Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Materiały wyborcze znów pod lupą śledczych!

 • 05/10/2016 08:29
 • 0

Olsztyński sąd rejonowy podjął we wtorek decyzję, że organy ścigania ponownie zweryfikują materiały medialne, zamieszczane na łamach lokalnego publicznego radia i jednej z gazet, dotyczące kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Sąd rozpatrywał zażalenie Karola Gruszczyńskiego z Ruchu Kontroli Wyborów na postanowienie olsztyńskiej policji o odmowie wszczęcia dochodzenia. Zażalenie dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstwa przez lokalne media i kandydatów w okresie trwania kampanii wyborczej poprzedzającej wybory do sejmu i senatu RP w październiku ubiegłego roku.

Przypomnijmy. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w przepisach kodeksu wyborczego.

- Polegało ono na pomijaniu oznaczeń komitetów wyborczych przy publikacji materiałów medialnych na ich przedstawicieli, co budzi poważne wątpliwości dotyczące źródeł finansowania działań w ramach agitacji w trakcie kampanii. Są dwie możliwości - albo materiały finansowane są z zasobów prywatnych kandydatów albo media udzielają im tych korzyści nieodpłatnie, zasłaniając się jednocześnie faktem, że niektóre z tych osób pełnią funkcję publiczną, więc to normalne, że się o nich pisze - mówi Karol Gruszczyński z RKW.

Prowadzenie postępowania w sprawie prokuratura przekazała policji, która przesłuchała jako świadków redaktorów naczelnych radia i gazety.

Redaktor naczelna gazety twierdziła, że materiały ukazywały się w zależności od tego, co działo się w kampanii wyborczej i argumentowała, że nie ma regulacji prawnych dotyczących tego, ile jakich materiałów wyborczych ma zamieścić prywatna, lokalna gazeta w czasie kampanii wyborczej.

Były prezes Radia Olsztyn podczas przesłuchania powiedział zaś, że czas antenowy był w czasie kampanii podzielony na czas redakcyjny, płatne audycje wyborcze oraz bezpłatne audycje komitetów wyborczych. Prezes rozgłośni zapewniał, że w czasie redakcyjnym o kolejności zapraszanych gości decydowało losowanie, a w audycjach wyborczych uczestniczyli przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych. Prezes poinformował też, że rozgłośnia po wyborach złożyła precyzyjne rozliczenie audycji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - kopia raportu trafiła także do akt sprawy.

Policja w kwietniu odmówiła wszczęcia dochodzenia "wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa". Z decyzją tą nie zgodził się Ruch Kontroli Wyborów i zaskarżył ją do sądu. - Rodzi się podejrzenie, że zostały złamane zasady równej walki wyborczej, ponieważ jednych kandydatów było w mediach więcej, innych mniej" - argumentował w sądzie przedstawiciel Ruchu.

- Niewątpliwie, postępowanie w tej sprawie przyczyni się do do wzmocnienia równości kandydatów startujących w wyborach, a także zwiększy przejrzystość finansowania agitacji wyborczej. Podkreślić należy, że jest to pierwsza tego rodzaju sprawa w kraju - komentuje sprawę mec. Lech Obara, pełnomocnik Gruszczyńskiego.

Olsztyński sąd, uchylając postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia, skierował do prokuratury zalecenia odnośnie czynności, które w jego ocenie powinny zostać przeprowadzone dla dokładnego zbadania sprawy, w tym m.in. dowód z opinii biegłego, który będzie posiadał kompetencje pozwalające ocenić charakter kwestionowanych materiałów prasowych. Sąd podkreślił także, że zaskarżone postanowienie oparte było tylko i wyłącznie na treści zeznań świadków – nie uwzględniono zaś materiałów, których sprawa faktycznie dotyczyła.

Dodajmy, że Express Olsztyn monitorował tę sprawę na każdym etapie, publikując przekazywane nam dane odnośnie materiałów noszących znamiona agitacyjnych, bez oznaczania ich jako materiał wyborczy.

Oto jeden z artykułów na ten temat:

http://www.express.olsztyn.pl/artykuly/pieniadze-na-kampanie-pod-lupa-pr...

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego