Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Czy zarzuty o rzekomy brak praworządności w Polsce mogą mieć wpływ na wyrok niemieckiego Trybunału Federalnego w sprawie Karola Tendery?

 • 03/08/2018 12:27
 • 0

Czy zarzuty o rzekomy brak praworządności w Polsce mogą mieć wpływ na wyrok niemieckiego Trybunału Federalnego w sprawie przeprosin za stosowanie określenia typu "polskie obozy zagłady"? Przypomnijmy, że niemiecka telewizja ZDF nie chce w pełni wykonać wyroku krakowskiego sądu i w sposób właściwy przeprosić za użycie wspomnianego wyżej skandalicznego określenia. O sprawie rozmawialiśmy z mec. Lechem Obarą, prezesem stowarzyszenia Patria Nostra, pełnomocnikiem Karola Tendery, który domaga się przeprosin od niemieckiej telewizji.

 

ZDF odwoływała się już do sądu w Koblencji, a po uzyskaniu niekorzystnego dla siebie orzeczenia, złożyła kasację do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, domagając się zawieszenia postępowania w sprawie nadania klauzuli wykonalności wyrokowi krakowskiego sądu. Niestety, w owym wniosku padają argumenty stricte polityczne, jakoby w Polsce rzekomo nie było spełniającej kryteria praworządności kontroli wyroków.

W dodatku w lipcu w Karslruhe przebywała była już prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf i wygłosiła tam wykład na temat m. in. kryzysu państwa prawnego w Polsce. Co gorsza, prezes Federalnego Trybunału Sprawiedliwości uznała, że Gersdorf została zwolniona z pełnionej funkcji niezgodnie z prawem, a rozwój sytuacji w Polsce z tym związany może być określany jako "katastrofalny".

- Obawiam się, że takie nastawienie może mieć negatywny wpływ na sprawę Karola Tendery - uważa mec. Lech Obara. - To będzie sprawdzian dla sędziów niemieckich, czy potrafią wyzbyć się nacisków politycznych i czy będą na tyle niezawiśli, żeby ocenić sprawę obiektywnie. Tym bardziej, że nie nadaje się klauzuli wykonalności wyrokowi, jeśli jest on rażąco sprzeczny z niemieckim porządkiem prawnym.

Dodajmy, że prawnicy stowarzyszenia Patria Nostra nie mogli bezpośrednio występować przed niemieckim sądem. Musieli zgodnie z przepisami wynająć niemiecką kancelarię prawną, ponieważ przed Trybunałem w Karlsruhe mogą występować adwokaci jedynie z 31 kancelarii.

Jak skończy się ta sprawa? Miejmy nadzieję, że pozytywnie dla Karola Tendery, który wielokrotnie prosił o sprawiedliwy wyrok "jeszcze za swojego zycia". A ma już ponad 90 lat

 

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego