Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Fałszywe marcowe legendy

 • 08/03/2018 17:30
 • 2

Miesiąc marzec obfituje we wszelkiego rodzaju uroczystości związanych z dniem Żołnierzy Wyklętych, obfitujących niestety w szereg kłamliwych czarnych legend i stereotypów narosłych wokół tych dzielnych formacji partyzanckich. Przekonałem się o tym też po przeczytaniu komentarzy związanych z ostatnim artykułem Pani Aleksandry Greune.

W związku z tym, że obchodzimy dziś Dzień Kobiet, poczułem potrzebę pójść z pomocą Pani Greune w związku z kłamliwą propagandą, którą szerzą niektórzy internauci, widocznie tkwiący jeszcze mentalnie w latach 40-50 ...ubiegłego wieku. Sprawa jest arcyboleśnie prosta. Myślącemu w kategoriach "homo sovietikus" ogarnąć intelektualnie i mentalnie sprawy typ miłości, wierności, służby Ojczyżnie jest trudno tak samo, jak kulawemu wejść na Mount Everest.

Proponuję więc prowadzenie dialogu internetowego z ludźmi myślącymi po polsku. Znów będę odrobinię złośliwy i zaproponuję nieukom i ignorantom w sprawach historycznych ...odrobinę starań w kierunku poszerzenia własnej wiedzy, gdyż wiedza pseudohistoryczna z gadzinówek typu ex -Żołnierz Wolności, Trybuna Ludu i ich odpowiedników obecnych prowadzi w perspektywie do trudnych do zdefiniowania zmian w świadomości, osobowości a nawet w psychice.

Stanąć w prawdzie, a nie relatywizacji otoczeni , obrona postaw - zdrady, donoszenia, denucjacji żołnierzy do UB czy NKWD to, przepraszam, zwykłe draństwo, choćby nawet tym zdrajcą i donosicielem okazał się czyjś mąż lub brat.

Komentarze w stylu "jakiś dowódca dopuszczał się morderstw ludności cywilnej" można włożyć między bajki. Żadnych rozstrzeliwań na przykład kpt. Romuald Rajs "Bury" nie dokonywałby bez rozkazu swoich przełożonych, a byli roztrzeliwani przeważnie donosiciele, kolaborujący z okupantem sowieckim.

Kolejny istotny fakt do wyjaśnienia - przypadkowe ofiary podczas pacyfikacji wsi, gdzie nocowali partyzanci. Należałoby zapytać dowódców reżimu komunistycznego, dlaczego ataki zaczynały się zazwyczaj nad ranem, kiedy wsie spały, a ludzie w panice częsta wpadali w przypadkowe zabłąkane kule.

Diabeł tkwi w szczegółach, więc drodzy przypadkowi internauci bez dostatecznej wiedzy historycznej - nie da się błysnąć w internecie i nie warto bawić się w gadzinowc .

Nie lubię tworzenia fałszywych legend, a ostatnio może drażnić na przykład narracja wokół Marca 1968. Kto i dlaczego chce zrobić z Polaków antysemitów? Czy Jan Gross znajdzie jeszcze fanów w naszym regionie? O tym proponuję podyskutować w następnym felietonie.

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

kir 09/03/2018 09:56
"Żadnych rozstrzeliwań na przykład kpt. Romuald Rajs "Bury" nie dokonywałby bez rozkazu swoich przełożonych, a byli rozstrzeliwani przeważnie donosiciele, kolaborujący z okupantem sowieckim". 1. Jeśli takie rozkazy wydawali przełożeni, tym gorzej dla nich. 2. Przełożeni nie mieli już wtedy zbyt wiele go powiedzenia. 3. Czy starcy i kilkuletnie, a nawet kilkumiesięczne dzieci, to tez kolaboranci i donosiciele? Bo ich też zabijali ludzie "Burego". Panie Poniatycki, o Żołnierzu Wolności" i Trybunie Ludu, nikt już nie pamięta. Chyba tylko pan, skoro to przypomina. Dziś jest mnóstwo wartościowych opracowań historycznych, traktujących o tamtych trudnych czasach. Co ciekawe, większość z nich, wydaje IPN, a ich autorami są historycy tegoż Instytutu. Więc proszę nie używać tu górnolotnych pojęć, typu: honor, zdrada, gadzinówka, tylko poczytać. To nie boli...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jechał fordem buspasem, potrącił 9-letnią dziewczynkę

Niestety, w wyniku tej skrajnej nieodpowiedzialności doszło do potrącenia dziewczynki. Kierowca forda już utracił prawo jazdy. Z... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 12:29
 • 0
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Echa artykułu o "Prowincjonalnej nadzwyczajnej kaście"

Prokuratura Krajowa „przygląda się uważnie oczami" ...Prokuratury, której właśnie też trzeba się przyjrzeć. Mam poważne... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 11:28
 • 2
 • warmiak

  Ukradł samochód, podrabiał przelewy. Osiem zarzutów dla ...nastolatka

  To był taki sposób na zarobienie pieniędzy - mówił w rozmowie z policjantami 18-letni elblążanin. Wyszukiwał on auta do... Zobacz więcej »
  • 25/09/2018 10:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nocne rajdy na ulicach Olsztyna udręką dla mieszkańców

   Działania policjantów to również reakcja na sygnały ze strony mieszkańców, dotyczące ścigających się i driftujących aut, które... Zobacz więcej »
   • 25/09/2018 09:57
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego