Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dziennikarska wolność wypowiedzi ma swoje granice. Były wiceminister Jerzy Szmit rozpoczyna proces o ochronę dóbr osobistych z wydawcą Faktu

 • 19/10/2017 12:40
 • 3

Pod koniec września na łamach dziennika Fakt oraz portalu internetowego Fakt24.pl, których wydawcą jest Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. opublikowano artykuł pod tytułem "Wiceminister pod lupą CBA". Materiał ten został poświęcony przyczynom dymisji Jerzego Szmita z funkcji wiceministra infrastruktury i budownictwa i zawierał szereg nieprawdziwych informacji na ten temat.

Autorka artykułu w sposób jednoznaczny sugerowała, że powodem dymisji są rzekome działania operacyjne podejmowane w stosunku do Jerzego Szmita przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Powołała się przy tym wyłącznie na bliżej nieokreślone i nieoficjalne źródła informacji, nie przedstawiając opinii publicznej żadnych dowodów na potwierdzenie wysuwanych tez. Autorka artykułu przed planowaną publikacją nawet nie skontaktowała się z Jerzym Szmitem, aby uzyskać jego stanowisko w niniejszej sprawie.

Jerzy Szmit zwrócił się o pomoc do Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów "Lech Obara i Współpracownicy". W pierwszej kolejności wystosowano do wydawcy wniosek o sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w spornym artykule prasowych, a także wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych oraz zaniechania dalszych naruszeń. Oba pisma pozostały bez reakcji Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. Wobec tego, koniecznym stało się wystąpienie na drogę sądową.

W środę 18 października Sąd Okręgowy w Olsztynie udzielił w tej sprawie zabezpieczenia powództwa przed wszczęciem postępowania i zakazał wydawcy Faktu - na okres 4 miesięcy - dalszego publikowania nieprawdziwych informacji na temat rzekomych działań podejmowanych przez CBA w stosunku do Jerzego Szmita. Ponadto sąd nakazał usunięcie fragmentu spornego artykułu z przestrzeni portalu internetowego Fakt24.pl.

W ciągu dwóch tygodni Kancelaria mecenasa Lecha Obary złoży w sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych Jerzego Szmita.

- Postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie ma o tyle istotne znaczenie, że zakazano w nim publikacji informacji naruszających dobra osobiste Jerzego Szmita na przyszłość, co nieczęsto zdarza się w tego rodzaju sprawach -  komentuje sprawę mec. Lech Obara. - Sąd przychylił się do naszej argumentacji i słusznie uznał, że ciągłe publikowanie nieprawdziwych informacji może doprowadzić do ich dalszego rozpowszechniania i spotęgować negatywne skutki dla pokrzywdzonego. Kancelaria ma już doświadczenie w tego typu sprawach. 12 października tego roku uzyskaliśmy prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie przeciwko innemu wielkiemu tabloidowi - Super Expressowi. W tej sprawie również dziennikarze powoływali się na bliżej nieokreślone źródła i nawet nie skontaktowali się z podmiotem zainteresowanym, aby uzyskać jego stanowisko.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

girolka 19/10/2017 13:16
niech juz odpoczywa...
mieeeeetek 19/10/2017 14:09
Nikt o zdrowych zmysłach sam nie rezygnuje z takiej posadki, a już na pewno nie JS. Powód musiał byc bardzo poważny.
em2 21/10/2017 13:24
Życzę wygrania ze szmatławcem i tymi, co z nim współpracują

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ważna informacja dla przewoźników i kibiców MŚ Rosja 2018

  Zakaz wjazdu autokarów na teren miasta Kazania, Moskwy, Niżnego Nowogrodu, Rostowa nad Donem, Samary, Petersburga i Soczi ... Zobacz więcej »
  • 23/05/2018 12:57
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Kibolska ustawka na krajowej siódemce

  Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 1:30 na drodze krajowej S-7 na terenie gminy Małdyty. Wówczas pseudokibice z Olsztyna... Zobacz więcej »
  • 23/05/2018 12:31
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   E-składka nie tylko dla przedsiębiorcy

   Wiele informacji o e-składce kierowanych jest do przedsiębiorców, ale z numeru rachunku składkowego korzystają także ci, którzy... Zobacz więcej »
   • 23/05/2018 12:01
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    CBA uderzyło w mafię lekową

    - Ustalenia CBA i zgromadzone dowody wskazują na członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się skupowaniem  z... Zobacz więcej »
    • 23/05/2018 11:23
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego