Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy selekcjonowanie kadr w regionie to kaprys władzy centralnej ?

 • 14/11/2018 09:17

Selekcja naturalna, w tym selekcja w łonie władzy istnieje od dawna. Nie warto w krótkim artykule dociekać dolnej umownej granicy, kiedy to nastąpiło. Selekcja w polityce jest moim zdaniem wręcz niezbędna, inaczej będzie triumfować dołująca niemożność, a decydenci swoje porażki sprowadzać będą na przykład do spiskowej teorii dziejów, które mogą być bardzo medialne dzięki "zaprzyjaźnionym mediom".

By przybliżyć internautom bardziej historyczną stronę selekcji w polityce w kilku zdaniach, można by podać przykłady takich polityków II Rzeczpospolitej jak Józef Piłsudski, Jędrzej Moraczewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i wielu innych. Co by nie powiedzieć o nawet nieco zdemoralizowanych już wtedy różnych politykach Sanacji, to byli oni o niebo sprawniejsi, zdolniejsi, bardziej ideowi i oddani sprawie polskiej w stosunku do obecnych kadr w polityce i administracji.

Po pierwsze działali w trudnych warunkach konspiracji walcząc bezpośrednio na froncie, często nawet jeszcze w którejś armii zaborców, lub pełnili ważne funkcje społeczne czy administracyjne. Musieli wykazać się zdolnościami organizacyjnymi na bardzo wysokim poziomie, odwagą i determinacją. Należy powiedzieć wprost, że następowała naturalna selekcja, a miernoty odpadały.

Nasuwa się pytanie - gdyby obecnym elitom w naszym regionie zafundować los Marszałka Piłsudskiego czy Wincentego Witosa? Po prostu ugrzęźliby szybko, załamaliby się, bądź użalali się nad swoim losem. Jedyną deską ratunku mogłyby być usłużne media, które by pijarem próbowałyby jeszcze "reanimować" decydenta.

Obecne kadry i otaczający ich "dwór" chętnie stosują pozycję kolanowo-łokciową. Widać to było gołym okiem ostatnio chociażby na trzydniowych uroczystościach z okazji odzyskania Niepodległości. Owe dobrze opanowane pozycje zagwarantowały im szybki awans i przychylność pryncypałów, a nawet udekorowanie stosownym medalem.

Sterowalność to kolejna bardzo pożądana postawa przyszłego kandydata do awansów. Może przy odrobinie szczęścia udać się awans nieudacznikom, niedorajdom z dwiema lewymi rękoma, to taki szczegół, powiedzmy, nie reguła.

Teraz staję się potwornie poważna. Nie wolno lekceważyć tak zwanych "podpinaczy" pod jakieś ugrupowanie, by załapać się na konkretną synekurę. Z litości oszczędzę nazwiska wielu doradców chociażby w Urzędzie Marszałkowskim czy Urzędzie Wojewódzkim.

W eter płynie komunikat - co komu dać, by wiernie służył?

Niestety, bardzo niepokojącą tendencją w kontekście szeregu zawodów i funkcji jest tolerowanie samego TRWANIA, a najlepiej MILCZĄCEGO TRWANIA.

Na wielu sesjach Rady Miasta zaobserwować można fakt, iż niektóre radne czy radni wymuszają jakby swą popularność poprzez dziwne praktyki stosowania głośnych tyrad, nieobyczajnych wrzasków i stosowania słowotoku bez ładu i składu. Wydaje się to czasem wręcz niesmaczne.

Myślę , iż kumaci internauci powinni przejąć rolę selekcjonera kadr. Ich działania mogłyby przetrzebić trzódkę ludzi niegodnych, aczkolwiek pewnych swej "genialności".

Mój apel po długich bardzo obserwacjach jest o tyle celowy, iż zwątpiłam w skuteczną merytoryczną możliwość weryfikacji kadr na szczeblu warszawskim w kontekście wszystkich partii - od prawej do lewej strony.

Nie napawa to optymizmem mnie jako skromnej osoby społecznie działającej na przykład na portalu Express Olsztyn.

Nie  znaczy to, iż wywieszam białą flagę! Niezłomni nie kapitulują. Chyba że przed wolą Pana.

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego