Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kochani Niepełnosprawni, nie poddawajcie się – jestem z Wami

 • 03/12/2018 08:37
 • 1

Ustawa z 3 grudnia 1992 roku rezolucją 47/3 wprowadzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiła Światowy Dzień Niepełnosprawnych. Obowiązuje i zobowiązuje to nas - również w regionie - do zwrócenia baczniejszej uwagi na problemy osób niepełnosprawnych. Osoby z ograniczeniami ruchowymi, wzrokowymi, słuchowymi czy umysłowymi powinny szczególnie w tym dniu nie czuć się jak osoby II kategorii. Musimy więc jako społeczeństwo wzmocnić wysiłki, by niepełnosprawni zauważyli postęp w załatwianiu ich spraw na przyklad w państwowych urzędach czy w możliwości swobodniejszego poruszania się w różnych obszarach naszego miasta, lepszej ochrony ich zdrowia i działania w sferach edukacji, życia prywatnego, rodzinnego, politycznego czy kulturalnego.

W tym artykule chciałbym bliżej opisać nieprawidłowości wokół tematu opieki zdrowotnej nad niepełnosprawnymi na terenie Olsztyna.

Z jednej strony obietnice, iż niepełnosprawni z I grupą inwalidzką mogą bez kolejki korzystać z rehabilitacji, co gwarantuje ustawa. Z drugiej strony - smutna rzeczywistość, że czeka się miesiącami na dostanie się na ową rehabilitację.

Tak naprawdę liczy się każdy dzień, gdyż stan zdrowia wielu niepełnosprawnych, przez brak regularnej rehabilitacji pogarsza się. Takie praktyki stosowane są m.in. w Poliklinice w Olsztynie.

Co mają myśleć niepełnosprawni i ich rodzice bądź opiekunowie, gdy zapisując się w maju, otrzymują na październik numerek powyżej 700.

Większości niepełnosprawnych przy rencie socjalnej w wysokości 878 zł netto nie stać na prywatną rehabilitację, której koszt to kwota od 50 zł wzwyż za godzinę.

Doliczyć należy też dojazd do placówki zdrowotnej , który jest na głowie chorego. Wiemy, ile kosztuje taksówka... Nie każdy ma zaś  do dyspozycji samochód osobowy w rodzinie, szczególnie przed południem.

Jaką rolę odrywa tu samorząd, zostawiając praktycznie chorego samego z jego problemami komunikacyjnymi?

Wobec tego w imieniu niepełnosprawnych w dniu 3 grudnia życzę Państwu 100 lat w zdrowiu, bowiem inna sytuacja może przyprawić Państwa o ból głowy i inne dolegliwości.

                Kochani Niepełnosprawni, nie poddawajcie się – jestem z Wami.

                                     Wasz S. Antoni Poniatycki

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

Możejko Iwona 04/12/2018 02:09
Kochani niepełnosprawni, czekacie 26 lat na godne życie, świadczenia, to poczekajcie jeszcze 26? Aż się "tłuste kocury", "banda braminów przy korycie" - UPASIE. ... Na renty ( za ludobójców Niemców ) dla 50 tys. Żydów - mamy? Prawie 300 mln. zł. rocznie. ... Dla niepełnosprawnych Polaków? Kolejki i "NA ŻEBRY" po świąteczne paczki? ... Ukraińcom - bezzwrotne pożyczki. Niedawno P. Rostowski, bankrutom w Eurolandzie przekazał ok. 10 mld. zł. .... Zamiast rozdawać, trzeba obniżyć podatki, a pomagać przez cały rok.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego