Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Katechetka z Gietrzwałdu nie naruszyła nietykalności cielesnej ucznia

 • 13/09/2017 15:55
 • 0

Kilka miesięcy temu niektóre media - zarówno lokalne jak i ogólnopolskie - powielały informację, kolportowaną przez tak zwany "komitet referendalny", złożony z przeciwników byłego już wójta gminy Gietrzwałd, jakoby katechetka ze szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie naruszyła nietykalność jednego z uczniów, używając przy tym wulgarnych słów. Nauczycielkę odsądzono od czci i wiary, dokonując na niej publicznego medialnego linczu. Dostało się też dyrektorce gietrzwałdzkiej szkoły i kuratorowi oświaty za to, że nie reagują. Tymczasem sprawa znalazła swój finał w sądzie. I to finał zasakakujący dla tych, którzy urządzili na katechetkę nagonkę.

W maju do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął - od pełnomocnika oskarżyciela prywatnego Marzeny Kędzior (katechetka z Gietrzwałdu, przyp. red.) - akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi J., oskarżonemu z art. 212 par. 1 k.k. Artykuł ten to nic innego jak zniesławienie, a paragraf 1 tego artykułu stanowi m. in., iż "kto pomawia inną osobę (...)  o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności."

- Pełnomocnik w imieniu pokrzywdzonej oskarżył Dariusza J. o to, że w dniu 27 marca 2017 r. za pomocą dziennika elektronicznego pomówił Marzenę K., nauczycielkę w jednej ze szkół na terenie gminy Gietrzwałd, że na lekcji w dniu 17 listopada 2016 r. naruszyła nietykalność cielesną ucznia i przeklinała, co poniżyło Marzenę K. w opinii publicznej i naraziło ją na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu nauczyciela, podczas gdy w rzeczywistości zdarzenia takie nie miały miejsca - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W poniedziałek 11 września w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się posiedzenie pojednawcze w tej sprawie.

- W trakcie posiedzenia została zawarta ugoda, w której oskarżony zobowiązał się przeprosić Marzenę K. w terminie 7 dni w taki sposób, że umieści wpis w dzienniku elektronicznym adresowany do wszystkich rodziców uczniów klas II – VII jednej ze szkół na terenie gminy Gietrzwałd, w którym przeprasza Marzenę K. w związku z wpisem z dnia 27 marca 2017 r. w dzienniku elektronicznym - dodaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Sąd w takiej sytuacji umorzył postępowanie karne z oskarżenia prywatnego Marzeny Kędzior przeciwko Dariuszowi J. z uwagi na pojednanie się stron.

Postanowienie nie jest jeszcze prawomocne.

I tu pojawia się pytanie - czy katechetka doczeka się przeprosin także od tych, którzy osądzili ją zanim zrobił to sąd i wydali samozwańczy wyrok, wręcz "zaszczuwając" kobietę?

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znamy wyrok w sprawie Ewy Śniarowskiej, oskarżonej o czynną napaść na policjantów

  Prokurator stwierdził, że Ewa Śniarowska chciała uniemożliwić policjantom skuteczne użycie przymusu bezpośredniego wobec Daniela... Zobacz więcej »
  • 25/06/2018 14:21
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Trzy kobiety, jedna misja, 30 dni na zebranie 18 tysięcy złotych

  - Zaczęło się od marzenia - mówi Sara Komaiszko. Po maturze wyemigrowała do Wielkiej Brytanii i wymyśliła, że chciałaby poznawać... Zobacz więcej »
  • 25/06/2018 13:37
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Do jakich spraw w Olsztynie przystąpił rzecznik praw obywatelskich?

   Pierwsza sprawa to historia przedsiębiorcy, Marka Płaksy. Przypomnijmy. Mężczyzna otrzymał z urzędu pracy dofinansowanie na otwarcie... Zobacz więcej »
   • 25/06/2018 12:07
   • 0
   • amark

    Ponad 400 zakazanych tabletek chciał przekazać swojemu koledze 27-latek podczas ...widzenia w areszcie

    Wczoraj po godz. 10:00 do oficera dyżurnego olsztyńskiej jednostki zadzwonili funkcjonariusze oddziału Aresztu Śledczego w Olsztynie... Zobacz więcej »
    • 25/06/2018 11:16
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego