Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Dziewczynka skazana na hospicjum odzyskała zdrowie dzięki olsztyńskim lekarzom

 • 02/05/2018 08:46
 • 0

7-letnia Jagienka Hursztyn z Łodzi, której pomocy odmówili najlepsi specjaliści w Polsce i skierowali ją do hospicjum, jest już w domu i czuje się dobrze! W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono pierwszą w Polsce, a prawdopodobnie również pierwszą w Europie operację skoliozy u tak małego dziecka - siedmioletniego, u którego nie zakończył się jeszcze proces kostnienia - przy ekstremalnym skrzywieniu kręgosłupa! - W Polsce odmówiono jej leczenia i skierowano do hospicjum. We Francji zaproponowano jej tylko leczenie zachowawcze, w dodatku bardzo kosztowne. Nam, po konsultacjach z autorytetami w tej dziedzinie ze Stanów Zjednoczonych, udało się przeprowadzić nowatorskie leczenie. Zakończyło się większym sukcesem, niż się spodziewaliśmy! – podkreśla doktor Paweł Grabala, chirurg ortopeda ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który operował Jagienkę.

Prawie dokładnie rok temu, wówczas jako 6-letnie dziecko, Jagienka trafiła do olsztyńskiego szpitala dziecięcego na konsultacje. Personel opisuje ją jako wesołą, miłą, pełną życia dziewczynkę z niewydolnością oddechową, na respiratorze, z powodu ekstremalnego skrzywienia kręgosłupa (kifoza ok.160 stopni, skolioza ok.130 stopni). Jakby tego było mało, Jagienka chorowała na wrodzoną łamliwość kości, co oznacza, że lekki upadek, a nawet zwykłe podparcie może doprowadzić do złamania. Jagienka miała ich wiele...

Narastająca deformacja kręgosłupa i jej następstwa doprowadziły do tego, że Jagienka nie mogła chodzić i samodzielnie funkcjonować. Mimo wytrwałości rodziców i innych ludzi dobrej woli, leczenia nie podjął się żaden polski szpital. Dziecko skierowano pod opiekę hospicjum.

Dokładnie 6 miesięcy później Jagienka została przyjęta do Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie na wieloetapowe leczenie poprawiające jakość życia oraz w ogóle dającego szansę na życie.

- Przy współpracy z najlepszymi na świecie chirurgami kręgosłupa z USA, liderami w zakresie operacji kręgosłupa w Osteogenesis imperfecta, m. in. z szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Nowym Jorku (Columbia University), szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Baltimore (John Hopkins University), szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Nemours Alfred I. duPont Hospital for Children (Wilmington) oraz Thomas Jefferson University in Philadelphia, ustaliliśmy plan leczenia Jagienki. Mimo silnego zaplecza "doradczego" operacje musieliśmy przeprowadzić sami. Leczenie trwało 6 miesięcy. Skomplikowana sprawa - dla nas i dla rodziców. Były różne dni, raz lepsze, raz gorsze, nieprzewidziane sytuacje, komplikacje... Trzeba było ze wszystkim się zmierzyć - opowiada doktor Paweł Grabala.

Pierwsza operacja odbyła się 23 października i polegała na założeniu śrub, które wrastają w kości i rozciągają je. Następnie założono dziewczynce opaskę wyciągu grawitacyjnego halo, która miała za zadanie dodatkowo rozciągnąć kręgosłup. Kolejnym krokiem była druga trudna operacja, która się odbyła w połowie kwietnia br. Polegała na stabilizacji kręgosłupa. Zakończyła się pomyślnie.

- Przy przyjęciu do naszego szpitala Jagienka ważyła prawie 11 kg, miała skoliozę o wartości 130 stopni, oraz kifozę 160 stopni. Dzisiaj, po 6 miesiącach leczenia, 6 operacjach, na pewno możemy stwierdzić, że szpitalna dieta jej służy - waży 18 kg. Jagienka "urosła" o 12 cm, jej skolioza ma teraz około 70 stopni, a kifoza około 80 stopni. Zastosowana przez nas technika operacyjna - specjalnie dla pacjentów z Osteogenesis Imperfecta, wykorzystywana tylko w kilku szpitalach na świecie, pozwoliła dać dziecku szansę na życie... a może i nowe życie - podumowuje doktor Paweł Grabala.

W środę, 25 kwietnia Jagienka wyszła do domu! Za miesiąc czeka ją specjalistyczne leczenie wzmacniające kości.

Za zgodą rodziców załączamy zdjęcia kliniczne z dnia przyjęcia i tydzień po operacji.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

   Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
   • 16/01/2019 13:26
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

    My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

     Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

     Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 11:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

     - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:52
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

      Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
      • 16/01/2019 09:21
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego