Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Już we wtorek poznamy wyrok w sprawie oskarżonego komornika Sebastiana Sz. z Działdowa

 • 29/07/2016 09:40
 • 0

W najbliższy wtorek o godzinie 12:30 w Sądzie Rejonowym w Nidzicy zostanie ogłoszony wyrok w sprawie oskarżonego byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Działdowie Sebastiana Sz., który prowadząc egzekucję z majątku nidzickiego przedsiębiorcy, Wiktora Chruściela dopuścił się przekroczenia przysługujących mu uprawnień i nie dopełnił swoich obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Obok komornika na ławie oskarżonych siedzą także biegli Michał B. i Arkadiusz B., którzy wydając opinię na zlecenie komornika, rażąco zaniżyli wartość majątku Wiktora Chruście

Jest to kolejna sprawa, w której zapadnie wyrok przeciwko komornikowi.

W 2012 r. komornik ze Szczytna Dariusz K. dwukrotnie został skazany za nieprawidłowości w prowadzonej przez niego egzekucji z nieruchomości. Sprzedał on nieruchomość zabudowaną jako samą ziemię, a w drugiej sprawie dokonał zaniżonej wyceny bez oglądania nieruchomości - "zza płotu". Również Sąd Rejonowy w Giżycku w 2014 r. skazał już komornika z Działdowa Sebastiana Sz. za naruszenie prawa przy sprzedaży zajętego ciągnika - ustawienie licytacji oraz ośmiokrotne zaniżenie wartości.

Przypomnijmy.

Komornik Sebastian Sz. Na przełomie 2011 r. i 2012 r. prowadził postępowanie egzekucyjne z majątku Wiktora Chruściela. W toku tego postępowania komornik dopuścił się wielu rażących naruszeń prawa. W szczególności były to nieprawidłowości w zakresie sprzedaży zajętego u Wiktora Chruściela majątku. Ruchomości znajdujące się w zasobach przedsiębiorstwa Wiktora Chruściela - felgi, śruby i opony, których wartość rynkowa mogła sięgnąć kilku milionów złotych, zostały wycenione początkowo na kwotę 400 tys. zł. Po kolejnej wycenie ich wartość oceniono jeszcze niżej - na zaledwie 109 tys. zł. Ostatecznie sprzedaż majątku przedsiębiorcy miała miejsce za cenę co najmniej dziesięciokrotnie (sic!) niższą od jego rzeczywistej wartości. Przykładowo komornik sprzedał samochód marki Opel Zafira za 14 zł, motorower za 0 zł, a także kilkanaście tysięcy opon po 3 zł za sztukę. Poza tym ruchomości te zostały sprzedane przez komornika z wolnej ręki swoim znajomym mimo tego, że kodeks postępowania cywilnego bezwzględnie wymaga przeprowadzenia publicznej licytacji.

Nie bez znaczenia jest także udział wierzyciela – Banku Spółdzielczego w Ciechanowie w bezprawnej egzekucji z majątku Wiktora Chruściela. Przedstawiciele tego banku składali w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez oskarżonego komornika wnioski m.in. o pominięcie licytacji publicznej, które w sposób oczywisty są sprzeczne z prawem.

Ze sprawą oskarżonego komornika Sebastiana Sz. związana jest również kwestia prokuratora z Nidzicy, Dariusza P., który pomimo oczywistych dowodów wskazujących na popełnienie przestępstwa przez oskarżonego komornika umorzył śledztwo przeciwko Sebastianowi Sz. W sprawie oskarżonego prokuratora został wniesiony subsydiarny akt oskarżenia. Postępowanie to od 2014 r. znajduje się na etapie uchylania immunitetu prokuratorskiego przez Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów.

W obub sprawach Wiktora Chruściela reprezentuje mecenas Lech Obara z olsztyńskiej kancelarii prawnej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego