Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Mateusz Morawiecki: - To Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy

 • 02/02/2018 09:01
 • 0

Wczoraj senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawę o IPN, teraz czeka ona na podpis prezydenta. Nowelizacja wywołała histeryczną reakcję Izraela. Ambasada tego kraju zarzuciła Polsce wycofywanie się ...z odpowiedzialności za zbrodnie II wojny (!) Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki.

- Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków i innych narodów. Chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci. Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom. Chcemy walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście. Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno - nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii Jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli. Polska od lat robi wiele, by być strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów, zarówno na terytorium naszego kraju, jak i poza jego granicami - mówił m. in. Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił też, że szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, ale również zadanie Polski.

 

Zachęcamy do wysłuchania całego wystąpienia Mateusza Morawieckiego.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego