Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kolejna przysięga Terytorialsów z Warmii i Mazur

 • 23/06/2018 10:17
 • 4

W najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 w Olsztynie słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to drugie zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach. Uroczysta przysięga będzie połączona z dodatkowymi atrakcjami!

Terytorialsi wypowiedzą słowa przysięgi wojskowej na Placu Solidarności w Olsztynie.

Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, które równolegle prowadzone jest w batalionie lekkiej piechoty w Morągu i w Giżycku. Składającym przysięgę towarzyszyć będą ich koledzy, którzy od 26 maja  realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie i w Giżycku.

Przysięgę poprzedzi o godz. 10:00 uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

W programie uroczystości przewidziana jest defilada pododdziałów 4W-MBOT na Placu Solidarności. Po defiladzie odbędzie się uroczyste złożenie wiązanki pod pomnikiem.

Tuż po uroczystości, Terytorialsi zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Będzie okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki.

Swoje stoiska zaprezentują również strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Olsztynie, Agencja Mienia Wojskowego oraz klasy mundurowe.

 

- Wojska Obrony Terytorialnej to - poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat - w przypadku oficerów i podoficerów oraz 18-55 lat - w przypadku szeregowych, kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, niepełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych - dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak na przykład udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn - informuje monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

T34 20/06/2018 17:18
Admirała za to ze prawde powedział o okretach podwodnych to odwołali. teretorilści na kajaki ha ha ha ps. Co ze śmigłowcami które Antek w TVP obiecał no gdzie one?
kir 21/06/2018 09:26
W imaginacji byłego ministra wojny. Jak zresztą wszystko, co mówił...
B 21/06/2018 12:19
Ci terytorialsi mają ze wszystkim pod górkę: 1.zmniejszono im pobór o połowę 2.Sztab Generalny zabronił im strzelania na strzelnicach cywilnych 3.Wstrzymana została także decyzja o lokalizacji Centrum Szkolenia WOT 4.Nie pozyskano nowego sprzętu m.in.moździerzy 60mm i karabinów maszynowych UKM-2000 Także czarno widzę dalszą przyszłość chłopaków z WOT pod patronatem obecnego ministra MON.
i co dalej? 21/06/2018 12:37
Mniejsze wsparcie MON dla Wojsk Obrony Terytorialnej ,czytaj w onet

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego