Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jak zmieniały się sympatie Marka Sokołowskiego, czyli od UW poprzez PO do Porozumienia

 • 08/11/2017 10:47
 • 1

W miniony poniedziałek prawie wszystkie lokalne i niektóre ogólnopolskie media poinformowały, powołując się na PAP i TVP Olsztyn, iż Artur Wrochna - szef PO w powiecie olsztyńskim, członek rady regionu warmińsko-mazurskiego tej partii i burmistrz Olsztynka przeszedł do nowej partii Jarosława Gowina Porozumienie. Tymczasem już we wtorek Wrochna rozesłał do mediów oświadczenie adresowane do szefa PO na Warmię i Mazury Jacka Protasa, iż partii nie zmienia. Zamieszanie z Wrochną spowodowało, że nikt z dziennikarzy nie podjął tematu kolejnego kandydata, który zamierza - według doniesień medialnych - "przykleić się" do Porozumienia. Mowa o socjologu z Olsztyna, Marku Sokołowskim.

Kontynuując temat Artura Wrochny - ogłoszenie jego nazwiska wśród osób obecnych na sobotnim kongresie Porozumienia było całkowitym zaskoczeniem dla działaczy PO. Jacek Protas - szef Platformy na Warmii i Mazurach - był bardzo tym faktem zdziwiony i zaskoczony. Tym bardziej, że Artur Wrochna powiedział PAP, iż zrezygnuje z członkostwa w PO, gdyż "ma poglądy centroprawicowe", a zbliżenie do Gowina jest skutkiem jego "osobistych przemyśleń". Przypomniał, że w przeszłości był związany z Akcją Wyborczą Solidarność, a w wyborach na burmistrza Olsztynka nie startował z PO, tylko z lokalnego komitetu. Media zacytowały też jego wypowiedź, przekazaną przez Michała Wypija, iż "formuła Platformy się wyczerpała, a od momentu, gdy partia ta skręciła w lewo, przestał widzieć w niej swoje miejsce".

Cóż więc takiego stało się, że Arturowi Wrochnie nagle się odwidziało i w Platformie jednak zostaje? Pewnie w tej kwestii zostanie wystosowany kolejny oficjalny komunikat, w który trudno będzie uwierzyć. Zdaniem wielu komentatorów Wrochna przypuszcza, że los PO jest już przesądzony i partia ta nie wygra w najbliższym czasie żadnych wyborów. Stąd ta spektakularna decyzja o opuszczeniu szeregów Platformy i dołączeniu do ugrupowania, które ma o wiele większe szanse.

Kolejną osobą, która zapałała nagłą sympatią do Porozumienia Jarosława Gowina jest olsztyński socjolog i medioznawca, prof. Marek Sokołowski, który w przeszłości z rekomendacji Platformy Obywatelskiej był członkiem rady programowej TVP Olsztyn. Sokołowski podkreślił jednak, że nie był nigdy członkiem PO, a jedynie "sympatykiem w pierwszych latach jej istnienia".

Czy na pewno? I czy ta zmiana jest pierwszą w karierze Sokołowskiego? O tym rozmawialiśmy wczoraj z Bogusławem Owocem, który zasiadał w olsztyńskiej Radzie Miasta w czasie, kiedy radnym był też Marek Sokołowski. Był to rok 1994, czyli dość dawno, jednak nie zostało zapomniane...

- Marek Sokołowski został radnym z komitetu wyborczego Teraz Olsztyn, który tak naprawdę był powiązany z Unią Wolności, działającą wówczas pod skrzydłami Jerzego Szmita. Ja reprezentowałem i byłem przewodniczącym klubu radnych Centroprawicy. Nasz klub zawarł koalicję z klubem Teraz Olsztyn, z tym że od razu po wyborach szeregi tego ostatniego opuściło dwóch członków. Jednym z nich był właśnie Marek Sokołowski. Przeszedł on do ugrupowania, które miało większość w Radzie Miasta, to jest "fuzji" SLD i ugrupowania Janusza Cichonia, czyli de facto obecnej Platformy Obywatelskiej. Marek Sokołowski oczywiście nie zrobił tego bezinteresownie. Otóż rządząca koalicja wysunęła jego kandydaturę na ...wiceprezydenta miasta. Po moim wystąpienie na sesji i przypomnieniu, że sprawą w SM Jaroty, w którą zamieszany był Marek Sokołowski zajęła się prokuratura, zrezygnował on z kandydowania na wiceprezydenta. Jednak cały czas aktywnie wspierał działania koalicji rządzącej, biorąc przez to pełną odpowiedzialność za patologię, jaka wówczas miała miejsce w Olsztynie - opowiada Bogusław Owoc.

Cóż, w świetle tych opowieści nie dziwią nagłe zmiany barw partyjnych, poglądów i sympatii politycznych. Zawsze lepiej być po stronie, po której - kolokwialnie rzecz ujmując - leżą konfitury.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

ziutek 08/11/2017 14:21
Porozumienie - próba zwiększenia masy poprzez nabranie balastu :)

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Skanda w nowej odsłonie

Plaża nad jeziorem Skanda jest jednym z popularniejszych miejsc wypoczynku olsztynian. Mieszkańcy kilku dużych osiedli mają ją w... Zobacz więcej »
 • 22/06/2018 18:38
 • 1
 • Express.olsztyn.pl

  Historia pewnej działki, czyli kto komu rzuca kłody pod nogi i dlaczego - kontrargumenty czytelnika na odpowiedź miejskich urzędników

  W związku z tym zadaliśmy szczycieńskiemu UM szereg pytań w przedmiotowej kwestii. Dodajmy, że działka znajduje się w centrum... Zobacz więcej »

  Dwa wypadki w gminie Barciany

  W środę około godz. 20:35 na drodze gminnej przed miejscowością Garbno w gminie Barciany kierujący fiatem cinquecento na łuku drogi... Zobacz więcej »
  • 22/06/2018 11:23
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Piłkarski Runmageddon w Ełku

   Letnia edycja Runmageddonu w Ełku stanie się nie tylko centrum ekstremalnej rozrywki, ale także świetnym miejscem dla wszystkich... Zobacz więcej »
   • 22/06/2018 10:47
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Zabytkowym ciągnikiem na Mundial

    Mecz Serbia - Szwajcaria zostanie rozegrany w piątek 22 czerwca w Kaliningradzie. - Spodziewamy się, że na granicy z Obwodem... Zobacz więcej »
    • 22/06/2018 08:57
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Komornik z Działdowa znów stanął przed sądem. Wyrok poznamy 5 lipca

     Sprawa dotyczy Sebastiana Sz., który wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy z dnia 2 sierpnia 2016 r. został skazany na karę 2 lat i 6... Zobacz więcej »

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego