Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dekomunizacja w Iławie. Z pomnika zniknie stalinowska tablica

 • 13/02/2018 11:27
 • 2

Do końca marca zniknie stalinowska tablica z 1948 roku, będąca częścią pomnika orła znajdującego się na stadionie miejskim w Iławie. W ten sposób Urząd Miasta wywiąże się z obowiązków nałożonych na samorządy w ramach nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej.

Jej treść to:

"Zjednoczonej młodzieży polskiej na chwałę, społeczeństwo powiatu suskiego w IV rocznicę Odrodzenia Polski. Iława, dnia 22 lipca 1948 roku".

Napis odwołuje się do daty 22 lipca 1944 r. symbolizującej ogłoszenie odezwy Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, w rzeczywistości podpisanej i zatwierdzonej przez Stalina w Moskwie 20 lipca 1944 r. Taki napis został tam naniesiony przez komunistów, ale pomnik powstał o wiele wcześniej. Odsłonięto go w latach 20 ubiegłego jako upamiętnienie I wojny światowej i ofiary, jaką w jej wyniku ponieśli mieszkańcy ówczesnej Iławy - Niemcy, ale też Polacy z zaboru pruskiego, wcieleni do Wehrmachtu.

Sam pomnik nie jest zagrożony likwidacją, bo nie zawiera żadnych elementów totalitarnych i na stałe wrósł w miejski krajobraz.

- Pomnik nie ma nic wspólnego z nazizmem, a my mamy obowiązek go chronić . Być może obdarzymy ten teren tablicami informacyjnymi, by pokazać historię tego pomnika. Sądzę, że byłoby to interesujące zarówno z punktu widzenia przyjezdnych, jak i mieszkańców. Jest też pomysł, zgłoszony przez najstarszych mieszkańców Iławy, by tablicę zamienić na inną, prostą, nawiązującą do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo podoba mi się ten pomysł i będę go rekomendował Radzie Miejskiej w Iławie - zapowiada burmistrz Iławy, Adam Żyliński.

 

źródło: infoiława.pl

foto: infoiława.pl

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

him 13/02/2018 12:38
Jakiego Orła? Wtedy chyba wrony?

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego