Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Gwiazdki Grzymowicza

 • 19/05/2018 07:55
 • 5

Już śmieszą różne, dziwne argumenty-wygibasy „obrońców szubienic”, w tym także (dokąd mogą zaprowadzić?), „władców” Olsztyna, by za wszelką cenę uchronić sowiecką „statuję”. Zajmę się tutaj tylko dwoma: „kłamstwem szubienicznym” i projektem „upiększenia” otoczenia sowieckiej spuścizny.

„Obrońcy”, z uporem godnym lepszej sprawy, forsują kłamstwo o autorstwie X. Dunikowskiego. Zarzucają mi przy tym, że „szargam” „dobre imię” „wybitnego artysty”. Nie dociera, że nawet nie tykam tego „wybitnego artysty”, bo praktycznie go przy tym pomniku nie było. Był tylko teoretycznie jak państwo Polskie za PO-PSL. Zdumiewa fakt, że nawet tak intelektualne pismo jak „[email protected]” nie pokusi się o zgłębienie tematu i sprawdzenie podanych przeze mnie faktów, z powodu czego wyraziłem żal w komentarzu do artykułu „Wicepremier Gliński przyjął petycję w sprawie olsztyńskich „szubienic”: <Szanowna [email protected]. Smutne jest to, że powielasz i rozpowszechniasz kłamstwo jakoby "Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej"  był "dziełem wybitnego rzeźbiarza", Dunikowskiego. Jest to kłamstwo z dziedziny kłamstw komunistycznych, peerelowskich i postpeerelowskich: kłamstwa katyńskiego - fundamentu PRL-u, kłamstwa smoleńskiego - fundamentu III RP, kłamstwa szubienicznego - fundamentu czerwonego księstwa olsztyńskiego. Tego typu kłamstwa, niestety głęboko tkwią w głowach ludzi płytkich, mało dociekliwych, których interesuje tylko "ciepła woda w kranie". Proszę o zapoznanie się z odnośnikiem 10 [„Petycji” – A.G.] - "Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1998, nr3(221), Ryszard Tomkiewicz, Kulisy powstania w Olsztynie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, str. 405">.

A przy tym komentujący, kreujący się na wielkich intelektualistów, nie chcą, nie mają odwagi a najprawdopodobniej nie umieją polemizować merytorycznie. Ale jak tu polemizować z faktami? Komentarze są żenujące. Nie tylko w „[email protected]”. Komentujący skupiają się na personalnych atakach. Pewnie dlatego, że boli ich ukazywanie prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, jak chociażby: „czerwone księstwo olsztyńskie”. Pewnie! „Czerwoni” zawsze chcieli, by ich określać mianem szlachetnych i nazywać dostojnie. I chciał nie chciał, muszę tu znów przytoczyć przykład X. Dunikowskiego, który na fotografii przedstawiającej rzeźbę postaci Kopernika, przez niego wykonaną, podarowanej w 1950 roku[!] towarzyszowi, dedykował: „Jaśnie Wielmożnemu Panu Prezydentowi Olsztyna Czesławowi Browińskiemu [działaczowi komunistycznemu – A.G.]. Na pamiątkę Xawery Dunikowski”.[1] No cóż! Towarzysze tak mają.

No, i jeśli to był „wybitny artysta” to wokół „wybitnego dzieła” trzeba urządzić „dostojne” otoczenie. Prezydent Grzymowicz wpadł na pomysł zainstalowania nad szubienicami gwiazdek … ledowych. Rzeczywistych nie jest w stanie ściągnąć. Z pomysłami komunikacyjnymi w naszym mieście to kandydat (również PO i N - które to już przefarbowanie?) do wyborów nie będzie się wychylał. I „nie dziwota”! Przefarbowywanie to dla niego żaden problem. Można powiedzieć - „specjalność”. Z sowieckiego ścierwa chce zrobić szlachetny pomnik. Z chlewa też zrobiłby pałac. A że biłby od niego fetor? Jak się w nim siedzi to się go nie czuje.

Ledowe gwiazdki świecą … ale w głowie prezydenta Olsztyna. Może zderzył się z czymś twardym? Chce urządzić tam miejsce rekreacji!? Poddam prezydentowi Olsztyna pomysł, aby „urządził” zgodnie z prawdą historyczną i nie pominął drugiego zbrodniarza wojennego, przyjaciela Stalina – Hitlera: Szubienice już są, naprzeciwko aleja Szucha lub Rakowiecka (też by się przydała), do wyboru – w areszcie, a w Urzędzie Marszałkowskim i WSA – gestapo. Prezydent Grzymowicz, odwdzięczając się za wybór, chce abyśmy relaksowali się i odpoczywali w … „parczku pod szubienicami”. Funduje nam istny horror!

Trzeba nie mieć za grosz poczucia dumy narodowej Polaka, by forsować takie pomysły, z takimi argumentami. A może stawiam błędne założenie, że we władzach Olsztyna są Polacy? - Gdyż bronią sowietów jak niepodległości.

Antoni Górski

1. Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1998, nr3(221)), Ryszard Tomkiewicz, Kulisy powstania w Olsztynie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, str. 415.

Oceń
Autor: warmiak

KOMENTARZE

kir 19/05/2018 11:02
A co to jest "duma narodowa Polaka", panie Górski? Pan coś na ten temat wie?
kier 19/05/2018 11:10
Antoś przestań szaleć.
Hozerr 19/05/2018 16:34
Antoni straszny z Ciebie pieniacz :D może wyskoczysz z własnej kasy na ten szczytny cel ?
ciekawostka 20/05/2018 09:15
Nic za darmo. Polska zapłaci za użytkowanie działki w Jersey City. Polska zapłaci niemal pół miliona złotych za możliwość użytkowania działki, na której stoi pomnik katyński – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. – Dzięki porozumieniu działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu –przekonywał Dworczyk w Telewizji Polskiej. Polska ma zapłacić za działkę od 400 do 450 tys. złotych. Dworczyk dodał, że premier Morawiecki zdecydował o rewitalizacji terenu wokół monumentu. Sam pomnik ma zostać przesunięty z obecnego miejsca o około 50 metrów. https://dorzeczy.pl/kraj/64740/Polska-zaplaci-za-uzytkowanie-dzialki-w-Jersey-City-Wiadomo-juz-ile.html
Mama 21/05/2018 23:56
Nie potrzeba nam w Olsztynie zadnych szubiennic. No chyba ze dla niektorych typkow z ratusza.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jechał fordem buspasem, potrącił 9-letnią dziewczynkę

Niestety, w wyniku tej skrajnej nieodpowiedzialności doszło do potrącenia dziewczynki. Kierowca forda już utracił prawo jazdy. Z... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 12:29
 • 0
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Echa artykułu o "Prowincjonalnej nadzwyczajnej kaście"

Prokuratura Krajowa „przygląda się uważnie oczami" ...Prokuratury, której właśnie też trzeba się przyjrzeć. Mam poważne... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 11:28
 • 2
 • warmiak

  Ukradł samochód, podrabiał przelewy. Osiem zarzutów dla ...nastolatka

  To był taki sposób na zarobienie pieniędzy - mówił w rozmowie z policjantami 18-letni elblążanin. Wyszukiwał on auta do... Zobacz więcej »
  • 25/09/2018 10:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nocne rajdy na ulicach Olsztyna udręką dla mieszkańców

   Działania policjantów to również reakcja na sygnały ze strony mieszkańców, dotyczące ścigających się i driftujących aut, które... Zobacz więcej »
   • 25/09/2018 09:57
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego