Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

To już pewne! Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanie w Olsztynie przy ul. Moniuszki

 • 06/03/2018 09:35
 • 6

Po trzyletnich staraniach staje się możliwe upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. Po długich ustaleniach i konsultacjach z urzędnikami ratusza, realizacja wkracza w ostatni etap - umiejscowienia obelisku poświęconego żołnierzom V Wileńskiej Brygady AK w terenie i rozpoczęcia wykonywania tego pomnika w podolsztyńskim zakładzie kamieniarskim. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować całemu zespołowi urzędników na czele z prezydentem Piotrem Grzymowiczem za pochylenie się nad kwestią tego upamiętnienia i umożliwienie dokończenia tego pomnika jak również  dyrektorowi Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Jerzemu Romanowi.

Umiejscowienie tego pomnika na Zatorzu przy ulicy Moniuszki nie jest przypadkowe. To tam od maja 1945 r. do lipca 1946 r. znajdował się lokal konspiracyjny, dzięki któremu odział płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" mógł funkcjonować i odbywać wielokilometrowe wypady walcząc o wolną i suwerenną Polskę.

Ten obelisk będzie też ściśle zespolony z nadchodząca wkrótce datą - 14 marca minie 69 rocznica zamordowania na zamku w Lublinie dowódcy 4 Szwadronu tejże V Wileńskiej Brygady AK, ppor. Henryka Wieliczki "Lufy".

Pokrótce przypomnę istotne fakty z jego krótkiej, ale niezwykle barwnej biografii.

"Lufa" urodził się 18 sierpnia 1922 r. w Wilnie. Już we wrześniu 1943 r. rozpoczął działalność partyzancką w oddziale kpt. Wincentego Mroczkowskiego "Zapory". Jego poprzedni dowódca został w okrutny sposób zamordowany wraz z 80 żołnierzami. Od 28 sierpnia 1943 r. dowodzenie przejął Zygmunt Szendzielarz.

"Lufa" brał udział we wszystkich ważniejszych bitwach brygady, takich jak  31 stycznia 1944 r. pod Worzianami czy 2 lutego 1944 r. pod Radiuszami-Łozowe. Po rozwiązaniu brygady 23 lipca 1944 r., pod Porzeczem przedzierał się do Puszczy Augustowskiej, gdzie jego dowódca wyznaczył koncentrację. Schwytany przez Sowietów trafił do 6 batalionu zapasowego w Dojlidach. W tym samym dniu zdezerterował i odnalazł swego dowódcę.

Wiosną 1945 r. objął funkcję zastępcy dowódcy 4 Szwadronu w odtworzonej na Białostocczyżnie V Wileńskiej Brygadzie AK. W trakcie służby awansował na wachmistrza i otrzymał Krzyż Walecznych, operując głównie na Pomorzu. W marcu 1946 r. dowódca powierzył mu zadanie przedarcia się na teren Warmii i Mazur, który to przemierzył kilkakrotnie. Jego akcje cechowały się dynamizmem, umiejętnością panowania nad rozwojem sytuacji i zdolnością błyskawicznych decyzji. Jego szwadron jako jedyny tyle razy przemierzał nasze tereny, korzystając z lokali rodziny Symonowicz przy ul. Moniuszki 11 oraz ul. Żeromskiego 9.

Szlak bojowy znaczony samymi sukcesami unicestwiła zdrajczyni Regina Żylińska-Mordas, wydając UB lokale konspiracyjne, adresy składów amunicji itp.

Po demobilizacji 4 Szwadronu pozostał w szeregach działającej na Podlasiu i Białostocczyżnie VI Wileńskiej Brygadzie AK. Zadenuncjowany przez agenta UB 26 czerwca 1948 r. został aresztowany na stacji kolejowej w Siedlcach i postrzelony w trakcie próby ucieczki. Mimo bardzo ciężkiego śledztwa w WUBP w Lublinie zachował bardzo godną postawę. Skazany na karę śmierci przez WSR w Lublinie został zamordowany 14 marca 1949 r. na zamku w Lublinie. Ciała jak dotąd nie odnaleziono .

Tak więc jest się czym szczycić i upamiętniać bardzo godne postawy, związane bezpośrednio z Olsztynem i Warmią i Mazurami.

Cześć pamięci ppor. Henrykowi Wieliczce "Lufie" oraz pozostałym dowódcom i żołnierzom V Wileńskiej Brygady AK.

 

Na zdjęciu: odsłonięcie pomnika Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK w Olsztynie na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poprzecznej

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

zez 06/03/2018 23:02
Joanna N. Przykro mi to mówić, ale takie zakłamywanie historii, jaki nick Joanna N. prezentuje już przestaje na świadomych Polaków działać. Bandytami są ludzie, którzy na czołgach radzieckich wwieźli tu ruską zarazę. Ci co zginęli z rąk czerwonych siepaczy, bo kochali Polskę są bohaterami.
bardzo ciekawy 07/03/2018 06:13
Jeżeli jesteś Polakiem to istniejesz dzięki tym czołgom bo twoi przodkowie nie zostali przerobieni na mydło.Jeżeli jesteś Niemcem z polskim obywatelstwem to się ciesz że Stalin nie wydał takiego rozkazu jak Hitler czyli mordować wszystkich Niemców bo też byś nie istniał.Tym bandytom których teraz niektórzy nazywają żołnierzami podczas wojny i póżniej chodziło głównie o gwałty bimber mordowanie i rabunek.Posuwali się nawet do palenia całych wsi w razie próby oporu.(banda Łupaszki w woj.Bialostockim nazywana teraz Vbygadą AK)
kir 07/03/2018 09:29
Świadomy Polak wiedziałby, że dzięki tym "bandytom na czołgach radzieckich", mógł tu (m. in. w Olsztynie) zamieszkać. I mieszka do dziś. To fakt, nie żadna propaganda...
kir 06/03/2018 15:34
To znaczy, że jak "kilkakrotnie przemierzył Warmię i Mazury" i parę razy pojawił się w lokalu kontaktowym przy Moniuszki, to jest już "związany bezpośrednio z Olsztynem i Warmią i Mazurami"? To ja bym jeszcze wystawił pomnik Mikulskiemu (Kloss), Karewiczowi (Brunner), Jackowi Fedorowiczowi jeszcze kilku aktorom. Też byli bezpośrednio związani z Olsztynem. Kto wie, czy nie bardziej. Nie mówiąc już o Polańskim, który na Wielkimi jeziorami spędził szmat czasu, kręcąc "Nóż w wodzie". Zatem - brnijmy w tę paranoję dalej...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jechał fordem buspasem, potrącił 9-letnią dziewczynkę

Niestety, w wyniku tej skrajnej nieodpowiedzialności doszło do potrącenia dziewczynki. Kierowca forda już utracił prawo jazdy. Z... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 12:29
 • 0
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Echa artykułu o "Prowincjonalnej nadzwyczajnej kaście"

Prokuratura Krajowa „przygląda się uważnie oczami" ...Prokuratury, której właśnie też trzeba się przyjrzeć. Mam poważne... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 11:28
 • 2
 • warmiak

  Ukradł samochód, podrabiał przelewy. Osiem zarzutów dla ...nastolatka

  To był taki sposób na zarobienie pieniędzy - mówił w rozmowie z policjantami 18-letni elblążanin. Wyszukiwał on auta do... Zobacz więcej »
  • 25/09/2018 10:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nocne rajdy na ulicach Olsztyna udręką dla mieszkańców

   Działania policjantów to również reakcja na sygnały ze strony mieszkańców, dotyczące ścigających się i driftujących aut, które... Zobacz więcej »
   • 25/09/2018 09:57
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego