Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jacek Adamas musi tłumaczyć się wójtowi z przekazania ikony prezydentowi Andrzejowi Dudzie

 • 10/01/2018 12:05
 • 7

W grudniu ubiegłego roku do dyrektora GOK w Gietrzwałdzie, Jacka Adamasa, dotarło pismo od wójta tamtejszej gminy, Jana Kasprowicza, w którym ten wyraża wątpliwości co do zgodności działań Adamasa "z prawem i z umową". A jako że wójt "ma wątpliwości", to zażądał od Jacka Adamasa zajęcia stanowiska w różnorakich kwestiach.

 

Pierwsza kwestia to promocja lokalnych wydarzeń i samej gminy. I tu my sami możemy odpowiedzieć wójtowi, że jako Redakcja wielokrotnie uczestniczyliśmy w wydarzeniach organizowanych przez GOK. Nie tylko zresztą my, gdyż na niektóre imprezy zjeżdżali ludzie z Olsztyna i okolic, bowiem nieczęsto zdarza się możliwość uczestnictwa w spotkaniu ze światowej sławy plakacistą Wojciechem Korkuciem, artystą Aleksandrem Pushkinem, w koncercie barda Pawła Piekarczyka - dwukrotnie retransmitowanym przez Radio Olsztyn -  czy koncercie Tadka Polkowskiego  z którego Radio prowadziło bezpośrednią transmisję.

Jacek Adamas zapewne szczegółowo wyjaśnił te i inne kwestie, jednak nas w piśmie od wójta zainteresował głównie punkt piąty, w którym  Jan Kasprowicz chce wyjaśnień odnośnie "rozporządzenia przez dyrektora mieniem GOK w postaci ikony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej poprzez wskazanie podstawy prawnej i dokumentu oraz merytorycznego uzasadnienia dotyczącego przekazania w/w ikony wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, ze wskazaniem terminu przekazania oraz tytułu prawnego, jak również ze wskazaniem podstawy prawnej poniesienia przez Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie wydatków na powstanie dzieła, umowy na jej wytworzenie, poniesionych wydatków i ich rodzaju".

I tu należy podkreślić, że gmina nie partycypowała w kosztach powstania ikony. Pieniądze na ten cel - a konkretnie na materiały - dołożył wojewoda.

- Moje działania w tej sprawie były zgodne zarówno z prawem jak i ze statutem, co wykazałem i uzasadniłem w mojej odpowiedzi na pismo wójta - mówi Jacek Adamas.

Cóż, chciałoby się tu zacytować przysłowie, że kiedy chce się kogoś uderzyć, to i kij się znajdzie. Sprawę ikony opisywaliśmy już na naszych łamach. Przypomnijmy, że kanon ikony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej stworzył wspomniany wyżej Aleksander Pushkin - białoruski artysta malarz specjalizujący się w malarstwie monumentalnym i sakralnym - z okazji 140 rocznicy Objawień Maryjnych. Inicjatorem tego pomysłu był zaś dyrektor GOK, Jacek Adamas. Finalnie ikonę otrzymał w prezencie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas prywatnej wizyty w Sanktuarium Maryjnym Gietrzwałdzie we wrześniu ubiegłego roku. Obraz prezydentowi wręczył wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, a wojewodzie przekazał ją w tym właśnie celu Jacek Adamas. Była to niesamowita promocja dla gminy, tym bardziej, że na odwrocie ikony znajduje się pieczątka, przypominająca o tym, skąd obraz pochodzi. Pieczątka gminy, a nie GOK! Dodajmy, że ikona została umieszczona w kaplicy pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Teraz zaś obraz posłużył - kolokwialnie rzecz ujmując - do "przyłożenia" Jackowi Adamasowi, który musi się tłumaczyć z tego faktu. Z drugiej strony zarzuca się mu niedostateczną promocję gminy (!), a czy jakakolwiek inna gmina w regionie może pochwalić się czymś na podobną skalę? Czy gdzieś powstało dzieło, które zawisło w prezydenckiej kaplicy albo w miejscu podobnej rangi? A może wójt sam chciał wręczyć ikonę i w tym tkwi problem?

Jacek Adamas musi uzasadnić wydatkowanie środków na różne cele, tymczasem mało kto poruszył temat, ściśle wiążący się zarówno z tymże wydatkowaniem, jak i z promocją gminy.

Chodzi o dotację celową w wysokości 18 tys. zł, przekazaną przez wojewodę warmińsko-mazurskiego  na remont kapliczki w Gietrzwałdzie Starania o to podjął wraz z Jackiem Adamasem Wojciech Gudaczewski, który do końca września 2017 r. zajmował się promocją w gminie Gietrzwałd. Pieniądze te, niestety, przepadły, gdyż nowy wójt z tych środków nie skorzystał. Wcześniej Radosław Nojman pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd w miejsce odwołanego w referendum Marcina Sieczkowskiego, wydał polecenie pracownikowi referatu inwestycji znalezienia wykonawcy i złożenia wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wniosek jednak nie został złożony, a dotacja przepadała.

 

Temat będziemy kontynuować. Kolejny artykuł poświęcimy na odpowiedź Jacka Adamasa.

 

 

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

w4e 11/01/2018 09:25
To jest niesłychane jak służby i komuchy rządziły i rządzą w Gietrzwałdzie i jak niszczą to miasto.
kir 11/01/2018 12:25
Czyżbyśmy coś przegapili? Gietrzwałd otrzymał prawa miejskie?
olaboga 11/01/2018 23:13
Święte słowa. Niech zabierają Pana Adamasa i Panią Reszkę idą rządzić gdzie indziej.
Gietrzwald 11/01/2018 21:52
Nieslychane. Przelozony chce wiedziec co robi jego podwladny a na ikonie realizowanej przez gok (organ podlegly gminie) jest logo Gminy?! No nie moze byc!!!
Prawnik 12/01/2018 08:14
Jaki przełożony. GOK jest niezależną jednostką kultury. Proszę się dokształcić i poczytać ustawę o instytucjach kultury.
GIetr 12/01/2018 09:39
Wincyj jadu proszę! GOK poglega UG. Dyrektor jest powolywany (i ODWOLYWANY) przez Wojta. Ciezko pojac ze nie ma swietych krów?
hej komuszki gietrzwałdzkie 12/01/2018 06:23
Za wcześnie się cieszycie. Jacek Adamas wróci i wam dupy obije i to dotkliwie. Boicie się bo to jedyny człowiek, który może coś zmienić w waszym bolszewickim grajdołku- i wiem że boicie się- słusznie jest kogo!

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Przypominamy, kto był za nocną prohibicją w naszym mieście, a kto przeciw. Jak głosowali olsztyńscy radni?

Tymczasem, jak to w naszym mieście - konsultacje sobie, a miejscy radni swoje. I tu pojawia się pytanie, jaki jest cel organizowania... Zobacz więcej »
 • 19/10/2018 17:12
 • 2
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Najwyższy czas przewietrzyć olsztyński Ratusz

Kiedy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wylicza swoje działania w minionych latach, to można odnieść wrażenie, że to osiągnięcia... Zobacz więcej »
 • 19/10/2018 16:54
 • 3
 • Marianna Hołubowska
 • .
 • .

" Tu się chce mieszkać" Prezydencie Grzymowicz?

Takich miejsc w Olsztynie tysiące. Jak to się ma do pseudo wywiadu w Fakt pod jakże iluzorycznym tytułem "Tu się chce... Zobacz więcej »
 • 19/10/2018 13:19
 • 1
 • Obiektyw

  Chwila nieuwagi i… Potrącenie pieszej w centrum Olsztyna

  Dziś chwilę po godz. 7:00 doszło do z pozoru niegroźnego zdarzenia z udziałem samochodu osobowego i kobiety, która przechodziła... Zobacz więcej »
  • 19/10/2018 12:58
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Adieu Kijowski

   Umarł król, niech żyje król. Skoro Kijowski odszedł w niebyt, ktoś musiał zająć jego miejsce. W konkursowe szranki stanęło 15... Zobacz więcej »
   • 19/10/2018 11:58
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Wybory, wybory

   Ciekawa jest sytuacja na najwyższym, państwowym szczeblu. Grzechu (z czasów afery hazardowej jeszcze Rychu, Zbychu i Miro) Schetyna... Zobacz więcej »
   • 19/10/2018 09:56
   • 2
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego