Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Gwiazdki Grzymowicza

 • 19/05/2018 07:55

Już śmieszą różne, dziwne argumenty-wygibasy „obrońców szubienic”, w tym także (dokąd mogą zaprowadzić?), „władców” Olsztyna, by za wszelką cenę uchronić sowiecką „statuję”. Zajmę się tutaj tylko dwoma: „kłamstwem szubienicznym” i projektem „upiększenia” otoczenia sowieckiej spuścizny.

„Obrońcy”, z uporem godnym lepszej sprawy, forsują kłamstwo o autorstwie X. Dunikowskiego. Zarzucają mi przy tym, że „szargam” „dobre imię” „wybitnego artysty”. Nie dociera, że nawet nie tykam tego „wybitnego artysty”, bo praktycznie go przy tym pomniku nie było. Był tylko teoretycznie jak państwo Polskie za PO-PSL. Zdumiewa fakt, że nawet tak intelektualne pismo jak „[email protected]” nie pokusi się o zgłębienie tematu i sprawdzenie podanych przeze mnie faktów, z powodu czego wyraziłem żal w komentarzu do artykułu „Wicepremier Gliński przyjął petycję w sprawie olsztyńskich „szubienic”: <Szanowna [email protected]. Smutne jest to, że powielasz i rozpowszechniasz kłamstwo jakoby "Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej"  był "dziełem wybitnego rzeźbiarza", Dunikowskiego. Jest to kłamstwo z dziedziny kłamstw komunistycznych, peerelowskich i postpeerelowskich: kłamstwa katyńskiego - fundamentu PRL-u, kłamstwa smoleńskiego - fundamentu III RP, kłamstwa szubienicznego - fundamentu czerwonego księstwa olsztyńskiego. Tego typu kłamstwa, niestety głęboko tkwią w głowach ludzi płytkich, mało dociekliwych, których interesuje tylko "ciepła woda w kranie". Proszę o zapoznanie się z odnośnikiem 10 [„Petycji” – A.G.] - "Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1998, nr3(221), Ryszard Tomkiewicz, Kulisy powstania w Olsztynie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, str. 405">.

A przy tym komentujący, kreujący się na wielkich intelektualistów, nie chcą, nie mają odwagi a najprawdopodobniej nie umieją polemizować merytorycznie. Ale jak tu polemizować z faktami? Komentarze są żenujące. Nie tylko w „[email protected]”. Komentujący skupiają się na personalnych atakach. Pewnie dlatego, że boli ich ukazywanie prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, jak chociażby: „czerwone księstwo olsztyńskie”. Pewnie! „Czerwoni” zawsze chcieli, by ich określać mianem szlachetnych i nazywać dostojnie. I chciał nie chciał, muszę tu znów przytoczyć przykład X. Dunikowskiego, który na fotografii przedstawiającej rzeźbę postaci Kopernika, przez niego wykonaną, podarowanej w 1950 roku[!] towarzyszowi, dedykował: „Jaśnie Wielmożnemu Panu Prezydentowi Olsztyna Czesławowi Browińskiemu [działaczowi komunistycznemu – A.G.]. Na pamiątkę Xawery Dunikowski”.[1] No cóż! Towarzysze tak mają.

No, i jeśli to był „wybitny artysta” to wokół „wybitnego dzieła” trzeba urządzić „dostojne” otoczenie. Prezydent Grzymowicz wpadł na pomysł zainstalowania nad szubienicami gwiazdek … ledowych. Rzeczywistych nie jest w stanie ściągnąć. Z pomysłami komunikacyjnymi w naszym mieście to kandydat (również PO i N - które to już przefarbowanie?) do wyborów nie będzie się wychylał. I „nie dziwota”! Przefarbowywanie to dla niego żaden problem. Można powiedzieć - „specjalność”. Z sowieckiego ścierwa chce zrobić szlachetny pomnik. Z chlewa też zrobiłby pałac. A że biłby od niego fetor? Jak się w nim siedzi to się go nie czuje.

Ledowe gwiazdki świecą … ale w głowie prezydenta Olsztyna. Może zderzył się z czymś twardym? Chce urządzić tam miejsce rekreacji!? Poddam prezydentowi Olsztyna pomysł, aby „urządził” zgodnie z prawdą historyczną i nie pominął drugiego zbrodniarza wojennego, przyjaciela Stalina – Hitlera: Szubienice już są, naprzeciwko aleja Szucha lub Rakowiecka (też by się przydała), do wyboru – w areszcie, a w Urzędzie Marszałkowskim i WSA – gestapo. Prezydent Grzymowicz, odwdzięczając się za wybór, chce abyśmy relaksowali się i odpoczywali w … „parczku pod szubienicami”. Funduje nam istny horror!

Trzeba nie mieć za grosz poczucia dumy narodowej Polaka, by forsować takie pomysły, z takimi argumentami. A może stawiam błędne założenie, że we władzach Olsztyna są Polacy? - Gdyż bronią sowietów jak niepodległości.

Antoni Górski

1. Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1998, nr3(221)), Ryszard Tomkiewicz, Kulisy powstania w Olsztynie Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, str. 415.

Oceń
Autor: warmiak

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

  Od jutra rusza rządowy program Mama 4 plus

  Program jest  skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub... Zobacz więcej »
  • 28/02/2019 16:10
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego