Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kolegium sędziowskie orzekło, że sędzia Maciej Nawacki naruszył zasady etyki zawodowej

 • 13/09/2018 09:28
 • 2

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie podjęło wczoraj uchwałę dotyczącą wypowiedzi medialnych sędziego Macieja Nawackiego. W tym samym dniu zapadła także decyzja w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przewinienia dyscyplinarnego.

Przypomnijmy, że 3 września prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz przewodnicząca Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie Danuta Hryniewicz otrzymała pismo pierwszego prezesa Sądu Najwyższego z prośbą o poddanie pod obrady Kolegium SO w Olsztynie sprawy wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia 2018 r.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na wczorajszym posiedzeniu podjęło uchwałę następującej treści:

"W nawiązaniu do wypowiedzi SSR Macieja Nawackiego zaprezentowanej w dniu 28 sierpnia 2018 r. w materiale telewizyjnym wyemitowanym w głównym wydaniu programu informacyjnego Fakty stacji TVN, rozwiniętej w wywiadzie radiowym z dnia 6 września 2018 r. wyemitowanym w stacji Polskie Radio Olsztyn, w których sugeruje, iż sędziowie Sądu Najwyższego przy wydaniu orzeczenia z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt III UZP 4/18, m.in. zawieszającego stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r., dopuścili się oczywistego i rażącego naruszenia prawa i w związku z tym mogą ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną, Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie stanowczo uznaje, iż takie zachowanie sędziego sądu powszechnego stanowi przekroczenie zasady rzeczowej krytyki orzeczenia najwyższej instancji sądowej, która godzi jednocześnie w jej autorytet (§ 4 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych).

Także jako sprzeczną z dobrymi obyczajami (§ 2 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych) należy traktować tę część wypowiedzi sędziego, która zawiera groźbę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Sadu Najwyższego, którzy brali udział w wydaniu wspomnianego orzeczenia".

Dodajmy, że 4 września zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie otrzymał pismo pierwszego prezesa Sądu Najwyższego zawiadamiające o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędziego Macieja Nawackiego, Prezesa SR w Olsztynie oraz członka KRS. Zawiadomienie dotyczyło wypowiedzi medialnej sędziego Macieja Nawackiego z dnia 28 sierpnia 2018 r., w której miał stwierdzić m.in., że sędziowie Sądu Najwyższego "dopuszczają się naruszenia łamania prawa w Polsce".

- Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie zapoznał się z tym pismem i na podstawie art. 112 § 2 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2018 r. 23 z późn. zm.) wydał w dniu 12 września 2018 r. zarządzenie o przekazaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przez sędziego Macieja Nawackiego przewinienia dyscyplinarnego według właściwości Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, albowiem dotyczy ono osoby, która pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sędzia Maciej Nawacki w rozmowie z TVP 3 Olsztyn opisane wyżej zarzuty nazywa "absurdalnymi". Jego zdaniem kolegium nie powinno ingerować w pracę Krajowej Rady Sądownictwa. Jednocześnie Nawacki zapowiada, że nie zaprzestanie publicznych wypowiedzi na temat bolączek, które jego zdaniem doskwierają wymiarowi sprawiedliwości w Polsce.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Obiektywna 13/09/2018 19:13
Szkoda, że jednakowe kryteria nie są stosowane wobec wszystkich sędziów jednakowo. Była p. Prezes SN nie uważała za nietakt, a nawet łamanie zasad etyki zawodowej paradując ze świecą, w towarzystwie swoich ulubieńców politycznych. Jak zachowuje się obecnie? Dlaczego nikt nie reagował i nie reaguje na takie postawy, które naruszają apolityczność sędziów, jak i zasady etyki zawodowej. Pana sędziego Nawackiego z Olsztyna bardziej chce się ukarać za odwagę w głoszeniu tego co jest zgodne z prawdą, niż za naruszenie zasad etyki zawodowej.
Andrzej Adamowicz 13/09/2018 21:26
Pan sędzia Maciej Nawacki twardo twierdzi, że będzie piętnował, uwypuklał i wytykał publicznie bolączki wymiaru sprawiedliwości. Panie prezesie jest Pan dzielny. Tylko bardzo bym prosił aby zerknął Pan na swoje podwórko sądowego bezprawia!!! Polecam zwłaszcza przekupnych, działających na zlecenie i usłużnych sędziów! Pozdrawiam i zazdroszczę dobrego samopoczucia! Andrzej Adamowicz Echo Purdy

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Przepraszam, czy tu biją - kontynuacja tematu. Sprawa olsztyńskich policjantów-sadystów przekazana do sądu w Ostródzie

  Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy sprawy o sygn. akt II K 1069/17, która wpłynęła do Sądu Rejonowego w Olsztynie pod koniec listopada... Zobacz więcej »
  • 22/11/2018 11:06
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Pił za swoje, na kurczaka już nie wystarczyło

   W miniony wtorek olsztyńscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży sklepowej, do której doszło na terenie jednego z punktów... Zobacz więcej »
   • 22/11/2018 10:50
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Rzecznik przedsiębiorców chce ukarania naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach za prowokację w sprawie fiskalnej żarówki

    Rzecznik wnioskuje do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec naczelnika... Zobacz więcej »
    • 22/11/2018 09:58
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Zapadł prawomocny wyrok w sprawie pobicia na olsztyńskiej starówce

     Jakub Z., przedsiębiorca z Olsztyna oraz Miłosz P., trener personalny z Gdańska zostali oskarżeni o to, że w dniu 17 czerwca 2017 na... Zobacz więcej »
     • 22/11/2018 08:46
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Nowe władze Powiatu Olsztyńskiego

      Wczoraj w Olsztynie odbyła się pierwsza sesja VI kadencji Rady Powiatu. 25 osób otrzymało zaświadczenie o wyborze na radnego, po czym... Zobacz więcej »
      • 22/11/2018 08:31
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Rusza proces (byłego) olsztyńskiego adwokata Krzysztofa K.

       Przypomnijmy. Sprawą znanego niegdyś olsztyńskiego adwokata, Krzysztofa K. zajęliśmy się pod koniec 2016 roku. Krzysztof K. oprócz... Zobacz więcej »
       • 21/11/2018 08:36
       • 0
       • amark

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego