Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy w Olsztynie sfałszowano wyniki badań DNA Krzysztofa Olewnika? Wyrok już za 10 dni!

 • 13/02/2018 09:50
 • 0

W piątek 23 lutego Sąd Rejonowy w Elblągu ogłosi wyrok w sprawie dwojga byłych pracowników policyjnego laboratorium kryminalistycznego w Olsztynie, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i sfałszowanie wyników badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika. Pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zataili, że wyniki jednej z pobranych próbek kostnych nie zgadzają się!

Przypomnijmy. Słynna sprawa Krzysztofa Olewnika, porwanego i zamordowanego syna znanego przedsiębiorcy, ma swój niechlubny akcent w Olsztynie. Jak niegdyś podała Barbara Sworobowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, w olsztyńskim laboratorium dokonano analizy trzech fragmentów kości pobranych z ramienia, biodra i okolic uda. Biegły Bogdan Z. utrzymał w tajemnicy, że wynik badań DNA próbek z kości ramiennej jest odmienny od wyników próbek z talerza biodrowego i kości udowej. Normalnie w takiej sytuacji powinny być przeprowadzone nowe badania. Jednak tak się nie stało, bo Jolanta D., szefowa laboratorium, po zapoznaniu się z wynikami umacniała Bogdana Z. w przekonaniu o braku konieczności powtórzenia badań. Ułatwiła mu tym samym popełnienie przestępstwa. Nie dążyła do wyjaśnienia niezgodności profili DNA z pobranych fragmentów kostnych.

Bogdan Z. dopuścił się także innych nieprawidłowości m.in. skłamał, że przy badaniach brała udział jeszcze jedna osoba - Alicja K. oraz nie dopełnił obowiązku ochrony dowodów rzeczowych, czyli fragmentów kości pobranych ze zwłok. Przez swoje zaniechania doprowadził do bezpowrotnej utraty dowodów. Wszystko to działo się za przyzwoleniem Jolanty D., która nawet nie raczyła sprawdzić dokumentacji w zakresie rejestracji dowodów i ich przechowywania, doprowadzając do utraty pobranych fragmentów kości. Wszystkie te nieprawidłowości nie przeszkadzały szefowej laboratorium w wydaniu opinii w zakresie identyfikacyjnych badań DNA. Jak się okazało, była to opinia fałszywa.

Proces w tej sprawie toczy się od listopada 2013 r. Wówczas, właśnie w roku 2013, pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Odesłali nas do rzecznika prasowego KWP. Z kolei Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji chcąc pozbyć się nas jak najszybciej, kazał nam kontaktować się z Prokuraturą Apelacyjną w Gdańsku.

Dodajmy, że we wrześniu 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Elblągu zaginęły cztery tomy akt dotyczące wspomnianych wyżej biegłych z Olsztyna. I nie była to pierwsza sytuacja, gdy w sprawie Krzysztofa Olewnika giną dokumenty. Nigdy nie odnaleziono 16 tomów akt, które skradziono policjantom z samochodu spod Dworca Centralnego w Warszawie. Natomiast w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w wyniku pęknięcia rury kanalizacyjnej uszkodzonych zostało ponad 230 dowodów rzeczowych w sprawie Olewnika.

W miniony poniedziałek sąd  wysłuchał mów końcowych oskarżyciela i obrony. Prokurator zażądał dla byłej szefowej laboratorium olsztyńskiej komendy wojewódzkiej policji Jolanty D. kary 1,5 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata, zakazu pełnienia funkcji biegłego na rok i grzywny. Dla jej podwładnego – biegłego medycyny sądowej Bogdana Z. – kary roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, zakazu pełnienia funkcji biegłego na rok i grzywny. Oskarżeni i ich obrońcy wnosili o uniewinnienie od wszystkich czynów.

 

Krzysztof Olewnik został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 roku z własnego domu. Ciało mężczyzny odnaleziono dopiero w roku 2006. Rok później samobójstwo popełnił domniemany herszt bandy oskarżanej o porwanie Olewnika. W kolejnych latach samobójstwo popełnili również dwaj inni oskarżeni. Śledztwo prowadzone było w kilku prokuraturach.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Kandydat na sędziego w SN pozbawiony stanowiska w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Za karę? A przecież mamy demokrację

  Okręgowa Rada Adwokacka pozbawiła Grzegorza Hawryłkiewicza zarówno stanowiska wykładowcy prawa karnego procesowego, które zajmował... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 13:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Sprzedawcy dopalaczy mogą zamykać interes. Od dziś traktowane one są jak narkotyki

   Zmiany zdecydowanie nie ucieszą dilerów dopalaczy i właścicieli wszelkiego rodzaju "pachnących domów", gdzie pod pozorem sprzedaży... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 12:10
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

    - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 09:14
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

    Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 08:13
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego