Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dekomunizacja. Po ulicach czas na pomniki

 • 20/10/2017 09:46
 • 0

22 października zacznie obowiązywać zapis ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej nakazujący usunięcie z niej monumentów, obelisków i tablic upamiętniających i propagujących reżim komunistyczny.

60 lat temu w centrum naszego miasta stanął Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej dłuta Xawerego Dunikowskiego. Obecnie nosi mniej "radykalną" nazwę "Wyzwolenia Warmii i Mazur", jednak olsztynianie nazywają go po prostu "szubienicami". To właśnie ten pomnik wzbudza najwięcej emocji jeśli chodzi o dekomunizację przestrzeni publicznej. Jest to także miejsce licznych happeningów i protestów, a sam pomnik już dwukrotnie został potraktowany czerwoną farbą. Nawet nie sam pomnik, a symbole totalitarne - sierp i młot - widniejące na nim.

Przeciwnicy "szubienic" mają nadzieję, że monument podzieli los pomnika sowieckiego generała, Iwana Czernichowskiego, znajdującego się niegdyś w Pieniężnie. Przypomnijmy, że jego rozbiórka odbiła się głośnym echem w całym kraju. W tamtym czasie los podobnych pomników zależał od woli właściciela gruntu - najczęściej gmin. Burmistrz Pieniężna, Kazimierz Kiejdo, był gorącym orędownikiem zlikwidowania tego monument. To ma się jednak zmienć 22 października, kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy dekomunizującej przestrzeń publiczną. Ustawa nakazuje usunięcie wszystkich obiektów, które sławią Armię Czerwoną, pracowników i funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa publicznego.

Zdaniem historyków IPN należy odróżnić upamiętnianie pojedynczych żołnierzy od pomników formacji, w której walczyli. To po prostu symbole okupacji, które muszą zniknąć. Inną sprawą są cmentarze. Bo ustawa nie obejmuje pomników na cmentarzach i w miejscach pochówków, a także obiektów zabytkowych. Tymczasem "szubienice" figurują w rejestrze zabytków. Czy to oznacza, że monument nie będzie zlikwidowany? Otóż nie!

W czerwcu tego roku do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza zwróciła się Generalna Konserwator Zabytków, Magdalena Gawin z prośbą, żeby usunął z centrum naszego miasta ów kontrowersyjny pomnik. Prezydent oczywiście odmówił argumentując, że pomnik jest wpisany do rejestru zabytków oraz że jest gotowy projekt zagospodarowania placu na miejsce spotkań rekreacyjnych. Tak więc przed rozbiórką pomnik chroni tylko wpis do rejestru zabytków. Tylko i aż.. Stowarzyszenie Pro Partia złożyło bowiem wniosek o wykreślenie go z listy. Stowarzyszenia mają takie prawo. Teraz pozostaje oczekiwanie na ruch Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podkreślić należy, że Władysław Kałudziński ze stowarzyszenia Pro Patria pomnika wyburzać nie chce. Uważa, że należy go przenieść, a na pytanie o ewentualne koszty odpowiada, że znalazł firmę, która zrobi to za darmo, bo zajmuje się ona m. in. kolekcjonowaniem takich właśnie "zabytków" rodem z PRL.

Działania dążące do usunięcia "szubienic" z przestrzeni publicznej popiera też Henryk Falkowski, historyk z IV LO w Olsztynie, który uważa, że pomnik powinien był zniknąć z Olsztyna już 28 lat temu. "Szubienice" nazywa bez ogródek "wrzodem na nosie Olsztyna". Falkowski także sprzeciwa się burzeniu pomnika radząc, by przeniesiono go po prostu na cmentarz wojskowy przy ul. Szarych Szeregów.

Dodajmy, że w Polsce nadal stoi prawie 500 komunistycznych pomników, kamieni i głazów. Większość z nich to monumenty ku czci Armii Czerwonej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jeden wypadek, trzy kolizje. Winna zmiana pogody?

W poniedziałek na terenie powiatu piskiego doszło do trzech kolizji i jednego wypadku drogowego. Już po godz. 9:00 funkcjonariusze... Zobacz więcej »
 • 17/07/2018 10:54
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Niechciani przez wójta Kasprowicza, docenieni przez prezydenta i Solidarność

  W Gietrzwałdzie atakowani za swoją działalność. W Polsce docenieni. Bożena Reszka i Jacek Adamas, zwolnieni z pracy przez wójta... Zobacz więcej »
  • 17/07/2018 10:39
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Próbowali wjechać do Polski z paszportami FAN-ID

   W niedzielę 15 lipca tuż po godzinie 17:00 na przejściu granicznym w Bezledach  na kierunku wjazdowym do Polski pojawiło się... Zobacz więcej »
   • 17/07/2018 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Opel uderzył w drzewo

    13 lipca około godz. 17:50 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym w okolicach miejscowości Medyny... Zobacz więcej »
    • 17/07/2018 08:34
    • 0
    • del

     Wybierzemy z ponad setki projektów OBO

     W trwającej edycji OBO na projekty przygotowane i zgłoszone przez mieszkańców jest 3,73 mln złotych. Za tę kwotę mają zostać... Zobacz więcej »
     • 17/07/2018 08:06
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego