Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy zakłady budynków komunalnych mogą administrować wspólnotami mieszkaniowymi?

 • 21/10/2014 18:05
 • 9

Z Redakcją Expressu Olsztyn skontaktowała się czytelniczka, aby zainteresować nas tematem administrowania wspólnotami mieszkaniowymi przez Zakłady Budynków Komunalnych. Jej zdaniem, w naszym mieście jest to nagminna praktyka - ona sama mieszka w budynku administrowanym przez ZBK. Praktyka zakazana prawem, gdyż jak głosi ustawa "gminne jednostki organizacyjne niezależnie od tego, czy są to zakłady budżetowe czy spółki komunalne nie mogą co do zasady zarządzać nieruchomościami wspólnymi wspólnot mieszkaniowych bez względu na to czy gmina jest czy nie jest członkiem takiej wspólnoty".

Z raportu NIK wynika z kolei, że "ZBK-i wykonują czynności zarządzania budynkami wspólnot mieszkaniowych (...), które wykraczają poza zadania o charakterze użyteczności publicznej. Zakaz prowadzenia takiej działalności przez gminne spółki prawa handlowego określono w art. 9 i 10 ustawy
o gospodarce komunalnej".

Tyle przepisy i teoria, a jak to się ma do naszej olsztyńskiej rzeczywistości? Okazuje się, że ....nijak. W Olsztynie administrują wspólnotami mieszkaniowymi, mimo że dobrze wiedzą, iż nie wolno im tego robić. Skąd wiedzą? Otóż jeden z szefów budynków komunalnych był już kilka lat temu odsunięty od sprawy sądowej, gdyż Wysoki Sąd uznał, że w myśl przepisów nie może być stroną, gdyż nie ma prawa do administrowania wspólnotą. Nic to jednak nie dało, administrowanie trwa bowiem nadal.

Tej sprawie zamierzamy przyjrzeć się wnikliwie, a o komentarz poprosić mecenasa Lecha Obarę z Kancelarii Radców Prawnych Lech Obara i Współpracownicy.

Zapytamy także samych zainteresowanych.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

kir 21/10/2014 18:30
Z tego co wiem, a chyba wiem, w Olsztynie jest tylko jeden Zakład Lokali i Budynków Komunalnych, czyli ZLiBK. tymczasem autorka pisze, iż : "W Olsztynie ZLBiK-i administrują wspólnotami mieszkaniowymi, mimo że dobrze wiedzą, iż nie wolno im tego robić". Obawiam się, że pani amark pomyliła zakład budżetowy, jakim jest ZLiBK, z zakładami budynków komunalnych (cztery w Olsztynie), będącymi spółkami prawa handlowego.
Express.olsztyn.pl 21/10/2014 19:05
Przypuszczamy, że tak właśnie się mogło stać, Panie Kir. Pana czujność jest godna podziwu i czasami potrzebna.
Czytelnik 22/10/2014 06:44
Wzorcowy przykład opisany jest na stronie: www.okrzei20olsztyn.pl i dotyczy ZBK I Sp. z o.o. w Olsztynie, ul. Zamenhofa 16. Zdjęcie pochodzi z http://youtu.be/AAn1rbzogno.
MIRZET 22/10/2014 08:22
W dniu 22 października 2014 r. (czyli dzisiaj w środę) o godzinie 9:00 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, sala 331 odbędzie się trzecia rozprawa o ustalenie nieistnienia uchwał wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez ZBK I w Olsztynie. Na tejże rozprawie będzie właśnie poruszany problem nielegalnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę gminy Olsztyn (ZBK I w Olsztynie, ul. Zamenhofa 16). Trzeba wspomnieć, że nadzór właścicielski nad spółkami Gminy Olsztyn sprawuje prezydent Miasta Olsztyna - dziś Piotr Grzymowicz.
Walenty 22/10/2014 08:44
ZBK i tak jak ZBK II Spółka z o.o są za wszelką cenę utrzymywane przez Prezydenta Miasta ponieważ on jako pracownik Gminy Miasta Olsztyna chroni jej interesy .Jak nam wiadomo mieszkańcy Olsztyna zalegają z opłatami za lokale komunalne prawie 40 mln.złotych .I co naturalne Gmina Miasta Olsztyna jako członek publiczno prawny wspólnot mieszkaniowych administrowanych na "siłę" przez ZBK zalega z wpłatami zaliczek na koszty zarządu i za media grube tysiące złotych .A ZBK żeby to ukrywać pokrywa ich zadłużenie ze zgromadzonych przez członków wspólnoty środków na funduszu remontowym .A na koniec roku obciąża za gminę wszystkich członków wspólnoty notami księgowymi za nie zapłacone media i to właśnie przez Gminę Miasta Olsztyna .Którą nikt nie wzywa o zapłatę nie nalicza odsetek karnych ani nie pozywa o zapłatę do Sądu .A spróbujcie zalegać gminie z zapłatą nawet tysiąca złotych zaraz przysyłają wezwanie naliczają odsetki i straszą Sądem .A i co szczególne ZBK dobierają sobie "życzliwych"członków zarządu którzy z tego "ręka w rękę "czerpią nie należne korzyści jak np.Pan Gączowski ZBK II Spółka z o.o w Olsztynie właściciel Gmina Miasta Olsztyna .
Właściciel 22/10/2014 12:17
Jeśli więc zarząd wspólnoty zawarł umowę z ZBK co może zrobić zwykły właściciel w takiej sytuacji? Może mecenas Lech Obara przy okazji udzieli na to pytanie?
chłodnym okiem 22/10/2014 12:56
ZBK I i Sawicki przekręt asy jakich mało.
CezaryA 22/10/2014 13:08
http://www.bip.olsztyn.eu/bip/folder/3738/zaklady_budzetowe/ z bip UM Olsztyn oraz http://www.bip.olsztyn.eu/bip/folder/3737/spolki_miejskie/ oraz "Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi nie może być wykonywane przez zakład budżetowy – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach." sygn. akt IV SA/Gl 176/13 czyli ZLiBK nie ma prawa zarządzać wspólnotami, a czy ZBK ma prawo... ? http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1FF3447923
Walenty 22/10/2014 14:29
ZBK od chwili przekształcenia w 2000 r . podpisały umowy o administrowanie ze wszystkimi wspólnotami ale te umowy są bezwzględnie nie ważne ponieważ ustawą o samorządach gminnych zabroniono im takiej działalności .Mało tego pomimo że ZBK są tylko administratorami ,najemnymi pracownikami każdego z osobna członka wspólnoty to i tak żądzą samodzielnie narażając wspólnoty na znaczne straty finansowe .Dzięki poparciu Gminy Miasta Olsztyna która ma znaczące udziały procentowe we wspólnotach oraz przychylnych im członkom zarządu którzy z tego czerpię nie należne korzyści jak np. właściciele lokali użytkowych .W tej sytuacji członkowie wspólnot muszą się "obudzić" popędzić"skorumpowane" zarządy i co oczywiste ZBK .I najlepiej samemu przy udziale wynajętego księgowego prowadzić wspólnoty mieszkaniowe co coraz częściej się zdarza .

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  A jednak... Nie udało się pomóc Stomilowi. Olsztyn będzie miastem wolnym od futbolu?

  - Po zakończonych rozmowach przedsiębiorca Michał Brański wizytował biuro olsztyńskiego pierwszoligowca i przekazał pracownikom... Zobacz więcej »
  • 22/02/2019 13:50
  • 0
  • Express.olsztyn.pl
  • .

  Koalicja Europejska, trzódka egzotyczna

  Zachodzi tu ciekawe zjawisko. Nawet Grzegorz Schetyna, mając w pamięci powiedzenie: „sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”... Zobacz więcej »
  • 22/02/2019 12:45
  • 2
  • warmiak

   20 dni i 20 zatrzymanych

   Na drogowym przejściu granicznym w Bezledach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 32-latka poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 12:20
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Do końca życia pozostał wierny ideałom Polski niepodległej, praworządnej i demokratycznej. Uchwała upamiętniająca ś.p. premiera Jana Olszewskiego

   W tekście uchwały opisano m. in. życiorys ś.p. Jana Olszewskiego. Przypomniano, że w okresie II wojny światowej był żołnierzem... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 10:50
   • 1
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Sejm zadecydował! 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski

   Poseł sprawozdawca, Dariusz Piontkowski z PiS przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury... Zobacz więcej »
   • 22/02/2019 10:06
   • 1
   • Express.olsztyn.pl

    Olsztyn planem filmowym

    Arkadiusz Jakubik i Kinga Preis - to tylko dwa nazwiska z obsady obrazu zatytułowanego "Jak najdalej stąd". Film - poza Olsztynem ... Zobacz więcej »
    • 22/02/2019 09:36
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego