Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy obudziliśmy się właśnie ze snu zimowego? Nowe twarze w warmińsko-mazurskim RKW

 • 17/08/2018 09:12

Nowe twarze koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów w naszym regionie to ja Jacek Pachucki i Andrzej Fuszara. Po rezygnacji Karola Gruszczyńskiego, który pełnił funkcję koordynatora na szczeblu wojewódzkim zostałem zaproszony przez kolegów pełniących funkcje sztabu koordynatorów Ruchu do rozmów o zastąpieniu Karola Gruszczyńskiego. W każdym razie to chyba moje zaangażowanie w społeczny opór przeciwko realizacji w Olsztynie spalarni śmieci i ujawnianie nieprawidłowości związanych z funkcjonującym w naszym województwie modelem gospodarki odpadami sprawiło, że zdobyłem zaufanie kolegów, któremu będę starał się sprostać. Z kolei w miejsce Anny Prot Piotrowskiej, która obecnie angażuje się w inne, nie mniej ważne społecznie wyzwania, wszedł Andrzej Fuszara, doświadczony działacz społeczny i samorządowy. Zastąpienie dwóch niezwykle aktywnych i skutecznych w działaniu społecznym osób jest dla nas obu dużym wyzwaniem.

 

- 13 sierpnia odbyło się pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań z wolontariuszami, którzy już mają za sobą  udział w wyborach prezydenckich i parlamentarnych 2015 roku. Udział w spotkaniu potwierdziło około 30 wolontariuszy, a w sześćdziesięcioosobowej sali zabrakło miejsc siedzących. Zabrakło również ankiet dla osób deklarujących wolę przyłączenia się do Ruchu Kontroli Wyborów. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania pomimo okresu wakacyjno-urlopowego.

Spotkaliśmy się w sali parafialnej Parafii Błogosławionej Siostry Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Dziękujemy proboszczowi parafii, księdzu Romualdowi Zapadce, za udzielenie nam gościny i pobłogosławienie naszym działaniom na starcie do kolejnej kampanii wyborczej, w której uczestniczymy jako strażnicy jej uczciwego przebiegu.

Podziękowania za przybycie należą się oczywiście naszym wolontariuszom, ale szczególnie chciałbym podziękować znakomitym gościom, których obecność dźwignęła w górę rangę naszego spotkania. Gościliśmy mecenasa Lecha Obarę, jednego z najbardziej aktywnych w roku wyborczym 2015 z naszych wolontariuszy. Gościliśmy też  dyrektora Delegatury Olsztyńskiej Krajowego Biura Wyborczego, Piotra Sarnackiego, któremu winni jesteśmy podziękowanie za rzeczowe wyjaśnienia podczas dyskusji nowych regulacji kodeksu wyborczego.

W spotkaniu w charakterze obserwatorów uczestniczyli działacze Ruchu Kontroli Wyborów z innych regionów, a to za sprawą opinii o naszej skuteczności w wyborach 2015 roku. Za sprawą poziomu przygotowania i zaangażowania naszych wolontariuszamy mamy opinię najlepiej zorganizowanego regionu. W tym roku wystartowaliśmy jako pierwsi, jeszcze przed ogłoszeniem terminu wyborów.

Nasi szeregowi wolontariusze i koordynatorzy pochodzą z różnych środowisk społecznych i opcji politycznych. Traktujemy Ruch Kontroli Wyborów jako płaszczyznę porozumienia różnych środowisk, którym bliski jest cel główny naszej działalności społecznej - kontrola instytucji wyborczych,  przebiegu głosowania, zliczania głosów wyborców oraz rzetelnego ich podsumowania i publikacji.

Mamy wiedzę i świadomość determinacji osób i środowisk, głównie lokalnych, które dysponują niezbędnymi siłami i środkami i są zdeterminowane, aby utrzymać bądź zdobyć władzę w gminach, powiatach czy sejmiku wojewódzkim, stosując nieuczciwe metody podczas głosowania, liczenia głosów czy przekazywania protokołów głosowania. Analizujemy statystki wyborcze wyszukując personalne i terenowe  zależności, widocznych w statystykach nieprawidłowości. Ot, chociażby rozkład ilości i lokalizacji głosów nieważnych. W oparciu o dane możemy wytypować komisje i gminy, gdzie musimy wykazać się szczególną aktywnością. Analiza wyników wyborczych pogłębiona o "przepływy" głosów nieważnych w funkcji składów osobowych poszczególnych komisji daje możliwości nie tylko skupienia uwagi na określonych komisjach, ale również powinna wzbudzić zainteresowanie organów ścigania. Takich danych również dostarczymy opinii publicznej. Jest to ważne w aspekcie zapobiegania oszustwom wyborczym i innym nadużyciom. O tym, że społeczna kontrola wyborów jest ważnym aspektem państwa obywatelskiego i jest coś na rzeczy z wyborczymi machinacjami świadczy fakt, że lewa strona sceny politycznej uruchomiła pod patronatem honorowym byłego prezydenta Lecha Wałęsy projekt o nazwie Wolontariusze Wolnych Wyborów.

Mniemam, że każda inicjatywa społeczna, o ile ma na celu skierowanie uwagi społecznej na uchwalanie dobrego, uczciwego prawa wyborczego, rzetelne przeprowadzenie głosowania, zliczenia głosów i ich publikację sprzyja umacnianiu modelu państwa obywatelskiego, prawdziwej Rzeczypospolitej.

Moje własne przekonanie każe mi postępować zgodnie z zasadą, że jako Ruch Kontroli Wyborów nie mamy wrogów, a jedynie ewentualnych przeciwników.

Pragnę w tym miejscu podziękować niezależnym mediom informacyjnym i dziennikarzom  obywatelskim za obecność na naszym spotkaniu i rejestrowanie jego przebiegu. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej współpracy. Będziemy na bieżąco informować was o naszych działaniach.

 

Jacek Pachucki

foto: Echo Purdy

Oceń
Autor: Jacek Pachucki

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ugoda

  Na podstawie Ugody Sądu Okręgowego w Olsztynie przepraszamy funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lidzbarku Warmińskim: asp. szt... Zobacz więcej »
  • 18/09/2019 10:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gej „politpoprawny”

  Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

  „Sie” pospieszyli

  Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

  "Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

  Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

  Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

  Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego