Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy selekcjonowanie kadr w regionie to kaprys władzy centralnej ?

 • 14/11/2018 09:17
 • 1

Selekcja naturalna, w tym selekcja w łonie władzy istnieje od dawna. Nie warto w krótkim artykule dociekać dolnej umownej granicy, kiedy to nastąpiło. Selekcja w polityce jest moim zdaniem wręcz niezbędna, inaczej będzie triumfować dołująca niemożność, a decydenci swoje porażki sprowadzać będą na przykład do spiskowej teorii dziejów, które mogą być bardzo medialne dzięki "zaprzyjaźnionym mediom".

By przybliżyć internautom bardziej historyczną stronę selekcji w polityce w kilku zdaniach, można by podać przykłady takich polityków II Rzeczpospolitej jak Józef Piłsudski, Jędrzej Moraczewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i wielu innych. Co by nie powiedzieć o nawet nieco zdemoralizowanych już wtedy różnych politykach Sanacji, to byli oni o niebo sprawniejsi, zdolniejsi, bardziej ideowi i oddani sprawie polskiej w stosunku do obecnych kadr w polityce i administracji.

Po pierwsze działali w trudnych warunkach konspiracji walcząc bezpośrednio na froncie, często nawet jeszcze w którejś armii zaborców, lub pełnili ważne funkcje społeczne czy administracyjne. Musieli wykazać się zdolnościami organizacyjnymi na bardzo wysokim poziomie, odwagą i determinacją. Należy powiedzieć wprost, że następowała naturalna selekcja, a miernoty odpadały.

Nasuwa się pytanie - gdyby obecnym elitom w naszym regionie zafundować los Marszałka Piłsudskiego czy Wincentego Witosa? Po prostu ugrzęźliby szybko, załamaliby się, bądź użalali się nad swoim losem. Jedyną deską ratunku mogłyby być usłużne media, które by pijarem próbowałyby jeszcze "reanimować" decydenta.

Obecne kadry i otaczający ich "dwór" chętnie stosują pozycję kolanowo-łokciową. Widać to było gołym okiem ostatnio chociażby na trzydniowych uroczystościach z okazji odzyskania Niepodległości. Owe dobrze opanowane pozycje zagwarantowały im szybki awans i przychylność pryncypałów, a nawet udekorowanie stosownym medalem.

Sterowalność to kolejna bardzo pożądana postawa przyszłego kandydata do awansów. Może przy odrobinie szczęścia udać się awans nieudacznikom, niedorajdom z dwiema lewymi rękoma, to taki szczegół, powiedzmy, nie reguła.

Teraz staję się potwornie poważna. Nie wolno lekceważyć tak zwanych "podpinaczy" pod jakieś ugrupowanie, by załapać się na konkretną synekurę. Z litości oszczędzę nazwiska wielu doradców chociażby w Urzędzie Marszałkowskim czy Urzędzie Wojewódzkim.

W eter płynie komunikat - co komu dać, by wiernie służył?

Niestety, bardzo niepokojącą tendencją w kontekście szeregu zawodów i funkcji jest tolerowanie samego TRWANIA, a najlepiej MILCZĄCEGO TRWANIA.

Na wielu sesjach Rady Miasta zaobserwować można fakt, iż niektóre radne czy radni wymuszają jakby swą popularność poprzez dziwne praktyki stosowania głośnych tyrad, nieobyczajnych wrzasków i stosowania słowotoku bez ładu i składu. Wydaje się to czasem wręcz niesmaczne.

Myślę , iż kumaci internauci powinni przejąć rolę selekcjonera kadr. Ich działania mogłyby przetrzebić trzódkę ludzi niegodnych, aczkolwiek pewnych swej "genialności".

Mój apel po długich bardzo obserwacjach jest o tyle celowy, iż zwątpiłam w skuteczną merytoryczną możliwość weryfikacji kadr na szczeblu warszawskim w kontekście wszystkich partii - od prawej do lewej strony.

Nie napawa to optymizmem mnie jako skromnej osoby społecznie działającej na przykład na portalu Express Olsztyn.

Nie  znaczy to, iż wywieszam białą flagę! Niezłomni nie kapitulują. Chyba że przed wolą Pana.

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

janusz77 14/11/2018 14:29
Szanowna Pani Greune, czy Niczyperowicz płaci Pani w rublach, czy przelicza na złotówki?

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego