Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jest wyrok w sprawie dziennikarza skazanego z artykułu 212. Czy wolność słowa wygrała z polityką?

 • 27/08/2014 13:01
 • 0

Dziś o godzinie 8:45 przed Sądem Okręgowym w Olsztynie został ogłoszony wyrok w głośnej sprawie Andrzeja Pieślaka, dziennikarza portalu naszlidzbark.pl, oskarżonego o popełnienie czynów z art. 212 kodeksu karnego. Chodzi o rzekome pomówienia Starosty Lidzbarskiego, Jana Harhaja. Harhaj uznał, że publikowane na portalu naszlidzbark.pl artykuły "godzą w jego dobre imię i narażają na utratę zaufania publicznego". Chodziło konkretnie o dwa teksty:

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/starosta-wydaje-decyzje-nielegalnie/

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/pozegnanie-komendanta-pakisza-jednak-z...

Przypomnijmy. W marcu Sąd Rejonowy w Bartoszycach, Wydział Zamiejscowy w Lidzbarku Warmińskim uznał Pieślaka za winnego zarzucanych w prywatnym akcie oskarżenia czynów w warunkach ciągu przestępstw i wymierzył m. in. karę 5 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Pieślak odwołał się od wyroku. W opracowaniu apelacji pomogła Kancelaria Radców Prawnych Lech Obara i Współpracownicy, natomiast obecnie pełnomocnikiem Andrzeja Pieślaka jest adwokat Edward Ośko.

Ostatnia rozprawa miała miejsce 20 sierpnia. Mimo oczekiwań i apeli przedstawicieli mediów, licznych stowarzyszeń i osób zainteresowanych, pełnomocnik Jana Harhaja nie zawnioskował wówczas o jej odtajnienie. Polskie przepisy stanowią bowiem, że jedynie oskarżyciel ma prawo do złożenia takiego wniosku. Tak więc  media nie mogły zdać relacji z przebiegu rozprawy oraz ujawnić jakichkolwiek jej szczegółów.

Dzisiejsze stanowisko sądu różniło się od poprzedniego. Sąd Okręgowy uniewinnił Andrzeja Pieślaka w części, w której chodziło o artykuł:

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/starosta-wydaje-decyzje-nielegalnie/

Uznano, iż dziennikarz napisał artykuł rzetelnie i przedstawił sprawę w sposób prawdziwy, opierając się na potwierdzonych faktach oraz dochował podczas pisania tekstu należytej staranności dziennikarskiej.

- Sąd stwierdził, że mój tekst i to co napisałem mieści się w zakresie dozwolonej krytyki - powiedział Andrzej Pieślak w rozmowie z Expressem Olsztyn.

Jeśli chodzi o drugi artykuł:

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/pozegnanie-komendanta-pakisza-jednak-z...

Sąd Okręgowy uchylił dziś orzeczenie sądu I instancji umarzając sprawę warunkowo na okres 1 roku.

Co ważne, jeden z trzech sędziów z dzisiejszego składu wyraził zdanie odrębne, niż jego koledzy, a mianowicie - że Pieślak powinien być uniewinniony od obu zarzutów. Jednak dwaj pozostali sędziowie stwierdzili, że dziennikarz potraktował temat zbyt ogólnie i artykuł napisał wybiórczo, nie oddając obrazu sprawy w całości.

- Moim zdaniem wolność słowa przegrała dziś z polityką. Niby odniosłem jakieś zwycięstwo, ale jest ono połowiczne. Dlatego zwrócę się o pisemny odpis wyroku wraz z uzasadnieniem i zwrócę się do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby ten złożył wniosek kasacyjny. Moja droga prawna dziś się bowiem wyczerpała, a wniosek o kasację może złożyć właśnie rzecznik lub prokurator generalny - podsumował Andrzej Pieślak.

 

 

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jeden wypadek, trzy kolizje. Winna zmiana pogody?

W poniedziałek na terenie powiatu piskiego doszło do trzech kolizji i jednego wypadku drogowego. Już po godz. 9:00 funkcjonariusze... Zobacz więcej »
 • 17/07/2018 10:54
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Niechciani przez wójta Kasprowicza, docenieni przez prezydenta i Solidarność

  W Gietrzwałdzie atakowani za swoją działalność. W Polsce docenieni. Bożena Reszka i Jacek Adamas, zwolnieni z pracy przez wójta... Zobacz więcej »
  • 17/07/2018 10:39
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Próbowali wjechać do Polski z paszportami FAN-ID

   W niedzielę 15 lipca tuż po godzinie 17:00 na przejściu granicznym w Bezledach  na kierunku wjazdowym do Polski pojawiło się... Zobacz więcej »
   • 17/07/2018 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Opel uderzył w drzewo

    13 lipca około godz. 17:50 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym w okolicach miejscowości Medyny... Zobacz więcej »
    • 17/07/2018 08:34
    • 0
    • del

     Wybierzemy z ponad setki projektów OBO

     W trwającej edycji OBO na projekty przygotowane i zgłoszone przez mieszkańców jest 3,73 mln złotych. Za tę kwotę mają zostać... Zobacz więcej »
     • 17/07/2018 08:06
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego