Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Inwestor od wiatrakowego szrotu w Lekitach musi zapłacić okrągłą sumkę za nielegalną wycinkę drzew na Świętej Górze

 • 27/01/2016 07:37

"Wiatrakowy szrot na Świętej Górze jeszcze nie ruszył. Jeszcze śmigła się nie kręcą, jeszcze prądu nie robią, jeszcze kokosów nie przynoszą.  A  już pan Brejta (inwestor, przyp. red.) będzie musiał do tego interesu dołożyć. I to nie jakieś nędzne grosze, ale całkiem pokaźną sumkę, która piechotą nie chodzi" - czytamy w najnowszym wpisie na stronie internetowej inicjatywy Wolne Jeziorany.

Dlaczego? Otóż okazuje się, że decyzją burmistrza Jezioran z dnia 22 stycznia 2016 roku pan Brejta ma stać się lżejszy o ponad 352 tysiące złotych. Za co? Za nielegalną wycinkę drzew pod wiatraki w Lekitach. A komu pan Brejta ma zapłacić? Pan Brejta ma wpłacić pieniądze na konto gminy Jeziorany.

- Oczywiście, decyzja nie jest jeszcze prawomocna i pan Brejta może się od niej odwoływać. Niech się więc odwołuje. Zobaczymy, co mu z tego wyjdzie. Na razie został zrobiony bardzo dobry początek i miecz Damoklesowy dynda nad głową pana Brejty aż miło popatrzeć. Prędzej, czy później ów miecz spadnie i pan Brejta będzie płakał i płacił - kontynuują Wolne Jeziorany. - Na pocieszenie powiemy panu Brejcie, że 352 tysiące to tylko drobny ułamek tego, co musiałby zapłacić, gdyby urzędnicy UM w Jezioranach solidnie wykonali swoją robotę zamiast kombinować, jak zamieść sprawę pod dywan.

Następnie WJ przypominają, jak doszło do tej sytuacji.

- Poprzedni burmistrz Jezioran, Maciej Leszczyński, zezwolił panu Brejcie wyciąć na Świętej Górze brzozy i olchy w wieku do 12 lat. W związku z tym pan Brejta poszedł po bandzie i ciął wszystko, jak leci. Dlaczego? Ano dlatego, że był pewny, iż włos mu z głowy nie spadnie. W końcu nie takie numery działy się w naszej gminie (...) I pan Brejta faktycznie wyszedłby z tej historii bez szwanku, gdyby nie Stowarzyszenie Siedliska Warmińskie i Obrońcy Świętej Góry - czytamy w dalszej części felietonu.

WJ przywołują też skutki działań urzędników, którzy odmawiali podjęcia działań koniecznych do zabezpieczenia i zinwentaryzowania dowodów wycinki. Oto co na temat szacowania wieku wyciętych drzew pisze w swojej analizie biegły, czyli dendrolog powołany przez burmistrza Boczkowskiego: "(na podstawie fotografii pniaków można określić wiek drzew), jednak zależy to od jakości zdjęć oraz stanu pniaków. Aby ustalić wiek wyciętych drzew trzeba policzyć ilość słojów przyrostu rocznego. Gdy są one dobrze widoczne można określić wiek drzewa z dokładnością do jednego roku. Jeśli są słabo widoczne lub niewidoczne można dokonać tylko szacunku ich wieku, ale w danym przypadku potrzebny jest pewny dowód a nie domniemanie, jakim zawsze jest ustalenie z szacowania".

Innymi słowy, wiek drzewa musi być ustalony w sposób bezsporny, a nie każde zdjęcie daje taką możliwość. - Dlatego też udało się bezspornie nałożyć na inwestora karę jedynie za 39 drzew, chociaż pod nóż poszło ich około 400. I większość była starsza niż 12 lat - oceniają Wone Jeziorany zadając przy okazji pytanie, co by było, gdyby eks-burmistrz Leszczyński od razu zajął się gromadzeniem dowodów nielegalnej wycinki, a eks-wiceburmistrz Daliga reagował na telefony i wysłał na miejsce wycinki urzędnika z nakazem policzenia słojów na pniakach i udokumentowania tego faktu w protokole?

- Byłoby tak: pan Brejta dostałby nie 352 tysiące kary, ale dwa, a nawet trzy miliony. A to są pieniądze w całości płatne do budżetu gminy. Zatem działając na korzyść pana Brejty, pracownicy UM w Jezioranach działali na niekorzyść gminy. Warto o tym pamiętać - odpowiadają WJ (...) Mamy też nadzieję, że gdy w końcu pan Brejta przyniesie te pieniądze do jeziorańskiej kasy gminnej, zostaną one spożytkowane na jakiś szczytny cel, np. budowę kanalizacji w Kalisie.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego