Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Maciej Szymanowski: - Historia jak CV

 • 22/07/2015 10:35
 • 0

"Czy można skutecznie powstrzymać proces coraz częstszego nazywania Polaków narodem sprawców?" - pyta w Do Rzeczy Maciej Szymanowski. Jego zdaniem odpowiedź jest prosta - do tego właśnie służy coś, co nazywamy polityką historyczną.

Zdaniem autora artykułu - polityka historyczna wcale nie dotyczy głównie spraw przeszłych, gdyż to ona współdecyduje o skutecznej polityce zagranicznej państwa, a także ...o poziomie zarobków każdego z nas.

- Warto sobie uzmysłowić, że to co mówimy lub zamierzamy przedsięwziąć na arenie międzynarodowej, jest częścią długofalowego ciągu przyczynowo-skutkowego - pisze Maciej Szymanowski. - Ten właśnie element polityki zagranicznej państwa sięga zazwyczaj po argumenty z przeszłości. Sięga do tego, co już raz w historii się odbyło.

Wartą uwagi tezą autora artykułu jest ta, iż podobnie jak w wyborach prezydenckich oddajemy swój głos nie tyle na program, ile raczej na gwarancję jego realizacji, postrzegając kandydata przez pryzmat jego przeszłych poczynań i życiorysu, tak w polityce traktujemy historię niczym CV danego kraju.

- To znajomość historii decyduje o rozpoznawalności państwa za granicą, sprzyjając - lub nie - prezentacji kraju jako solidnego partnera w polityce, handlu oraz inwestycjach - kontynuuje Szymanowski.

Autor artykułu przybliża czytelnikom fakt, że jednym z punktów wizyt międzynarodowych jest zazwyczaj wizyta na cmentarzu.

- To jego wygląd, stan grobów i ścieżek do nich prowadzących są istotnym argumentem dla poważnych inwestorów, którze chcą mieć pewność, jaki jest sposób myślenia danego narodu - czy wśród jego członków bierze górę kategoria "tu i teraz" - argumentuje Maciej Szymanowski.

Polskie, zazwyczaj bardzo zadbane cmentarze sprawiają akurat jak najlepsze wrażenie. Gorzej, że polskie dzieje pozostają niezauważone w europejskiej historiografii, co zauważył na łamach Do Rzeczy prof. Richard Lukas.

Jeszcze gorzej, że stan ten nauczyliśmy się akceptować...

- Kiedy w związku z Euro 2012 Ministerstwo Sportu i Turystyki zleciło przeprowadzenie w 13 krajach badań opinii publicznej na temat Polski i Polaków okazało się, że żadnego pozytywnie kojarzonego z Polską miejsca nie jest w stanie wymienić większość Francuzów, Brytyjczyków czy Holendrów. Za to wśród wymienianych w tych krajach cech Polski i Polaków znalazły się powszechny alkoholizm, zacofane rolnictwo i rządy kościoła - pisze Szymanowski.

Kolejną kwestią, na którą wpływa poziom wiedzy o danym kraju to bezpieczeństwo narodowe oraz ...pieniądze. Rzeczą, na którą zwraca klient uwagę w sklepie, podczas zakupu towaru, jest bowiem jego pochodzenie. Produkt pochodzący z kraju nieznanego albo źle postrzeganego, może konkurować z innymi tylko w jeden sposób - niższą ceną. A niższa cena to niższy zysk dla producenta i odpowiednio niższe płace dla jego pracowników. Ucieka premia za markę, czyli dodatkowy zysk.

Rzecz kolejna - pożyczki.

- Obcy kraj podświadomie budzi u pożyczającego większy niepokój niż kraj znany. Rynki finansowe tworzone są bowiem nie tylko przez pieniądze, ale też przez ludzi. Oczywiście zjawisko to daje się zniwelować, ale tutaj znowu powracamy do kwestii ceny, czego wymownym przykładem od lat jest znacząco wyższe oprocentowanie polskich obligacji państwowych na tle innych krajów UE - wyjaśnia Szymanowski.

W podsumowaniu artykułu Maciej Szymanowski przywołuje mecenasa Lecha Obarę z Olsztyna i jego kancelarię. Stawia go za wzorzec działania, prowadzący do uruchomienia polityki historycznej z prawdziwego zdarzenia.

- Lech Obara i jego kancelaria nie bali się rzucić wyzwania koncernowi Die Welt za używanie pojęcia "polskie obozy koncentracyjne" - ocenia Szymanowski.

Autor artykułu docenia też inicjatywę prof. Andrzeja Kamińskiego i dr Eulalii Łazarskiej, organizujących seminaria naukowe dla najwybitniejszych amerykańskich autorów podręczników akademickich.

- Wystarczyłoby raz czy drugi wygrać proces nie o honor lecz o miliony - podsumowuje Szymanowski. - Rozszerzyć naukowy program na całe USA, a także Niemcy, Francję i Hiszpanię, aby z czasem zacząć konsumować jego efekty. Tak jak Niemcy, którym udało się powołać do życia nazistów, naród nieznany ani przed II Wojną Światową, ani w trakcie, ani jeszcze długo po niej.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego