Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Janina Luberda-Zapaśnik świadkiem historii z Warmii i Mazur

 • 07/12/2017 11:24
 • 0

Janina Luberda-Zapaśnik, Władysław Kałudziński i Wojciech Ciesielski zostali wyróżnieni nagrodą "Świadek historii" przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Nagrody zostaną wręczone dziś w Białymstoku. IPN chce w ten sposób uhonorować osoby i instytucje, które swoją działalnością przyczyniły się do krzewienia polskości. Wyróżnienie jest odpowiednikiem krajowego konkursu "Kustosz pamięci". Janina Luberda-Zapaśnik jest bohaterką wielu artykułów, publikowanych na naszych łamach.

Janina Luberda–Zapaśnik reprezentuje środowisko Byłych Więźniów Hitlerowskiego Obozu Potulice i przez dziesiątki lat - dopóki jej zdrowie pozwalało - nie ustawała w bojach o prawdę i o niefałszowanie  historii, dotyczącej  obozów koncentracyjnych oraz  tego, jak w zagranicznych mediach usiłuje się obecnie przedstawić miejsce Polaków i Niemców podczas zmagań wojennych i powojennych.

- Jesteśmy ostatnimi świadkami wydarzeń, mających miejsce w okresie II wojny światowej. Jeśli nas zabraknie – a coraz więcej osób z mojego pokolenia odchodzi – to istnieje smutne prawdopodobieństwo, że wiele faktów zostanie przeinaczonych. Nie możemy do tego dopuścić – mówiła Luberda-Zapaśnik podczas jednej z rozmów z Expressem Olsztyn.

Janina Luberda-Zapaśnik jako dziecko trafiła do obozu w Potulicach (woj. kujawsko-pomorskie, gmina Nakło nad Notecią). Tylko ona z całej rodziny przeżyła ten koszmar. Żyła tam przez 4 lata, a doświadczenia z obozu wracają do niej do dziś. Dlatego do końca życia zamierza bronić prawdy i nieść świadectwo, jakim były obozy koncentracyjne.

- Ludzkość nie może o tym nigdy zapomnieć - oświadcza pani Janina. - Po 1945 roku w obozie zostali internowani Niemcy, którzy po przegranej wojnie musieli opuścić zagrabione mieszkania. Dodajmy, że zagrabione Polakom, osadzonym właśnie m. in. w Potulicach. Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło, a co najważniejsze - Potulice zyskały status obozu koncentracyjnego. Niestety, w ostatnich latach w ramach polsko-niemieckiego pojednania niektóre środowiska zaczęły zrównywać osadzonych w obozie koncentracyjnym Polaków z internowanymi w tym miejscu po wojnie Niemcami. - To tak, jakby kata zrównać z ofiarą - argumentowała Luberda-Zapaśnik.

Janina Luberda–Zapaśnik przez wiele lat działała też aktywnie w olsztyńskim stowarzyszeniu Patria Nostra, które walczy o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej, , aby m.in. zachodnie media nie używały wyrażenia polskie obozy zagłady.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Dmitrii A. oskarżony o zabójstwo kobiety w Dobrym Mieście

  Z zebranego materiału dowodowego wynika, iż Dmitrii A. w dniu 4 maja 2017 r. nad ranem zjawił się w mieszkaniu pokrzywdzonej... Zobacz więcej »

   Prawomocne areszty za handel dopalaczami

   Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 25 września przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ. Związane ono było z czynnościami... Zobacz więcej »
   • 12/12/2017 12:54
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Olsztyński dworzec po remoncie. Zobacz wizualizację!

   Na wizualizacjach widać zmodernizowaną i wyremontowaną halę części kolejowej dworca. Brak jest szpetnych budek sklepowych, dzięki... Zobacz więcej »
   • 12/12/2017 11:53
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego