Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dobromiejskie talenty. Spotkanie ze Zbigniewem Rytelem

 • 20/05/2018 08:09
 • 0

W czwartek 24 maja o godz. 18: 00 w ramach cyklu "dobromiejskie talenty" odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Rytelem - dobromieszczaninem, dziennikarzem, reporterem, autorem prac naukowych, sportowcem, reżyserem, prezenterem i menedżerem. Podczas spotkania zaplanowano także projekcję filmu Zbigniewa Rytela "Sport w TVP - obrazki z wystawy".

- Miasto urodzenia zaprasza mnie na spotkane autorskie do Centrum Kulturalno-Bibliotecznego - kiedyś biblioteki miejskiej, w której próbowałem przeczytać wszystkie książki. Po czterdziestu latach wracam do czasu dzieciństwa trochę w charakterze zakopiańskiego misia. Niech tam! Cieszę się na ten powrót - mówi Zbigniew Rytel.

Zbigniew Rytel jest absolwentem Texas Tech University (College of Mass Communication) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (historia) oraz stypendystą Kongresu Stanów Zjednoczonych. W latach 1993-1995 i od 2006 r.  do dziś pracownik TVP jako autor materiałów reporterskich i prezenter programów publicystycznych.

Przez wiele lat reprezentant Polski w lekkiej atletyce, wielokrotny medalista imprez polskich i międzynarodowych w biegu na 400 metrów, Laureat Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego (2013) - nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego za twórczość artystyczną. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i reportaży, które zdobywały nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.

Reżyser tak wspomina swoje dzieciństwo:

Urodziłem się w Dobrym Mieście i mieszkałem tam do końca podstawówki. Ukończyłem SP nr 1 przy Wojska Polskiego. Poza normalnym dzieciństwem to w Dobrym Mieście zacząłem uprawiać sport- siatkówkę i lekkoatletykę. Rywalizacja pomiędzy SP 1 i SP 2 była w różnych dyscyplinach, to były zawody sportowe nie mniej wtedy ważne jak mecze piłkarskie KS Warfama. Jako reprezentant naszego województwa wystartowałem nawet w ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, co wtedy było znaczącym sukcesem.

Biblioteka była podstawowym źródłem moich lektur, a czytałem bardzo dużo. Potem przeniosłem się do Olsztyna, choć moja mama mieszkała w Dobrym Mieście do 1992 roku.

Prezentowany podczas spotkania film "Sport w TVP - obrazki z wystawy" to dokument, którego scenarzystą i reżyserem jest Zbigniew Rytel a producentem Tamara Czyż-Kasperek. Film został zrealizowany z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej. Od początku istnienia TVP, sport był jednym z najważniejszych elementów jej programu, w niektórych momentach wręcz najważniejszym. Historia sportu i historia telewizji splatają się w tym filmie w nierozerwalną całość, pokazując jak razem wpływały one na życie wielu pokoleń Polaków. Dużą zaletą filmu jest bogactwo materiałów archiwalnych, dokumentujących sukcesy polskich sportowców i pokazujących telewizję od strony kulis.

 

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB w Dobrym Mieście w godzinach od 9:00  do 17:00.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

  - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 09:14
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

  Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 08:13
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Ponad 100 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym i na podwójnym gazie

   W trakcie kontroli policjanci poddali 46-letniego kierowce badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze nie... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 07:59
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego