocześnie pierwszą polską szkołą na Warmii i Mazurach. Sam budynek, w... Zobacz więcej »
       • 17/10/2018 07:34
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego