Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jedną nogą w Wojskach Obrony Terytorialnej

 • 11/10/2018 08:56
 • 0

W najbliższą sobotę ruszy kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ponad 60 ochotników z powiatu olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego rozpocznie szesnastodniowe szkolenie podstawowe w batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie. W tym samym czasie szkolenie rozpoczną Terytorialsi z Giżycka i Braniewa. Wszyscy spotkają się 28 października na uroczystej przysiędze wojskowej w Braniewie.

Kolejni ochotnicy z województwa warmińsko-mazurskiego złożyli deklarację o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po pomyślnym przejściu badań lekarskich i testów, ponad 110 ochotników jest już jedną nogą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Od soboty rozpoczną szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem będzie szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi,  43 proc. żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 30 lat. Rośnie liczba aplikacji kobiet. W brygadzie Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach jest ich ponad 15 proc.

Ponad 25 proc. Terytorialsów z województwa warmińsko-mazurskiego posiada wykształcenie wyższe, a blisko 44 proc. wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 57 proc. Terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Blisko 10 proc. stanowią uczniowie. W szeregach WOT jest aż 15 prc. żołnierzy-studentów. Czyni to co szóstego żołnierza studentem uczelni wyższej.

Tworzenie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywa się zgodnie z zatwierdzoną koncepcją. Założone tempo budowy brygady zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością szkoleń, a ilością szkolących się żołnierzy.

- Jako formacja złamaliśmy kolejną barierę. Jest nas ponad 14 tysięcy, co oznacza, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych jest drugim po Wojskach Lądowych pod względem liczebności. Jestem dumny, bo zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach stale rośnie. Sobotni nabór przyczyni się do powiększenia szeregów brygady i służbę pełnić będzie już ponad tysiąc trzystu żołnierzy - podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. - Każdy z nas jest przywiązany do ludzi i miejsc, w których na co dzień przebywa, dlatego szkolimy się w miejscach, które znamy "od podszewki". Traktujemy je jak własne terytorium, którego granic będziemy gotowi bronić. Nic tak silnie nie motywuje do działania jak widoczne efekty naszych szkoleń - dodaje dowódca batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie, mjr Kamil Turolski.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Strzebielinek

Sztandar ufundowany został przez członków i sympatyków stowarzyszenia, byłych internowanych, różne struktury NSZZ Solidarność i... Zobacz więcej »
 • 14/12/2018 13:01
 • 1
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Ustawa dekomunizacyjna nadal obowiązuje!

Komuniści nigdy nie dbali o interes Polski. Celnie zauważył to już w 1946 roku wielki Polski Patriota, Płk. Ignacy Matuszewski... Zobacz więcej »
 • 14/12/2018 11:35
 • 4
 • warmiak

Uwaga! Potrzebna pomoc dla dwóch rodzin z Sętala. Dziś w pożarze straciły one dach nad głową

Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale siedem osób, w tym dwójka małych dzieci potrzebują wsparcia! Gmina Dywity zabezpiecza... Zobacz więcej »
 • 14/12/2018 11:06
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

Polecane firmy

Reklama konta firmowego