Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dekomunizacja. Po ulicach czas na pomniki

 • 20/10/2017 09:46
 • 0

22 października zacznie obowiązywać zapis ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej nakazujący usunięcie z niej monumentów, obelisków i tablic upamiętniających i propagujących reżim komunistyczny.

60 lat temu w centrum naszego miasta stanął Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej dłuta Xawerego Dunikowskiego. Obecnie nosi mniej "radykalną" nazwę "Wyzwolenia Warmii i Mazur", jednak olsztynianie nazywają go po prostu "szubienicami". To właśnie ten pomnik wzbudza najwięcej emocji jeśli chodzi o dekomunizację przestrzeni publicznej. Jest to także miejsce licznych happeningów i protestów, a sam pomnik już dwukrotnie został potraktowany czerwoną farbą. Nawet nie sam pomnik, a symbole totalitarne - sierp i młot - widniejące na nim.

Przeciwnicy "szubienic" mają nadzieję, że monument podzieli los pomnika sowieckiego generała, Iwana Czernichowskiego, znajdującego się niegdyś w Pieniężnie. Przypomnijmy, że jego rozbiórka odbiła się głośnym echem w całym kraju. W tamtym czasie los podobnych pomników zależał od woli właściciela gruntu - najczęściej gmin. Burmistrz Pieniężna, Kazimierz Kiejdo, był gorącym orędownikiem zlikwidowania tego monument. To ma się jednak zmienć 22 października, kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy dekomunizującej przestrzeń publiczną. Ustawa nakazuje usunięcie wszystkich obiektów, które sławią Armię Czerwoną, pracowników i funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa publicznego.

Zdaniem historyków IPN należy odróżnić upamiętnianie pojedynczych żołnierzy od pomników formacji, w której walczyli. To po prostu symbole okupacji, które muszą zniknąć. Inną sprawą są cmentarze. Bo ustawa nie obejmuje pomników na cmentarzach i w miejscach pochówków, a także obiektów zabytkowych. Tymczasem "szubienice" figurują w rejestrze zabytków. Czy to oznacza, że monument nie będzie zlikwidowany? Otóż nie!

W czerwcu tego roku do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza zwróciła się Generalna Konserwator Zabytków, Magdalena Gawin z prośbą, żeby usunął z centrum naszego miasta ów kontrowersyjny pomnik. Prezydent oczywiście odmówił argumentując, że pomnik jest wpisany do rejestru zabytków oraz że jest gotowy projekt zagospodarowania placu na miejsce spotkań rekreacyjnych. Tak więc przed rozbiórką pomnik chroni tylko wpis do rejestru zabytków. Tylko i aż.. Stowarzyszenie Pro Partia złożyło bowiem wniosek o wykreślenie go z listy. Stowarzyszenia mają takie prawo. Teraz pozostaje oczekiwanie na ruch Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podkreślić należy, że Władysław Kałudziński ze stowarzyszenia Pro Patria pomnika wyburzać nie chce. Uważa, że należy go przenieść, a na pytanie o ewentualne koszty odpowiada, że znalazł firmę, która zrobi to za darmo, bo zajmuje się ona m. in. kolekcjonowaniem takich właśnie "zabytków" rodem z PRL.

Działania dążące do usunięcia "szubienic" z przestrzeni publicznej popiera też Henryk Falkowski, historyk z IV LO w Olsztynie, który uważa, że pomnik powinien był zniknąć z Olsztyna już 28 lat temu. "Szubienice" nazywa bez ogródek "wrzodem na nosie Olsztyna". Falkowski także sprzeciwa się burzeniu pomnika radząc, by przeniesiono go po prostu na cmentarz wojskowy przy ul. Szarych Szeregów.

Dodajmy, że w Polsce nadal stoi prawie 500 komunistycznych pomników, kamieni i głazów. Większość z nich to monumenty ku czci Armii Czerwonej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Więcej autobusów na cmentarze już od dziś

  Od dziś zostaje wzmacniona obsługa komunikacyjna dojazdów do olsztyńskich cmentarzy przy ul. Wadąskiej (w Dywitach) i przy ul... Zobacz więcej »
  • 21/10/2017 10:03
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Olsztyn będzie miał tańszy prąd

   To już niemal tradycja, że wczesną jesienią Urząd Miasta podpisuje umowę na dostawę energii elektrycznej dla Olsztyna, miejskich... Zobacz więcej »
   • 21/10/2017 09:32
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Budowa obwodnicy na półmetku! Zobacz film!

   W tej chwili na pierwszym odcinku obwodnicy (10 kilometrów od Kudyp do Tomaszkowa) ułożono już beton asfaltowy od km 1+125 do 9+400... Zobacz więcej »
   • 21/10/2017 08:56
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego