Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jak ułożyć stosunki z Rosją?

 • 17/06/2017 08:18
 • 0

Wcale nie będę odkrywczy, gdy powiem, że stosunki z Rosją są „trudne”. Wie to nawet dziecko w szkole podstawowej. Problem jest tylko w tym, że trzeba „coś z tym zrobić”. Poważne debaty w stylu: „Rosja, sąsiad czy wróg?” niczego, poza jałową dyskusją, nie wnoszą. Jeśli nawet są jakieś wnioski, to nie są wcielane w życie. Na domiar złego, na naszą, warmińską uczelnię zapraszany jest ambasador Rosji, któremu dajemy okazję do wylania swoich żalów na nasz kraj (typowe dla rosyjskiej polityki zagranicznej, skądinąd z jej punktu widzenia słusznej – powinniśmy się uczyć). Pan Ambasador, a również i rodzimi ruso – i sowietofile, nie chcą zauważyć, że „do tanga trzeba dwojga”.

Przyczyną kładącą się cieniem na nasze wzajemne stosunki są zaszłości historyczne, a szczególnie te z nieodległej przeszłości. Dominacja sowieckiej Rosji nad Polską skutkuje „wyuczoną bezradnością” niektórych Polaków(?). Do  tej pory nie mogą się otrząsnąć z szoku po upadku Związku Sowieckiego – myśleli, że będzie trwał wiecznie. Długotrwała indoktrynacja stalinowska pozostawiła niezatarty ślad w ich mentalności. Nie pozwala im wyzwolić się z natury niewolnika i łatwo ulegają rosyjskiej/sowieckiej propagandzie.

Ogniskiem złych stosunków są też - jak podrzucone „kukułcze jaja” - sowieckie pozostałości na naszych ziemiach”, w dodatku sławiące okupantów. Co dziwne, więcej i większych obrońców tych reliktów jest wśród rodzimych „homosovieticusów” (o wyuczonej bezradności wobec sowietów) niż wśród samych Rosjan. Jaki oni mają szacunek dla zmarłych, możemy się przekonywać obecnie każdego dnia przy okazji ekshumacji ciał Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Nie lepszy stosunek mają również do swoich zmarłych. Sowietom, a teraz Rosjanom, bohaterowie są potrzebni tylko po to, by coś ugrać. I jątrzyć u sąsiadów.

Kuriozalnym pomysłem miejscowych rusofilów jest pozostawienie „Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej” z opisem „dokonań” „czerwonoarmiejców” na Naszej Ziemi. To się kagiebowiec Wołodia „ucieszy!? Z „wzajemnej wdzięczności” rzuci się im, a przy okazji nam wszystkim na szyję? Niczym Tuskowi nad ciałami wdeptanymi w smoleńską ziemię? Raczej będzie to „uścisk rosyjskiego niedźwiedzia”! Nawet największy zbrodniarz nie zniesie otwartego wypominania mu jego czynów. Od tego są lekcje historii – wreszcie, w wyniku reformy szkolnictwa będą porządne.

Innym, nie mniej kuriozalnym konceptem jest wstawienie tego „zabytku” jako eksponatu, prezentującego wytwór działalności człowieka, godnego pochwalenia się, do muzeum. Zaprawdę, Polacy mieliby się czym chwalić?!

W jednym mogę się z ambasadorem Rosji zgodzić: „To co nas najbardziej dzieli, czyli historię, należy zostawić historykom”. To czym powinni zająć się „domorośli naprawiacze stosunków polsko-rosyjskich”? - Handlem! Odpadną dywagacje: „sąsiad czy wróg”. Partnerstwo handlowe – ot, na czym od starożytności opiera się rozwój ludzkości!

Jeśli tak, to - w ramach międzyregionalnej współpracy, z inicjatywy wojewody lub marszałka warmińsko-mazurskiego - dlaczego by nie zaproponować gubernatorowi obwodu kaliningradzkiego, żeby sprzedał Mierzeję Wiślaną? Płaczący po Małym Ruchu Granicznym mogliby też za tym lobbować. Kuriozalny pomysł? A czy bardziej kuriozalny od zamiaru upiększenia „szubienic”? Sama idea nie jest nowa - 150 lat temu Rosja sprzedała, 5,5 razy większą od Polski, Alaskę. A tu tylko 25 km piasku i karłowatych sosen. Nierealne? Dobry handlowiec wie, czego sprzedający (chociaż na daną chwilę może nie być tego świadomy) jest w stanie się pozbyć. Wystarczy znać historię handlu! A dla Rosji, obecnie każda kopiejka się liczy.

Dla nas byłoby to korzystne z wielorakich powodów: dostalibyśmy równoprawny dostęp do Cieśniny Piławskiej i odpadłyby koszty przekopu mierzei. Rosjanie, tak dbający o ekologię, dodatkowo nie musieliby się martwić, że zostanie naruszone, czy też zniszczone środowisko naturalne. Nie musieliby także wydawać pieniędzy na zbrojenie „niezatapialnego, kaliningradzkiego lotniskowca”. Byłby to również gest dobrej woli ze strony Rosjan.

Trzeba tylko naszym sąsiadom uzmysłowić, że Iskanderami nie da się wyeksportować ropy, gazu, czy węgla, ani importować owoców, mięsa lub butów. A stosunki? Same się ułożą.

Antoni Górski

Oceń
Autor: warmiak

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Stowarzyszenie Endecja sprzeciwia się proponowanej podwyżce podatków od nieruchomości w Olsztynie

  W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że "proponowane na 2018 rok stawki podatku od nieruchomości, co do zasady, zostały... Zobacz więcej »
  • 22/10/2017 14:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Andrzej Dramiński: - Europa ma cierpieć za kompleksy Niemców?!

   A  inny sąd nakazuje tej samej ZDF przeproszenie na pierwszej stronie w  internecie. Jeśli  sama niemiecka strona... Zobacz więcej »
   • 22/10/2017 10:33
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Filmy zakwalifikowane do Festiwalu Filmu Niezależnego Okno

   "Panna Lodzia" - reż. Agata Gregorczyk-Janik. Autorka filmu ukończyła w Katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej  wydział... Zobacz więcej »
   • 22/10/2017 10:07
   • 1
   • Express.olsztyn.pl

    150 urodziny olsztyńskiego Szpitala Miejskiego

    Zebrani w salach kopernikowskich goście wysłuchali prelekcji prof. dr hab. Stanisława Achremczyka o historii olsztyńskiego szpitala, a... Zobacz więcej »
    • 22/10/2017 10:00
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Zlikwidowano jedną z największych wytwórni nielegalnych papierosów

    Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Olsztyna ustalili, że w małej miejscowości pod Warszawą produkowane są nielegalne... Zobacz więcej »
    • 22/10/2017 09:10
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego