Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dwóch łotrów

 • 02/06/2018 07:35
 • 4

Jeden z ołtarzy tegorocznego (jak od paru lat) Bożego Ciała został zainstalowany między „szubienicami”, pod czerwonym sierpem i młotem. Inscenizacja nie jest ani ładna, ani nieładna. Ani fajna, ani niefajna. Ani trafna, ani nietrafna. Jest … NATURALNA, WŁAŚCIWA. Niewierzącym, a i nam wierzącym trzeba uzmysłowić sobie i od czasu do czasu przypomnieć, że Jezus już od dwóch tysięcy lat przychodzi, przebywa, a nawet, ku zgorszeniu faryzeuszy, „jada z grzesznikami”. Przecież „lekarza potrzebują chorzy”.

Kościół Katolicki, a w nim duchowni, jest zbyt delikatny, by dobitnie mówić lub ukazywać postacie złe, okrutne, bestialskie. No i słusznie - zresztą zgodnie z doktryną - nie piętnuje ludzi złych, lecz ich złe uczynki.

Ale też zabrakło wyraźnego pokazania w kontekście Bożego Ciała „drażliwego” (jaki tam drażliwy?!) tematu szubienic ze strony tzw. czynnika świeckiego. Nie mogłem znaleźć (również w internecie) żadnego zdjęcia ołtarza na „szubienicach”. Niestety, sam nie mogłem zrobić. Gdzie się podziali ci wszyscy „odważni”? Muszę zatem posłużyć się zdjęciem z jednego z happeningów.

Zabrakło mi w tej inscenizacji portretów Hitlera i Stalina. Nie, nie świętych, ale dwóch łotrów. Przecież to jest kulminacyjny moment działalności Jezusa na Ziemi. Trochę byłaby to scena przekłamana, bo przecież wszyscy wiemy, że jeden z łotrów był … „dobry”. I współcześnie mamy dylemat – który z nich? Dla jednych „z tego świata” „dobrym” jest Hitler. Ale, na szczęście jest to (wbrew oszczercy Guy Verhofstadta) problem spoza granic Polski. Niestety, wewnątrz naszego Kraju pozostaje problem z drugim łotrem  - Stalinem. Zbyt wielu pozostało „czcicieli” oczywistego, drugiego, równego Hitlerowi zbrodniarza. Jest to skutek kilkudziesięcioletniego panowania barbarzyńskiego bolszewizmu. Sporo ludzi dało się nabrać na „piękne” hasła głoszone przez … zwykłych zbrodniarzy. Sporo przystało na to z czystego konformizmu. Wielu kierowało się oportunizmem. I tak im zostało. Teraz „z przyzwyczajenia” tkwią w „swoich”(?) przekonaniach. Gorzej, że dalej próbują narzucać bolszewicką religię (tak, tak, jest to religia ze wszystkimi doktrynalnymi rygorami). Ba, stawiają się w roli bogów – bo „jeżeli Boga nie ma” to trzeba Go czymś zastąpić – i ustanawiają „swoich świętych”. A aborcja, eutanazja – zabijanie, sodomia i gomoria według nich nie są grzechem. „Małpują” przekręcając, bo nie stać ich na własne pomysły, idee Kościoła Katolickiego. Nie chcą wiedzieć, próbują wypierać ze swojej i innych świadomości to co w Kościele Katolickim jest wiadome od dwóch tysiącleci, że „dobrego łotra” do nieba powołał sam Jezus – Bóg. Wystarczy aby łotr zerwał ze swoim łotrostwem i wyraził skruchę.

Nawet łotry znajdują łaskę u Boga. Zostawmy ich zatem (skoro ich już nie ma na tym świecie) Sądowi Bożemu. Tu, na Ziemi trzeba czynić Świat dobrym – chwalić dobro a nie zło razem ze wszystkim, co go symbolizuje. Trzeba postępować zgodnie z Zasadą: „Oddajcie Bogu to co Boskie, a cesarzowi co cesarskie”. A trzeba przede wszystkim mówić zgodnie z prawdą. Tą historyczną też.

Antoni Górski

Oceń
Autor: warmiak

KOMENTARZE

kat 02/06/2018 10:35
Co na powyższe Górski ?
sas 02/06/2018 14:03
Dunikowski "rozgrzeszony"?Dobry pomysł na wykorzystanie pomnika i placu.
him 02/06/2018 19:17
Dobrze, że dałeś pytajnik. Póki co Dunikowski jest nawracany. Z jakim skutkiem? Zobaczymy.
Never 05/06/2018 15:30
jest trzeci moze nie łotr tylko kłamczuszek - Pięta sie nazywa he he

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego