Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Kolejni SS-mani na ławie oskarżonych

 • 12/12/2018 11:07
 • 0

Prokuratura w Berlinie złożyła akt oskarżenia przeciwko byłemu SS-manowi, wartownikowi z obozu koncentracyjnego Mauthausen. Przedstawiony jest mu zarzut pomocnictwa w morderstwie przynajmniej 36 tys. więźniów.

Oskarżony to 95-letni Hans H., który miał służyć w oddziale SS-Totenkopfverband (Oddziały Trupiej Główki) jako wartownik w Mauthausen od lata 1944 r. do wiosny 1945 r. Według informacji prasowej umieszczonej na portalu sueddeutsche.de, jego nazwisko widnieje też na liście 16 kompanii oddziału SS-Totenkopfverband Mauthausen z 26 czerwca 1944. Owa lista należała jako część tak zwanego "Raportu Cohen'a" do środków dowodowych użytych w procesach norymberskich. 

Mecenas Rajmund Niwinski – adwokat z Berlina, współpracujący ze stowarzyszeniem Patria Nostra – składa do właściwego sądu okręgowego w Berlinie wniosek o dopuszczenie Stanisława Zalewskiego – byłego więźnia obozu koncentracyjnego Mauthausen Gusen -  jako oskarżyciela posiłkowego oraz o wgląd do akt.

94-letni Stanisław Zalewski obecnie jest prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Gdy miał 18 lat, został aresztowany za działalność podziemną. Trafił na Pawiak, potem do Auschwitz i wreszcie do znajdującego się na terenie dzisiejszej Austrii obozu Mauthausen-Gusen. Stanisław Zalewski przybył do obozu Mauthausen 6 listopada 1943 r. i był tam uwięziony w podobozie Mauthausen-Gusen I, a od 19 sierpnia 1944 r. aż do wyzwolenia przebywał w podobozie Gusen II.

Przypomnijmy, że 6 listopada 2018 r. przed Sądem Krajowym w Münster rozpoczęło się postępowanie główne przeciwko SS-manowi, Johannowi R. który służył w obozie Stutthof (obecnie Sztutowo) w okresie od 7 czerwca 1942 r. do 1 września 1944 r.

Następna sprawa toczy się przed Sądem Krajowym w Mannheim, gdzie badane jest obecnie wszczęcie postępowania głównego przeciwko członkowi załogi w Auschwitz. Prokuratura złożyła już w tej sprawie akt oskarżenia za współudział w morderstwie przeciwko 94-letniemu byłemu wartownikowi SS, który służył w obozie Auschwitz od grudnia 1942 r. do stycznia 1943 r.

Prokuratura w Wuppertalu bada zaś podstawy złożenia aktu oskarżenia przeciwko byłemu wartownikowi SS w obozie Stutthof i dotyczy okresu od 28 czerwca 1944 r. do 8 maja 1945 r.

Stowarzyszenie Patria Nostra na czele z mecenasem Lechem Obarą z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” z Olsztyna nawiązało porozumienie w sprawie współpracy z  mec. Rajmundem Niwińskim reprezentującym zespół adwokatów z Dusseldorfu, Monachium (RFN) oraz Atlanty (USA). Wspólnie zwracają się z apelem o kontakt do osób, które bądź same przeżyły obóz koncentracyjny lub obóz zagłady, bądź też w takim obozie życie stracił ktoś z ich najbliższych – rodzice lub rodzeństwo.

Obecnie toczą się lub są w przygotowaniu procesy wobec osób, które pełniły różne funkcje w obozach w Stutthof (od 28 czerwca 1944 r. do 8 maja 1945 r.), Auschwitz (od grudnia 1942 r. do stycznia 1943 r.), Majdanek oraz Mauthausen (od lata 1944 r. do wiosny 1945 r. )  w wymienionych okresach. O kontakt proszone są osoby osadzone w każdym obozie koncentracyjnym lub obozie zagłady w dowolnym terminie bądź też najbliżsi krewni osób, które straciły życie w Stutthof, Auschwitz i Majdanku (dzieci i rodzeństwo) przez cały okres funkcjonowania obozu. Osoby takie mogą zostać w tych procesach oskarżycielami posiłkowymi.
Co ważne – wszelkie koszty, takie jak dojazdy do Niemiec, noclegi czy wyżywienie pokrywa niemiecki Skarb Państwa. O ile wniosek o dopuszczenie danej osoby jako oskarżyciela posiłkowego w danym postępowaniu zostanie rozpatrzony pozytywnie przez sąd, osobie tej przysługuje pełnomocnik z urzędu. Wniosek ten składamy nieodpłatnie, a pełnomocnicy rozliczają się bezpośrednio z sądem. Innymi słowy, oskarżyciel posiłkowy nie płaci honorarium adwokackiego.

Kontakt w Polsce: [email protected]. Można też użyć formularza kontaktowego, dostępnego na stronie kancelarii. Prosimy o krótkie streszczenie historii więźnia i podanie – jeśli jest to wiadome – czasu jego pobytu w obozie lub daty śmierci.

Kontakt polskojęzyczny w Niemczech: mec. Rajmund Niwinski [email protected], tel.  0049 (0) 211 699 907 20, tel. kom. 0049 (0) 163 4793528. Można wysłać smsa (koszt taki jak w przypadku połączeń krajowych), a mecenas na pewno oddzwoni.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Grzywna dla pracodawcy z Nidzicy za niezgodne z przepisami zatrudnianie cudzoziemców

  W ubiegłym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Olsztynie objęli kontrolą 64 cudzoziemców zatrudnionych przez jedną z... Zobacz więcej »
  • 20/01/2019 10:45
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Arcybiskup Józef Górzyński: - Problem człowieka współczesnego to brak powiązania Boga ze sprawiedliwością

   Czcigodny Księże Biskupie Pawle, Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie. W usłyszanych przed chwilą fragmentach Pisma św. mocno... Zobacz więcej »
   • 20/01/2019 10:18
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Pamiętajcie o Powstaniu

    Okupiony krwią i cierpieniem zryw narodowy nie daje się do niczego porównać – bo też wcześniej w świecie podobne powstania się... Zobacz więcej »
    • 20/01/2019 08:39
    • 0
    • Paweł Pietkun

     Super Krwawy Księżyc Wilka już w poniedziałek nad ranem

     Księżyc będzie znajdywał się bliżej Ziemi niż zazwyczaj, będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy niż zwykle. Podczas... Zobacz więcej »
     • 19/01/2019 10:33
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     W Elblągu nie lubią szlabanów?

     Może elblążanie wybitnie nie lubią szlabanów i należałoby je pousuwać z przestrzeni miasta? Zanim jednak do tego dojdzie, policja... Zobacz więcej »
     • 19/01/2019 09:20
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego