Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jak zmieniały się sympatie Marka Sokołowskiego, czyli od UW poprzez PO do Porozumienia

 • 08/11/2017 10:47
 • 1

W miniony poniedziałek prawie wszystkie lokalne i niektóre ogólnopolskie media poinformowały, powołując się na PAP i TVP Olsztyn, iż Artur Wrochna - szef PO w powiecie olsztyńskim, członek rady regionu warmińsko-mazurskiego tej partii i burmistrz Olsztynka przeszedł do nowej partii Jarosława Gowina Porozumienie. Tymczasem już we wtorek Wrochna rozesłał do mediów oświadczenie adresowane do szefa PO na Warmię i Mazury Jacka Protasa, iż partii nie zmienia. Zamieszanie z Wrochną spowodowało, że nikt z dziennikarzy nie podjął tematu kolejnego kandydata, który zamierza - według doniesień medialnych - "przykleić się" do Porozumienia. Mowa o socjologu z Olsztyna, Marku Sokołowskim.

Kontynuując temat Artura Wrochny - ogłoszenie jego nazwiska wśród osób obecnych na sobotnim kongresie Porozumienia było całkowitym zaskoczeniem dla działaczy PO. Jacek Protas - szef Platformy na Warmii i Mazurach - był bardzo tym faktem zdziwiony i zaskoczony. Tym bardziej, że Artur Wrochna powiedział PAP, iż zrezygnuje z członkostwa w PO, gdyż "ma poglądy centroprawicowe", a zbliżenie do Gowina jest skutkiem jego "osobistych przemyśleń". Przypomniał, że w przeszłości był związany z Akcją Wyborczą Solidarność, a w wyborach na burmistrza Olsztynka nie startował z PO, tylko z lokalnego komitetu. Media zacytowały też jego wypowiedź, przekazaną przez Michała Wypija, iż "formuła Platformy się wyczerpała, a od momentu, gdy partia ta skręciła w lewo, przestał widzieć w niej swoje miejsce".

Cóż więc takiego stało się, że Arturowi Wrochnie nagle się odwidziało i w Platformie jednak zostaje? Pewnie w tej kwestii zostanie wystosowany kolejny oficjalny komunikat, w który trudno będzie uwierzyć. Zdaniem wielu komentatorów Wrochna przypuszcza, że los PO jest już przesądzony i partia ta nie wygra w najbliższym czasie żadnych wyborów. Stąd ta spektakularna decyzja o opuszczeniu szeregów Platformy i dołączeniu do ugrupowania, które ma o wiele większe szanse.

Kolejną osobą, która zapałała nagłą sympatią do Porozumienia Jarosława Gowina jest olsztyński socjolog i medioznawca, prof. Marek Sokołowski, który w przeszłości z rekomendacji Platformy Obywatelskiej był członkiem rady programowej TVP Olsztyn. Sokołowski podkreślił jednak, że nie był nigdy członkiem PO, a jedynie "sympatykiem w pierwszych latach jej istnienia".

Czy na pewno? I czy ta zmiana jest pierwszą w karierze Sokołowskiego? O tym rozmawialiśmy wczoraj z Bogusławem Owocem, który zasiadał w olsztyńskiej Radzie Miasta w czasie, kiedy radnym był też Marek Sokołowski. Był to rok 1994, czyli dość dawno, jednak nie zostało zapomniane...

- Marek Sokołowski został radnym z komitetu wyborczego Teraz Olsztyn, który tak naprawdę był powiązany z Unią Wolności, działającą wówczas pod skrzydłami Jerzego Szmita. Ja reprezentowałem i byłem przewodniczącym klubu radnych Centroprawicy. Nasz klub zawarł koalicję z klubem Teraz Olsztyn, z tym że od razu po wyborach szeregi tego ostatniego opuściło dwóch członków. Jednym z nich był właśnie Marek Sokołowski. Przeszedł on do ugrupowania, które miało większość w Radzie Miasta, to jest "fuzji" SLD i ugrupowania Janusza Cichonia, czyli de facto obecnej Platformy Obywatelskiej. Marek Sokołowski oczywiście nie zrobił tego bezinteresownie. Otóż rządząca koalicja wysunęła jego kandydaturę na ...wiceprezydenta miasta. Po moim wystąpienie na sesji i przypomnieniu, że sprawą w SM Jaroty, w którą zamieszany był Marek Sokołowski zajęła się prokuratura, zrezygnował on z kandydowania na wiceprezydenta. Jednak cały czas aktywnie wspierał działania koalicji rządzącej, biorąc przez to pełną odpowiedzialność za patologię, jaka wówczas miała miejsce w Olsztynie - opowiada Bogusław Owoc.

Cóż, w świetle tych opowieści nie dziwią nagłe zmiany barw partyjnych, poglądów i sympatii politycznych. Zawsze lepiej być po stronie, po której - kolokwialnie rzecz ujmując - leżą konfitury.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

ziutek 08/11/2017 14:21
Porozumienie - próba zwiększenia masy poprzez nabranie balastu :)

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Odpowie za rozbój i za narażenie na utratę życia lub zdrowia trzymiesięcznego dziecka

  W poniedziałek policjanci z Komisariatu Policji w Olsztynku przyjęli zawiadomienia o kradzieży telefonu komórkowego przez byłego... Zobacz więcej »
  • 19/09/2018 15:27
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Czeka nas zacięty bój w wyborach do sejmiku województwa. O 30 miejsc powalczy 300 kandydatów

   Do rejestracji przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Olsztynie zgłosiło się 12 komitetów. Wyborcy będą wybierać 30 radnych do... Zobacz więcej »
   • 19/09/2018 12:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Pożar kamienicy w Ornecie

   Wczoraj przed godziną 11:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został telefonicznie poinformowany o pożarze kamienicy przy ulicy... Zobacz więcej »
   • 19/09/2018 12:12
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Forum Rozwoju Olsztyna sprawdziło, czy prezydent Piotr Grzymowicz zrealizował swoje obietnice wyborcze dotyczące gospodarki

    Pytania FRO bazowały wprost na obietnicach z programu wyborczego obecnego prezydenta. - Okazuje się, że ratusz nie posiada listy... Zobacz więcej »
    • 19/09/2018 10:03
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Gdzie są najbogatsi, a gdzie najstarsi emeryci?

     - Czwarte miejsce od końca to więcej o 66 zł niż w najbiedniejszym regionie. Za to do najlepiej wynagradzanego śląskiego brakuje... Zobacz więcej »
     • 19/09/2018 08:58
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego