Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kolegium sędziowskie orzekło, że sędzia Maciej Nawacki naruszył zasady etyki zawodowej

 • 13/09/2018 09:28
 • 2

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie podjęło wczoraj uchwałę dotyczącą wypowiedzi medialnych sędziego Macieja Nawackiego. W tym samym dniu zapadła także decyzja w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przewinienia dyscyplinarnego.

Przypomnijmy, że 3 września prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz przewodnicząca Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie Danuta Hryniewicz otrzymała pismo pierwszego prezesa Sądu Najwyższego z prośbą o poddanie pod obrady Kolegium SO w Olsztynie sprawy wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia 2018 r.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na wczorajszym posiedzeniu podjęło uchwałę następującej treści:

"W nawiązaniu do wypowiedzi SSR Macieja Nawackiego zaprezentowanej w dniu 28 sierpnia 2018 r. w materiale telewizyjnym wyemitowanym w głównym wydaniu programu informacyjnego Fakty stacji TVN, rozwiniętej w wywiadzie radiowym z dnia 6 września 2018 r. wyemitowanym w stacji Polskie Radio Olsztyn, w których sugeruje, iż sędziowie Sądu Najwyższego przy wydaniu orzeczenia z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt III UZP 4/18, m.in. zawieszającego stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r., dopuścili się oczywistego i rażącego naruszenia prawa i w związku z tym mogą ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną, Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie stanowczo uznaje, iż takie zachowanie sędziego sądu powszechnego stanowi przekroczenie zasady rzeczowej krytyki orzeczenia najwyższej instancji sądowej, która godzi jednocześnie w jej autorytet (§ 4 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych).

Także jako sprzeczną z dobrymi obyczajami (§ 2 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych) należy traktować tę część wypowiedzi sędziego, która zawiera groźbę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Sadu Najwyższego, którzy brali udział w wydaniu wspomnianego orzeczenia".

Dodajmy, że 4 września zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie otrzymał pismo pierwszego prezesa Sądu Najwyższego zawiadamiające o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędziego Macieja Nawackiego, Prezesa SR w Olsztynie oraz członka KRS. Zawiadomienie dotyczyło wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia 2018 r., w której miał stwierdzić m.in., że sędziowie Sądu Najwyższego "dopuszczają się naruszenia łamania prawa w Polsce".

- Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie zapoznał się z tym pismem i na podstawie art. 112 § 2 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2018 r. 23 z późn. zm.) wydał w dniu 12 września 2018 r. zarządzenie o przekazaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przez sędziego Macieja Nawackiego przewinienia dyscyplinarnego według właściwości Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, albowiem dotyczy ono osoby, która pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sędzia Maciej Nawacki w rozmowie z TVP 3 Olsztyn opisane wyżej zarzuty nazywa "absurdalnymi". Jego zdaniem kolegium nie powinno ingerować w pracę Krajowej Rady Sądownictwa. Jednocześnie Nawacki zapowiada, że nie zaprzestanie publicznych wypowiedzi na temat bolączek, które jego zdaniem doskwierają wymiarowi sprawiedliwości w Polsce.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Obiektywna 13/09/2018 19:13
Szkoda, że jednakowe kryteria nie są stosowane wobec wszystkich sędziów jednakowo. Była p. Prezes SN nie uważała za nietakt, a nawet łamanie zasad etyki zawodowej paradując ze świecą, w towarzystwie swoich ulubieńców politycznych. Jak zachowuje się obecnie? Dlaczego nikt nie reagował i nie reaguje na takie postawy, które naruszają apolityczność sędziów, jak i zasady etyki zawodowej. Pana sędziego Nawackiego z Olsztyna bardziej chce się ukarać za odwagę w głoszeniu tego co jest zgodne z prawdą, niż za naruszenie zasad etyki zawodowej.
Andrzej Adamowicz 13/09/2018 21:26
Pan sędzia Maciej Nawacki twardo twierdzi, że będzie piętnował, uwypuklał i wytykał publicznie bolączki wymiaru sprawiedliwości. Panie prezesie jest Pan dzielny. Tylko bardzo bym prosił aby zerknął Pan na swoje podwórko sądowego bezprawia!!! Polecam zwłaszcza przekupnych, działających na zlecenie i usłużnych sędziów! Pozdrawiam i zazdroszczę dobrego samopoczucia! Andrzej Adamowicz Echo Purdy

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego