Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Karol Tendera: - Błagam o wyrok jeszcze za mojego życia...

 • 16/08/2016 13:43
 • 0

W kwietniu Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił pozew byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, Karola Tendery przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF o przeprosiny za użycie w omówieniu programu sformułowania o "polskich obozach zagłady Majdanek i Auschwitz"

Sąd stwierdził, że telewizja ZDF używając sformułowania o "polskich obozach zagłady" naruszyła dobra Karola Tendery w postaci jego godności człowieka, tożsamości narodowej i godności narodowej, ponieważ jest to określenie kłamliwe, fałszujące historię i sugerujące, jakoby to naród polski był sprawcą zbrodni nazistowskich. Sąd stwierdził, że takim określeniem przypisuje się narodowi polskiemu zbrodnię obozów koncentracyjnych, zatem Karol Tendera - jako były więzień obozu Auschwitz - ma prawo czuć się takim określeniem obrażony. - Przez takie określenie z ofiary staje się sprawcą - stwierdził sąd.

Dlaczego więc pozew został oddalony?

Otóż sąd uznał, że Karol Tendera został już skutecznie przeproszony - i to dwukrotnie - w listach przesłanych w 2013 roku na ręce jego pełnomocnika i w oświadczeniu zamieszczonym 11 kwietnia na stronie internetowej ZDF.

Sąd uznał też, że nie ma podstaw do zakazania ZDF używania określenia typu "polskie obozy zagłady", ponieważ powód ...nie udowodnił, że istnieje takie ryzyko po stronie ZDF.

- Twierdzimy, że te przeprosiny nie satysfakcjonują w pełni pana Karola Tendery i to poddamy kontroli sądu apelacyjnego.  Ten wyrok mimo jego brzmienia to kolejny krok zbliżający nas do momentu, kiedy koncerny niemieckie zaprzestaną używania frazy "polski obóz zagłady" - komentuje mec. Lech Obara z Olsztyna, prezes stowarzyszenia Patria Nostra i pełnomocnik Karola Tendery. - Kilka lat temu  godność narodowa i prawo do tożsamości narodowej nie były zaliczane przez sądy do kategorii dóbr osobistych.

Patria Nostra nie zgadza się też na to, że nie zastosowano zakazu wobec ZDF używania tego sformułowania w przyszłości.

- Karą powinno być "dożywocie" - czyli całkowity zakaz używania przez ZDF terminów typu "polskie obozy". To również poddamy ocenie sądu apelacyjnego, ponieważ jest to fałszywy kod pamięci. Walczmy o niemultiplikowanie błędnych zwrotów typu "polskie obozy zagłady", określając je właśnie jako swoiste fałszywe kody pamięci. Niemcy uprawiają socjotechnikę, kodując ten termin w głowach czytelników.  My zacznijmy te kody pamięci czyścić najpierw u siebie, w Polsce, nazywając rzeczy po imieniu - "niemieckie obozy koncentracyjne" -  podkreśla stanowczo Lech Obara.

Sam Karol Tendera w apelacji wręcz błaga, aby wyrok zapadł jeszcze za jego życia. A ma już 96 lat... To właśnie w jego sprawie stowarzyszenie Patria Nostra złożyło projekt, aby sprawy o wielkiej doniosłości były rozpatrywane poza kolejnością.

Dodajmy, że dziś rąd zajmie się m.in. projektem ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

- W zakresie rozwiązań karno-prawnych konieczna jest penalizacja czynów polegających na przypisywaniu obywatelom polskim publicznie i wbrew faktom udziału, organizowania lub odpowiedzialności za popełnienie nazistowskich niemieckich zbrodni oraz na nieumyślnym używaniu treści, które wbrew faktom przypisują Narodowi Polskiemu udział, organizowanie lub odpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie. Karalność tych czynów nie powinna być przy tym uzależniona od miejsca jego popełnienia - zakłada projekt ustawy.

Według pierwotnej wersji projektu ustawy, za użycie zwrotu "polskie obozy" miało grozić do 5 lat więzienia, jednak do takiego planu krytycznie odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rządowe Centrum Legislacji. W konsekwencji ostateczna wersja zakłada grzywnę bądź do 3 lat pozbawienia wolności - czyli karę łagodniejszą - za przypisywaniu obywatelom polskim publicznie i wbrew faktom udziału, organizowania lub odpowiedzialności za popełnienie nazistowskich niemieckich zbrodni oraz na nieumyślnym używaniu treści, które wbrew faktom przypisują Narodowi Polskiemu udział, organizowanie lub odpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie.

Na zdjęciu: Karol Tendera oraz przedstawiciele stowarzyszenia Patria Nostra i rządu podczas wręczenia medalu honorowego Bene Merito, które miało miejsce w czerwcu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego